انواع گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

در اصل، چهار نوع گیربکس اتوماتیک وجود دارد: گیربکس‌های دستی خودکار، گیربکس‌های متغیر پیوسته، گیربکس‌های اتوماتیک مبدل گشتاور و گیربکس‌های دو کلاچه. همه انواع گیربکس هزینه اضافی برای راحتی تعویض دنده مشترک دارند.  دوکلاچه معمولاً حدود 2000 یورو قیمت دارد. بسته به کلاس خودرو، مبدل‌های گشتاور اتوماتیک بین 1300 تا 2500 یورو قیمت دارند.

چه نوع گیربکس اتوماتیک وجود دارد؟

تعویض اتوماتیک گیربکس را می‌توان ازنظر فنی به روش‌های مختلفی اجرا کرد. اجرای فنی بسته به سازنده و نوع انتقال می‌تواند متفاوت باشد. در طول سال‌ها، انواع مختلفی از گیربکس‌های اتوماتیک توانسته‌اند خود را در بازار تثبیت کنند. برخی از آن‌ها، مانند گیربکس با مبدل گشتاور، چندین دهه است که در خودروها جاافتاده است. برخی دیگر مانند گیربکس دوکلاچه مدرن DSG از VW، تنها چند سالی است که نصب‌شده‌اند.

گیربکس دستی خودکار ازنظر فنی ساده‌ترین نوع گیربکس را نشان می‌دهد و به روشی مشابه گیربکس دستی ساخته‌شده است. اما در اینجا کلاچ و تعویض دنده به‌طور خودکار فعال می‌شوند. این را می‌توان به‌صورت هیدرولیکی یا با استفاده از محرک‌های الکترومکانیکی اجرا کرد.

محرک انتقال و محرک برای کلاچ توسط یک واحد کنترل انتقال کنترل می‌شود. درگذشته گیربکس‌های دستی خودکار نیز در برخی خودروها نصب می‌شد که می‌توان آن‌ها را به شیوه گیربکس ترتیبی کارکرد. راننده می‌تواند با ضربه زدن روی اهرم دنده به دنده بالاتر یا پایین‌تر بعدی تغییر وضعیت دهد. مکث‌های طولانی تعویض دنده که در گیربکس‌های خودکار رخ می‌دهد، اغلب به‌عنوان وقفه درکشش در طول فرآیند تعویض دنده، مضر تلقی می‌شوند.

 

گیربکس اتوماتیک با مبدل

گیربکس اتوماتیک با مبدل گشتاور برای مدت طولانی در ساخت خودرو رایج بوده است. در این نوع گیربکس که از آن به‌عنوان مبدل اتوماتیک نیز یاد می‌شود، مبدل گشتاور بین موتور و گیربکس چیده شده است. مانند یک کلاچ، مبدل می‌تواند اتصال نیرو رابین موتور و گیربکس برقرار یا جدا کند.

در داخل مبدل گشتاور یک پروانه، یک چرخ توربین و یک استاتور قرار دارد که بین آن‌ها چیده شده است. پروانه به موتور خودرو متصل می‌شود و با استفاده از انرژی جریان، گشتاور موتور را به چرخ توربین منتقل می‌کند. رفتار مبدل گشتاور را می‌توان از طریق استاتور تحت تأثیر قرارداد. در خودرو، مبدل گشتاور به‌عنوان‌ یک  عنصر شروع، به‌عنوان‌ یک  انتقال‌دهنده سرعت و گشتاور و همچنین به‌عنوان‌ یک  لرزش گیر عمل می‌کند.

با استفاده از مبدل خودکار، راه‌اندازی تقریباً بدون سایش حتی با بارهای زیاد امکان‌پذیر است. در مورد تعویض دنده‌اتوماتیک با مبدل، دنده‌ها معمولاً با استفاده از درایوهای سیاره‌ای انتخاب می‌شوند. این نوع گیربکس اتوماتیک سطح بالایی از راحتی رانندگی را بدون هیچ‌گونه وقفه درکشش، همراه با تعویض نرم دنده، امکان‌پذیر می‌کند.

درحالی‌که گیربکس‌های خودکار قدیمی‌تر با مبدل‌ها و دنده‌های سیاره‌ای به مصرف سوخت بالا و زمان‌های طولانی تعویض معروف بودند، این معایب دیگر با گیربکس‌های مبدل مدرن رخ نمی‌دهد.

 

کلاچ دوبل

گیربکس‌های دوکلاچه مدرن که به گیربکس‌های دنده مستقیم یا DSG نیز معروف هستند، گیربکس‌های اتوماتیکی هستند که دارای دو کلاچه هستند. ازنظر طراحی، این دو گیربکس فرعی هستند که هرکدام مکانیزم کلاچ خاص خود رادارند. هر دو واحد دنده به‌طور مداوم فعال هستند، اما تنها یکی به‌طور مثبت به موتور متصل است.

یک قسمت گیربکس وظیفه دنده‌های زوج را بر عهده دارد درحالی‌که قسمت دیگر گیربکس دنده‌های فرد را در خود جای می‌دهد. هر دو بخش گیربکس دو کلاچه بر روی یک خروجی گیربکس مشترک عمل می‌کنند.

نکته بارز این نوع تعویض دنده این است که تعویض دنده عملاً بدون وقفه درکشش و تحت بار امکان‌پذیر است. درحالی‌که کلاچ یک قسمت گیربکس باز می‌شود، دیگری هم‌زمان بسته می‌شود. این امکان تعویض بسیار سریع دنده را فراهم می‌کند که برای یک سبک رانندگی اسپرت مفید است.

یک نقطه‌ضعف ساختار گاه پیچیده این نوع اتوماتیک است. گیربکس‌های دوکلاچه محبوب توسط تولیدکنندگان خودروهای متعدد بانام‌های مختلف نصب می‌شوند. گیربکس دنده مستقیم به‌ویژه در فولکس‌واگن محبوب است، جایی که به‌صورت اختصاری بانام DSG ارائه می‌شود. گیربکس‌های S-Tronic از آئودی نیز واحدهایی با کلاچ دوبل هستند.

 

گیربکس CVT با متغیر پیوسته

گیربکس CVT متغیر پیوسته نوع دیگری از گیربکس اتوماتیک است. CVT مخفف عبارت Continuously Variable Transmission است. این‌یک گیربکس اتوماتیک متغیر پیوسته است که در آن‌یک تسمه، به‌عنوان‌مثال یک زنجیره فشار یا یک زنجیره پیوند، گشتاور را از درایو به خروجی منتقل می‌کند.

در این حالت، ترجمه را می‌توان با جابجایی محوری دیسک‌های مخروطی (واریاتور) به‌صورت پله‌ای تغییر داد. گیربکس اتوماتیک بدون پله موتور را قادر می‌سازد همیشه در محدوده سرعت و کارایی بهینه کار کند.

گیربکس اتوماتیک CVT ازنظر تئوری می‌تواند بدون دنده کار کند، اما اغلب با شش تا هشت دنده از طریق مکاترونیک برنامه‌ریزی می‌شود. این نوع گیربکس اتوماتیک در ایالات‌متحده و ژاپن محبوبیت خاصی دارد، اما در این کشور توسط برخی سازندگان خودرو مانند مرسدس، آئودی (مولتی ترونیک)، سوبارو و نیسان نیز استفاده می‌شود. با این حال، ازآنجایی‌که دور موتور از سرعت پیروی نمی‌کند و موتور گاهی اوقات می‌تواند با صدای بلند غرش کند، سایر انواع گیربکس محبوب‌تر و همچنین در اروپا گسترده‌تر هستند.

یک گیربکس اتوماتیک دنده‌ها را به‌طور مستقل برای راننده تعویض می‌کند. بنابراین خودکار برای رانندگی آرام است. با این حال، گیربکس دستی هم برگذشته و هم (هنوز) حال حاکم است، زیرا در اروپا بیش از 65 درصد وسایل نقلیه با گیربکس دستی حرکت می‌کنند.

گیربکس‌های دستی خودکار یک ویژگی خاص مقرون‌به‌صرفه هستند که در آن سروموتورها (عملگرها) کار کلاچ مکانیکی و خود گیربکس را بر عهده می‌گیرند. به دلیل توقف طولانی تعویض دنده ازجمله وقفه در نیروی کششی، این نوع گیربکس جایگاه خود را در تمام بخش‌های خودرو برقرار نکرده است. فقط در خودروهای کوچک ارزان‌قیمت استفاده می‌شود.

 

گیربکس اتوماتیک در یک نگاه

اولین نکته در مورد تعویض دنده سریع، گیربکس دوکلاچه است. ساختار یک نوع خاص “DKG” به‌گونه‌ای است که دنده بعدی در حال رانندگی در حالت آماده‌به‌کار است. این عملاً وقفه درکشش را از بین می‌برد. علاوه بر DKG ، راحت‌ترین پیشنهاد درزمینهٔ گیربکس‌های اتوماتیک، گیربکس‌های متغیر پیوسته ( CVT ) نیز وجود دارد. رانندگی با گیربکس مبدل حتی راحت‌تر است. سرعت در مبدل بسیار پایین است.

گیربکس‌های مبدل گیربکس اتوماتیک کلاسیک را توصیف می‌کنند که قیمتی برابر با CVT و DKG یا DSG دارد گیربکس مبدل اتوماتیک، شامل یک چرخ راهنما، چرخ توربین و پروانه است و به‌طور دائم در یک محفظه نصب می‌شود. در حالت دور آرام، مبدل تنها حداقلی را برای حرکت خودرو با ترمز باز ارسال می‌کند. شتاب گیری روغن گیربکس را به حرکت درمی‌آورد و چرخ توربین را می‌گیرد. لحظه با فشار برگشت روغن بر روی تیغه‌ها افزایش می‌یابد.

مبدل به‌ویژه در ایالات‌متحده به‌خوبی نشان داده‌شده است. جای تعجب نیست جنرال موتورز در دیترویت برای اولین باریک گیربکس مبدل را به‌صورت استاندارد در خودرو نصب کرد.

مزایا

استرس کم روی اجزا، سایش کم

راندمان خوب

حداقل وقفه کششی

مبدل ارتعاشات را در قطار محرک کاهش می‌دهد

معایب

انتقال نیرو بهینه نیست

بکسل با نورد محور محرک در برخی از مدل‌ها امکان‌پذیر نیست

نسبتاً گران

 

مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک متغیر پیوسته

گیربکس اتوماتیک بدون پله – به‌اختصار CVT – مخفف خود را مدیون عبارت انگلیسی Continuous Variable Transmission است. بنابراین مخفف انتقال متغیر پیوسته است. در مقایسه با مبدل در گیربکس مبدل و DCT یا DSG، اتوماتیک متغیر پیوسته نسبتاً ارزان است. هزینه خرید حدود 1000 یورو است.

مزایای CVT:

  • رانندگی بدون حرکت بدون وقفه درکشش
  • گیربکس‌های CVT کوچک، سبک و ارزان هستند
  • گیربکس‌های مدرن CVT مقرون‌به‌صرفه هستند زیرا موتور معمولاً در کارآمدترین محدوده سرعت باقی می‌ماند

معایب CVT:

هنگام شتاب گیری با صدای بلند

فشار روی اجزای سازنده، نسبتاً با نگهداری بالا

تنها یک نقطه‌ضعف احتمالی، به‌اصطلاح “اثر نوار لاستیکی” است، یعنی شتاب در سرعت ثابت. این آکوستیک نیاز به عادت کردن دارد.

DKG مزایا و معایب گیربکس دوکلاچه

گیربکس دوکلاچه – به‌اختصار DKG – راحتی یک گیربکس اتوماتیک را با کارایی یک نوع گیربکس دستی ارائه می‌دهد. گیربکس دو کلاچه از دو دنده و دو کلاچ تشکیل‌شده است. DKG یک نام یکنواخت نیست که همه سازندگان از آن استفاده می‌کنند. در عوض، فولکس‌واگن، اشکودا، سیت و بوگاتی فناوری دنده مستقیم (DSG) نامیده می‌شوند. در فراری، فیات، هیوندای و مرسدس بنز این فناوری DCT نامیده می‌شود (گیربکس دوکلاچه). بنابراین DKG، DSG و DCT با گیربکس‌های مبدل با مبدل و با گیربکس‌های اتوماتیک متغیر پیوسته (CVT) متفاوت هستند.

مزایای گیربکس دو کلاچه:

  • تعویض سریع دنده
  • راندمان بالا
  • ارزان‌تر از گیربکس اتوماتیک مبدل گشتاور
  • طراحی فشرده
  • بدون “خزنده”، مانور نیاز به احساس بیشتر در پای گاز راننده دارد
  • وزن بالا
  • هنگام استارت/مانور بپوشید

مراقبت و نگهداری از گیربکس‌های اتوماتیک

درست مانند سایر اجزای خودرو، گیربکس اتوماتیک نیز باید به‌طور منظم سرویس شود. از این گذشته، در کنار موتور، یکی از گران‌ترین اجزای فردی خودرو است. متأسفانه، تعمیر و نگهداری گیربکس اتوماتیک اغلب نادیده گرفته می‌شود. نتیجه اغلب یونیت‌های دنده معیوب است که باید به روشی پرزحمت و پرهزینه تعویض یا تعمیر شوند.

مهم‌تر از همه، روغن گیربکس معمولاً به‌ندرت یا اصلاً تعویض نمی‌شود. در اینجا نیز تعویض روغن پس از یک بازه زمانی مشخص به‌شدت توصیه می‌شود. فلاش های گیربکس نیز در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده‌اند زیرا گیربکس را نیز تمیز می‌کنند.

سطح پایین روغن همچنین می‌تواند منجر به نقص یا کاهش راحتی رانندگی شود. سپس علائم مکرر رخ می‌دهد، به‌عنوان‌مثال، تکان دادن هنگام تسریع یا تأخیر در فرآیندهای سوئیچینگ. اگر صداهای خرد شدن از گیربکس شنیده می‌شود، معمولاً خیلی دیر شده است. سپس اغلب فقط تعمیر یا تعمیرات اساسی گیربکس اتوماتیک معیوب وجود دارد.

همانند تشخیص عیب در گیربکس دستی، تشخیص گیربکس اتوماتیک نیز باید به متخصص سپرده شود. تعمیرگاه‌های متخصص تعمیر گیربکس دارای دانش لازم و دستگاه‌های متعدد موردنیاز برای تشخیص عیب هستند. در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی کلیه تعمیرات انواع گیربکس‌های اتوماتیک توسط تکنسین‌های متخصص انجام می‌شوند.

تمامی تعمیرات با گارانتی کیفیت ارائه می‌شود. برای آرامش رفاه حال شما عزیزان خودروبر رایگان برای حمل خودرو تا تعمیرگاه در مجموعه قرار دارد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *