بهترین روغن گیربکس اتوماتیک

سرویس روغن گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

روغن گیربکس اتوماتیک (ATF)، که به عنوان روغن گیربکس یا روغن ترنس (محاوره ای) گفته می‌شود، روغنی است که در وسایل نقلیه با گیربکس اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک استفاده می‌شود. معمولاً رنگ آن قرمز یا سبز است تا از روغن موتور و سایر روغن موجود در خودرو متمایز شود.

این روغن برای نیازهای خاص یک گیربکس، مانند عملکرد سوپاپ، اصطکاک نوار ترمز و مبدل گشتاور، و همچنین روانکاری دنده، بهینه می‌شود.

ATF همچنین به عنوان یک روغن هیدرولیک در برخی از سیستم‌های فرمان کمکی، به عنوان روان کننده در برخی از جعبه‌های گیربکس اتوماتیک 4WD و در برخی از گیربکس‌های دستی مدرن استفاده می‌شود.

Danalubes با بیش از سال‌ها تجربه در توسعه مایعات گیربکس، و انتخاب بسیاری از تولید کنندگان پیشرو خودرو و گیربکس برای محصولات پرکننده کارخانه، طیف وسیعی از مایعات گیربکس اتوماتیک را برای نیازهای خودروی شما ارائه می‌دهد. به شما این اطمینان را می‌دهد که روغن مناسب را برای وسیله نقلیه خود انتخاب می‌کنید.

روغن گیربکس اتوماتیک کمک می‌کند تا قطعات فلزی داخل گیربکس شما خرد نشود. این روغن همچنین به خنک نگه داشتن قسمت‌های مختلف گیربکس شما کمک می‌کند. تعویض دنده‌های مکانیکی برای ماشین شما کار سختی است. روغن گیربکس به ماشین شما اجازه می‌دهد تا به راحتی جابجا شود و در عین حال از قطعات فلزی که به یکدیگر ساییده می‌شوند از فرسودگی محافظت می‌کند.

بیشتر مردم در مورد روغن موتور می‌دانند زیرا نیاز به تعویض مکرر دارد اما بیشتر مردم در مورد اهمیت روغن گیربکس و زمان تعویض آن اطلاعی ندارند.

تعویض روغن گیربکس
تعویض روغن گیربکس

انواع روغن گیربکس اتوماتیک

 • روغن گیربکس اتوماتیک
 • روغن گیربکس اتوماتیک مصنوعی
 • روغن گیربکس اتوماتیک سنتی
 • روغن گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس اتوماتیک در تمام خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند و همچنین در برخی خودروهای مدرن استفاده می‌شود. روغن گیربکس اتوماتیک برای نیازهای یک گیربکس اتوماتیک بهینه می‌شود و به عملکردهایی مانند روغن کاری دنده، اصطکاک نوار ترمز و عملکرد سوپاپ کمک می‌کند.

 

هر چند وقت یکبار باید روغن گیربکس خود را عوض کنید؟

در حالی که نیازی به تعویض مکرر روغن گیربکس نیست، روغن گیربکس اتوماتیک و روغن گیربکس دستی به مرور زمان شروع به خراب شدن یا آلوده شدن خواهند کرد.

مهم است که به طور مرتب سطح روغن گیربکس اتوماتیک خود را بررسی کنید. اگر روغن گیربکس شما کم شود، یا روغن گیربکس شما شروع به خراب شدن و آلوده شدن کرده است، در هنگام تعویض دنده شاهد کاهش عملکرد خواهید بود و خطر آسیب رساندن به دنده‌های داخلی را خواهید دید.

فلاش گیربکس روشی برای حذف روغن قدیمی گیربکس اتوماتیک (ATF)، لجن و خاک از گیربکس خودرو و جایگزینی آن با روغن تازه است. هدف ATF خنک کردن و روغن کاری گیربکس اتوماتیک شماست. با گذشت زمان، روغن گیربکس اتوماتیک ذرات خارجی را جمع‌آوری می‌کند که می‌توانند با این عملکردها تداخل ایجاد کنند – و باعث می‌شود گیربکس اتوماتیک شما اصطکاک و گرمای بیشتری ایجاد کند. در نهایت این ذرات می‌توانند در رسوبات لجن در گیربکس اتوماتیک شما جمع شوند و در جابجایی و شتاب اختلال ایجاد کنند.

ATF فرموله و طراحی شده است تا الزامات سختگیرانه تمام مشخصات خودروساز را برآورده کند.  در همکاری با سازندگان خودرو، طیف پیشرفته‌ای از روغن گیربکس  AT را توسعه داده است که عملکرد و طول عمر سیستم AT خودرو را به حداکثر می‌رساند. این به معنای صرفه جویی در هزینه و سوخت است.

ATF نوعی روغن است که در خودروهای دارای گیربکس استفاده می‌شود و می‌توان آن را به عنوان روغن دنده طبقه بندی کرد. یک روغن AT با کیفیت به کاهش مصرف سوخت کمک می‌کند، یکی از چالش‌های اصلی تولیدکنندگان خودرو امروزه.

روغن گیربکس اتومات
روغن گیربکس اتومات

فلاش گیربکس برای چیست؟

فلاش گیربکس به به حداکثر رساندن طول عمر و عملکرد گیربکس اتوماتیک شما کمک می‌کند – یکی از گران ترین قطعات خودرو برای تعویض. با این حال، به مشکلات گیربکس اتوماتیک از قبل موجود کمکی نمی‌کند.

 

آیا فلاش گیربکس همان تعویض روغن گیربکس است؟

تعویض روغن گیربکس و شستشوی گیربکس دو سرویس متفاوت هستند:

 • تعویض روغن گیربکس – 50 تا 60 درصد از روغن گیربکس را جایگزین می‌کند. ظرف گیربکس شما بدون تجهیزات خاص تخلیه، بازرسی و تمیز می‌شود. فیلتر گیربکس تعویض می‌شود و روغن جدید اضافه می‌شود و مخلوطی از روغن قدیمی و جدید باقی می‌ماند.

 

هر چند وقت یک بار باید روغن گیربکس اتوماتیک خود را شستشو دهیم؟

دفترچه راهنمای مالک وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا ببینید سازنده شما چند بار شستشوی گیربکس را برای مدل شما توصیه می‌کند. فواصل متداول فلاش گیربکس اتوماتیک از هر 30000 تا 50000 مایل تا هر 3 تا 5 سال متغیر است.

هر چند وقت یکبار باید روغن گیربکس را تعویض کنید؟  اگر فلاش‌های گیربکس اتوماتیک کامل ندارید، یک فاصله زمانی معمول تغییر ATF هر 3000 مایل یا هر دو سال یکبار است. دوباره، دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود را بررسی کنید.

روغن گیربکس
روغن گیربکس

چگونه بفهمم که به روغن گیربکس جدید نیاز دارم؟

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد زمان شستشوی گیربکس اتوماتیک خود رسیده است:

 • روغن قرمز تیره یا قهوه‌ای روی میله گیربکس شما – Fresh ATF قرمز درخشان است. اگر روغن روی میله شما تیره است، به این معنی است که ذرات خارجی در ATF شما جمع شده‌اند.
 • لغزش گیربکس – هماهنگی ضعیف بین موتور و وسیله نقلیه شما. اگر صدای درگیر شدن موتور را می‌شنوید اما به نظر می‌رسد وسیله نقلیه شما هماهنگ نیست، ممکن است ATF ناکارآمد یا نشتی داشته باشید.
 • تغییر تغییر احساس یا صداهای متفاوتی دارد – هر دوی این مشکلات می‌تواند نشان دهنده ATF ناکارآمد یا نشتی باشد.

 

شستشوی گیربکس چقدر طول می‌کشد؟

یک مکانیک آموزش دیده می‌تواند با استفاده از یک دستگاه فلاشینگ تجاری یا ورودی پمپ، یک فلاش گیربکس اتوماتیک ساده را در سه تا چهار ساعت انجام دهد. تعویض روغن گیربکس فقط 30 دقیقه طول می‌کشد. برای هر سرویس دیگری که همزمان انجام می‌شود.

 

آیا فلاش گیربکس به وسیله نقلیه من آسیب می‌رساند؟

یک گیربکس که قبلاً به خطر افتاده است نباید شسته شود. اگر نیروی بیش از حد در فرآیند شستشو اعمال شود، می‌تواند باعث شود که زباله‌ها در مکان‌هایی قرار بگیرند که به طور بالقوه می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

در صورت شک، از تکنسین Midas خود بپرسید که چگونه از گیربکس خاص شما مراقبت کند.

روغن گیربکس برای روانکاری اجزای گیربکس خودرو برای عملکرد بهینه استفاده می‌شود. در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک، این روغن به عنوان خنک کننده نیز عمل می‌کند.

انواع مختلفی از مایعات گیربکس خودکار وجود دارد و نوع مورد استفاده در خودروها و کامیون‌ها به نوع گیربکس داخل آن بستگی دارد. گیربکس‌های اتوماتیک همانطور که از نامش پیداست از روغن گیربکس اتوماتیک معمولی استفاده می‌کنند.

روغن گیربکس دستی می‌تواند متفاوت باشد، اما با استفاده از روغن موتور ساده، روغن گیربکس معروف به روغن دنده هیپووئید سنگین وزن یا روغن گیربکس اتوماتیک. نوع روغن گیربکس مورد استفاده در وسایل نقلیه با گیربکس استاندارد معمولاً در بخش تعمیر و نگهداری کتابچه راهنمای کاربر یافت می‌شود.

در حالی که عملکرد اصلی روغن گیربکس خودکار روانکاری قسمت‌های مختلف گیربکس است، می‌تواند عملکردهای دیگری را نیز انجام دهد:

 • سطوح فلزی را در برابر سایش تمیز و محافظت کنید
 • واشرهای وضعیت
 • بهبود عملکرد خنک کننده و کاهش دمای عملیاتی بالا
 • سرعت چرخش و محدوده دما را افزایش دهید
سرویس روغن دبل کلاچ
سرویس روغن دبل کلاچ

انواع مختلف روغن گیربکس اتوماتیک

همچنین تعداد بی‌شماری از انواع مختلف روغن گیربکس وجود دارد که فراتر از تقسیم بین گیربکس‌های اتوماتیک و دستی است. برای دستیابی به بهترین عملکرد در دمای بالا و افزایش عمر کامل روغن، از روغن گیربکس یا مایعات توصیه شده توسط سازنده وسیله نقلیه خود استفاده کنید، که معمولاً در دفترچه راهنمای کاربر موجود است:

 • Dexron/Mercon:  این گونه‌ها که در درجه‌های کیفی مختلف موجود هستند، رایج‌ترین مایعات گیربکس اتوماتیک امروزی هستند و حاوی اصلاح‌کننده‌های اصطکاک هستند تا به بهترین نحو از سطوح داخلی گیربکس محافظت کنند.
 • روغن HFM:  روغن با اصطکاک بالا (HFM) بسیار شبیه انواع دکسرون و مرکون هستند، اما اصلاح کننده‌های اصطکاک موجود در آنها حتی موثرتر هستند.
 • روغن مصنوعی:  این نوع روغن اغلب قیمت بیشتری نسبت به دکسرون یا مرکون دارند، اما به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر تغییرات شدید دما مقاومت کنند و اصطکاک، اکسیداسیون و برش را تا حد زیادی کاهش دهند.
 • Type-F:  این نوع روغن گیربکس اتوماتیک تقریباً به طور انحصاری در خودروهای مدل قدیمی 70 استفاده می‌شود و حاوی اصلاح کننده‌های اصطکاک نیست.
 • روغن دنده Hypoid:  این نوع روغن گیربکس که در گیربکس‌های دستی خاصی استفاده می‌شود، در برابر فشارها و دماهای شدید بسیار مقاوم است.
 • روغن موتور:  اگرچه روغن موتور معمولاً در موتور خودرو استفاده می‌شود، اما برای روغن‌کاری گیربکس‌های دستی کار می‌کند زیرا ترکیب و خواصی مشابه با روغن دنده دارد.

بسته به نوع وسیله نقلیه شما و مدت زمان مالکیت، ممکن است هرگز نگران نوع روغن گیربکس مورد استفاده خود نباشید. دلیلش این است که نیازی به تغییر مکرر آن نیست. در واقع، برخی از گیربکس‌های اتوماتیک ممکن است هرگز نیاز به تعویض روغن نداشته باشند، اگرچه اکثر مکانیک‌ها توصیه می‌کنند که هر 60000 تا 100000 مایل آن را تعویض کنید.

روغن گیربکس اورجینال
روغن گیربکس اورجینال

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

بهترین روغن گیربکس اتوماتیک روغن گیربکسی است که با نوع گیربکس اتوماتیک به کار رفته در خودروی شما تطابق کامل را داشته باشد. در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی برای جایگزینی روغن در گیربکس اتوماتیک، از روغن گیربکس اتوماتیک اصل و با کیفیت که براساس ساختار گیربکس شما درست شده است و تولید برند معتبر می‌باشد استفاده می‌شود، به همین دلیل است که تعویض روغن گیربکس در مجموعه ما با ضمانت نامه کتبی یکساله ارائه می‌شود.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *