تعمیرگاه گیربکس

تعمیر گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس یکی از تعمیرات تخصصی در خودروهای امروزی به شمار می‌رود، تعمیر گیربکس فرایندی چندمرحله‌ای است و باید توسط تکنسین‌های متخصص انجام شود.

 

زمان تعویض روغن گیربکس

نگهداری گیربکس اتوماتیک عمدتاً به دو عامل بستگی دارد. اولاً نرخ ارزی که داریم خیلی مهم است. یک گیربکس دوکلاچه نوع DSG گروه فولکس‌واگن و یکی از متغیرهای پیوسته مانند VTC تویوتا نیست. دوم، همچنین بستگی زیادی به نوع استفاده از تغییر دارد. با رانندگی اسپرت، عمر مایع گیربکس در مقایسه با رانندگی آرام‌تر بسیار کاهش می‌یابد. برعکس، اگر به‌خوبی از گیربکس اتوماتیک مراقبت کنید، می‌تواند بسیار بیشتر دوام بیاورد.

حالا با کنار گذاشتن متغیرها، یک عدد معمول برای تعویض روغن گیربکس هر 60000 کیلومتر یا دو سال یکبار است. اکثر تولیدکنندگان بدون توجه به نوع تغییری که دارند، حول این مقادیر می‌چرخند تا در بازبینی‌های رسمی تغییر ایجاد کنند.

به تغییرات اتوماتیک شش سرعتِ دوکلاچه DSG گروه فولکس‌واگن، مایع هر 60000 کیلومتر تعویض می‌شود. در مورد نوع PDK های پورشه هم همین‌طور. برای گیربکس‌های اتوماتیک مرسدس 7G-Tronic Plus، بسته به کاربری که به آن می‌شود، مایع در محدوده کیلومتری بسیار متغیرتر تغییر می‌کند. بین 50000 تا 125000 کیلومتر است

به مبدل گشتاور گیربکس‌های اتوماتیک معمولی که در BMW o Tiptronic در گروه فولکس‌واگن Steptronic نامیده می‌شود، روغن و فیلتر در 60000 کیلومتر تعویض می‌شوند. در گیربکس‌های تغییرات متغیر پیوسته تغییر سیال تقریباً هر 90000 کیلومتر انجام می‌شود.

 

از چه روغنی برای گیربکس اتوماتیک خود استفاده کنید

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم، انواع مختلفی از گیربکس‌های اتوماتیک وجود دارد و همه آن‌ها نیازهای یکسانی ندارند. به همین دلیل مایعاتی که استفاده می‌کنند بسته به مشخصات سازنده بسیار متفاوت است. اگر ماشین را به کارگاه ببرید مشکلی نخواهید داشت، اما اگر خودتان تصمیم به تعویض آن دارید، باید روشن باشید که از چه مایعی استفاده کنید. تعداد زیادی روغن برای گیربکس اتوماتیک خودرو وجود دارد، اما تعدادی از مفاهیم وجود دارد که باید قبل از آن مشخص باشد.

در بیشتر موارد، نام روغن دارای مخفف است که نشان می‌دهد برای چه نوع مبادله‌ای مشخص‌شده است. معنای کلمات اختصاری اصلی را به‌تفصیل شرح می‌دهیم تا در مورد آن گیج نشوید:

DCTF: این کلمات اختصاری به معنای سیال انتقال دو کلاچه است که در ترجمه به معنای مایع برای انتقال دو کلاچه است. می‌توان با پول کمی پیدا کرد.

ATF: این کلمات اختصاری به معنای روغن گیربکس اتوماتیک است که ترجمه آن به معنای مایع گیربکس اتوماتیک است. این مایع معمولاً برای گیربکس‌های اتوماتیک معمولی مانند مبدل گشتاور مناسب است. همچنین می‌توان آن‌ها را ارزان یافت.، اما مانند هر روغن دیگری، باید مطمئن شوید که با ماشین شما سازگار است.

CVTF: به معنای روغن انتقال متغیر پیوسته، یعنی سیال انتقال متغیر پیوسته است. ممکن است کمی گران‌تر باشد، اما قیمت‌های بسیار خوبی وجود دارد.

اگر تغییر روغن گیربکس به‌موقع انجام نشود، گرمایش می‌تواند باعث تغییر بیش‌ازحد شود که در بسیاری از موارد ناشی از آلودگی مایع است، همان‌طور که در روغن‌موتور اتفاق می‌افتد، یا آنچه جدی‌تر، شکستگی احتمالی گیربکس است.

هنگامی‌که گیربکس اتوماتیک شروع به کمبود روغن می‌کند، ناهنجاری‌هایی در عملکرد آن مشاهده می‌شود. اگر ماشین را به‌خوبی بشناسید، به‌زودی متوجه آن‌ها خواهید شد، زیرا آن‌ها معمولاً پرانرژی و تند هستند. همچنین ممکن است بسته به مدل گیربکس اتوماتیک، شتاب کمتر خودرو و تغییرات کمی کندتر یا تا حدودی سریع‌تر مشاهده شود.

یک خودرو نمی‌تواند بدون سیستم گیربکس خوب حرکت کند. رانندگی با یک وسیله نقلیه بدون عملکرد صحیح سیستم انتقال امکان‌پذیر نیست. و بله، اکثر ما معمولاً تعمیرات و خدمات خودروها را نادیده می‌گیریم. اما این‌زمانی است که شما خواستار مشکلات جدی هستید.

تعمیر گیربکس می‌تواند هزینه و زمان زیادی را صرف کند. و حفظ آن در شکل صدا همیشه ضروری است. تعمیر و نگهداری منظم کلید یک سیستم انتقال مؤثر است. اما اگر درست‌کار نکند دچار مشکل می‌شوید. بنابراین بیایید پاسخ را پیدا کنیم که چه مدت طول می‌کشد تا یک سؤال انتقال جایگزین شود.

پاسخ خود را به سؤال زیر بیابید.

تعویض گیربکس چقدر طول می‌کشد؟

سه تا چهار روز. معمولاً سه تا چهار روز طول می‌کشد تا کل سیستم انتقال یا تعویض یا تعمیر شود. اما بستگی به مدل خودرو و انواع گیربکس دارد.

اگر سایر قطعات دارای گیربکس نیز نیاز به تعمیر داشته باشند، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. یا کل سیستم باید تعویض شود. اگر تعمیرات و نگهداری به‌موقع انجام نشود، سایر قطعات خودرو ممکن است پاره شوند. تکنسین تشخیص می‌دهد که آیا مشکلی در عملکرد انتقال وجود دارد. زمان تعویض برای انواع گیربکس چرخ عقب یا چرخ جلو متفاوت است. اگر آسیب تا حدی نباشد ممکن است چند ساعت یا یک روز طول بکشد.

 

سیستم انتقال قدرت چرخ عقب

تعمیر یا تعویض سیستم انتقال در چرخ عقب بسیار آسان‌تر است. به این دلیل است که نیازی به جدا کردن موتور یا سایر اجزای اصلی وجود ندارد.

بنابراین، درحالی‌که فکر می‌کنید چقدر طول می‌کشد تا یک گیربکس تعویض شود، مطمئن شوید که زمان باز کردن پیچ و مهره موتور را نیز اضافه کنید. تعویض یا تعمیر سیستم محرک چرخ عقب تنها چند ساعت هزینه خواهد داشت. بسته به میزان آسیب ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. برخی از تکنسین‌های حرفه‌ای کل کار تعویض را در دو یا سه ساعت انجام می‌دهند.

 

سیستم انتقال قدرت چرخ جلو

با توجه به نکات تعمیر و نگهداری متخصص، باز کردن پیچ و مهره موتور و موتور زمانی که صحبت از دیفرانسیل جلو می‌شود، کاری زمان‌بر است. برای تعویض سیستم گیربکس اتوماتیک، ابتدا باید پیچ ​​موتور را بازکنید. کار تعویض در دیفرانسیل‌های جلو بسیار بیشتر از دیفرانسیل‌های عقب طول می‌کشد. ممکن است یک روز کامل یا حتی بیشتر از آن برای شما هزینه داشته باشد. حتی هزینه تعویض در دیفرانسیل‌های جلوبسته به سطح آسیب بیشتر است. همچنین باید قبل از باز کردن پیچ و مهره موتور، از شر شفت‌های محور خلاص شوید.

 

سرویس گیربکس اتوماتیک: راهنمای گام‌به‌گام

اطمینان حاصل کنید که به‌اندازه کافی در مورد رسیدگی به بخش سرویس خود اطمینان دارید. در غیر این صورت، همیشه بهتر است وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه نزدیک ببرید و مشکل را حل کنید.

  1. ابزار و لوازم موردنیاز

درراه سرویس گیربکس اتوماتیک ، لوازم جانبی وجود دارد که به آن‌ها نیاز خواهید داشت. مطمئن شوید که موارد زیر را دارید:

  • مایع انتقال
  • کیت سرویس فیلتر گیربکس
  • مجموعه سوکت
  • قیف مایع
  • شما همچنین می‌توانید دستکش و محافظ چشم بپوشید.
  1. مراحل سرویس انتقال

در اینجا یک راهنمای گام‌به‌گام آورده شده است که می‌توانید آن را بخوانید و همان کار را در سرویس انتقال خود انجام دهید. این مراحل راه‌های آسان برای تغییر مایع انتقال را جمع‌آوری می‌کنند تا بتواند دوباره عملکرد خوبی داشته باشد.

اولین گام می‌تواند محل انتقال و سپس پلاگین تخلیه باشد. اگر در مورد یافتن درپوش مشکوک هستید، کتابچه راهنمای وسیله نقلیه خود را دریافت کنید. هنگامی‌که پلاگین تخلیه را پیدا کردید، مقداری ظرف بردارید و سوخت قدیمی موجود در آن را تخلیه کنید. پلاگین تخلیه را شل کنید و مایع در کمترین زمان خارج می‌شود. هنگامی‌که مایع تخلیه شد، آن را بررسی کنید تا آهنربایی را که مانع از ورود هر فلزی به داخل آن می‌شود، پیدا کنید.

تمام زباله‌ها و فلزات را از آهنربا بردارید. اکنون می‌توانید دوشاخه تخلیه را دوباره نصب کنید و همه پیچ‌ها را ببندید. به‌این‌ترتیب می‌توانید به‌راحتی نحوه سرویس گیربکس اتوماتیک را یاد بگیرید و با تمرین می‌توانید آن را مانند یک حرفه‌ای تعمیر کنید. حالا که کار تخلیه لوله تمام شد و وقت آن است که آن را با مایع تازه پرکنیم. لوله پر را پیدا کنید و از یک قیف برای پر کردن مایع استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه آن را تا حد توصیه‌شده پرکرده‌اید از میله اندازه‌گیری استفاده کنید. اکنون کار شما با پر کردن لوله گیربکس تمام‌شده است و می‌توانید بدون مشکل گیربکس ماشین خود را روشن کنید.

  1. تعویض فیلتر گیربکس اتوماتیک

گیربکس‌های اتوماتیک دارای فیلتری هستند که زباله‌ها و سایر مواد خارجی را از ورود به مایع به دام می‌اندازد. گاهی اوقات، اگر فیلتر فرسوده شود، مقصر می‌تواند باشد و این بدان معناست که دیگر زباله‌ها را مسدود نمی‌کند. در این حالت، تعویض فیلتر با فیلتر جدید تنها راه‌حل برای جلوگیری از تغییر مکرر مایع انتقال است.

هنگامی‌که مایع را از بین می‌برید، یک مش پلاستیکی مانند چیزی نمایان می‌شود. به فیلتر بروید و آن را بیرون بیاورید. قبل از برداشتن فیلتر، هر گیره‌ای را که آن را نگه‌داشته است بردارید. همچنین ممکن است پیچ‌هایی وجود داشته باشد که باید آن‌ها را جدا کنید تا فیلتر از جای خود خارج شود. این وظیفه بخشی از خدمات گیربکس برای خودرو است درصورتی‌که مشکل فیلتر همراه با تعویض مایع باشد. مش پلاستیکی جدید را نصب کنید و پیچ‌ها را سفت کنید و کار تمام است.

 

شناسایی گیربکس اتوماتیک مشکل‌دار

ارائه سرویس به‌تنهایی امکان‌پذیر است، اما دانستن اینکه مشکل مربوط به انتقال است نیز ضروری است. در اینجا برخی از علائم وجود دارد که می‌توانید مشاهده کنید و تشخیص دهید که آیا گیربکس خراب‌کار می‌کند یا خیر.

  1. صدای سنگ‌زنی

در حین رانندگی، اگر صدایی شبیه به خراش را بشنوید، ممکن است مشکل گیربکس باشد. مشکل زمانی رخ می‌دهد که می‌خواهید دنده‌ها را عوض کنید و کلاچ کار نمی‌کند. هنگام قرار گرفتن در دنده، در صورت شنیدن صدا، وجود فلز در دنده‌های گیربکس ممکن است علت آن باشد. در این حالت، می‌توانید تعویض دنده دوبل کلاچ را امتحان کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

  1. تغییر ناهموار

یک گیربکس اتوماتیک بدون هیچ مشکلی به شما امکان می‌دهد دنده را به‌آرامی تغییر دهید. درحالی‌که یک انتقال با مشکلی برعکس عمل می‌کند. احساس انسداد، مانند گیرکردن چیزی در بین دنده هنگام تعویض دنده می‌تواند نشانه‌ای باشد که گیربکس شما نیاز به سرویس دارد.

7 اشتباهی که هنگام رانندگی با خودروی گیربکس اتوماتیک باید از آن اجتناب کنید

باوجوداینکه وسیله نقلیه گیربکس اتوماتیک به طرز شگفت‌انگیزی ایمنی دارد، باید به هر قیمتی که شده از برخی موارد در هنگام هدایت فرمان اجتناب کنید. در اینجا فهرستی از 7 اشتباه وجود دارد که می‌تواند به یک وسیله نقلیه آسیب جدی وارد کند و مالک را مجبور به پرداخت هزینه‌های هنگفت تعمیر کند.

لغزش خودرو به پایین شیب در حالت خنثی

این عادت به شما اجازه نمی‌دهد به ماشین شتاب دهید مگر اینکه سرعت آن را کم کنید. عرضه روغن را قطع می‌کند، بنابراین گیربکس روغن‌کاری مناسب را برای عملکرد روان دریافت نمی‌کند. منجر به سایش و آسیب قابل‌توجهی می‌شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم این عادت را کنار بگذارید زیرا هزینه‌های تعمیر ارزش صرفه‌جویی ناچیز سوخت را ندارد.

تعویض دنده هنگام چرخیدن ماشین

این باعث می‌شود اجزای گیربکس شما به‌سرعت تغییر جهت دهند و گیربکس را با سرعتی خیره‌کننده فرسوده کنند. به‌جای آن از ترمز برای توقف خودرو استفاده کنید. برخی افراد بدون فشار دادن ترمز به داخل پارک تعویض می‌کنند که برای گیربکس نیز بد است.

خنثی نگه‌داشتن در چراغ‌قرمز

بسیاری از مردم این کار را برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت و محافظت از پیشرانه در برابر سایش غیرضروری انجام می‌دهند. درواقع، اگر با نگه‌داشتن گیربکس در حالت Drive، ترمز را فشار دهید، ضرر به حداقل می‌رسد. آسیب واقعی زمانی رخ می‌دهد که شما به حالت خنثی سوئیچ می‌کنید و از آن خارج می‌شوید.

قبل از توقف کامل ماشین، به حالت پارکینگ بروید

تغییر به حالت پارک باعث می‌شود که یک پین قفل در دنده متصل به شفت خروجی گیربکس قرار گیرد. چرخ‌ها نیز به همان شفت متصل می‌شوند. بنابراین، وقتی آن را قفل می‌کنید و هم‌زمان خودرو را در حال چرخش نگه می‌دارید، خطر شکستن پین قفل وجود دارد.

رانندگی سخت بدون گرم کردن موتور

این‌یک اشتباه بزرگ است، به‌خصوص در فصل زمستان. روغن غلیظ می‌شود و زمانی که هوا سرد است به‌آرامی حرکت می‌کند . یک دقیقه به سوخت فرصت دهید تا وارد گیربکس و تمام قطعات آن شود. اگر دنده را تغییر دهید و از همان ابتدا با سرعت‌بالا رانندگی کنید، آسیب داخلی شدیدی به دنبال خواهد داشت.

پایین نگه‌داشتن مخزن سوخت

یک خودروی اتوماتیک تا حد زیادی به فشار مایع برای کارکرد صحیح بستگی دارد. سوخت همچنین به موتور خودرو و سایر عناصر کمک می‌کند تا خنک و روغن‌کاری شوند. بنابراین، اگر به‌طور مداوم مخزن را کم مایع نگه دارید، خیلی سریع‌تر فرسوده می‌شوند.

 

گیربکس اتوماتیک چگونه کار می‌کند

گیربکس اتوماتیک  یکی از قدرتمندترین ابزار در صنعت خودرو است. این‌یک منطقه کاملاً جدید را برای مکانیک خودرو باز می‌کند وزندگی بسیاری از مردم را تغییر می‌دهد.

مبدل گشتاور

گیربکس در محفظه زنگ به موتور متصل می‌شود. این قطعه شامل یک مبدل برای وسایل نقلیه مجهز به گیربکس اتوماتیک است. برای درک نحوه عملکرد کل سیستم، اجازه دهید نگاهی به چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای و مبدل‌های گشتاور بیندازیم.

اول‌ازهمه صفحه فاکس موتور شماست. این قسمت می‌تواند مستقیماً به مبدل متصل شود. بنابراین هنگامی‌که میل‌لنگ می‌چرخد، محفظه مبدل گشتاور نیز در امتداد می‌چرخد، که می‌تواند قدرت موتور را به بار محرکه متصل و قطع کند.

به داخل مبدل گشتاور نگاه کنید، می‌توانید توربین، پروانه، کلاچ قفل و استاتور را ببینید. در این قسمت‌ها، پروانه توربین را که به شفت ورودی انتقال وصل می‌شود، از طریق نیروهای ویسکوز می‌چرخاند. پس‌ازآن، موتور پروانه‌ها را می‌چرخاند و توربین را می‌چرخاند و درنتیجه گشتاور را به گیربکس بازمی‌گرداند.

به همین دلیل، مبدل‌های گشتاور حاوی یک کلاچ قفل کننده هستند که محفظه مبدل را با توربین قفل می‌کند.

دنده سیاره‌ای

اکنون‌که صاحبان خودرو درک می‌کنند که چگونه گیربکس نیرو را از موتور دریافت می‌کند، اکنون می‌توانیم یاد بگیریم که موتور چگونه دنده‌ها را تغییر می‌دهد. ازآنجایی‌که این‌یک کار کاملاً پیچیده است، ما فقط راه اصلی آن را کشف خواهیم کرد.

یک مجموعه دنده سیاره‌ای یا اپی حلقه‌ای گیربکس اتوماتیک دارای تنظیم است: دو چرخ‌دنده خورشیدی در مرکز، یک حامل سیاره و دو مجموعه سیاره. با انجام این کار، مکانیک خودرو برنامه‌ریزی می‌کند تا از اجزای سازنده جلوگیری کند و خروجی و ورودی سیستم را تغییر دهد.

پس از محاسبه دقیق، بسته به آنچه قفل می‌کنید، چرخ‌دنده حلقه یا دنده خورشیدی، می‌توانید نسبت‌های مختلف دنده ایجاد کنید. و بله، درست می‌گویید، مبدل نیز نقش مهمی در به حرکت درآوردن پمپ سیال گیربکس دارد. پمپ دنده‌ای یک چرخش روتور در محفظه پمپ است که با محفظه مشبک می‌شود. هنگامی‌که حجم تغییر می‌کند، مایع نیز در طول آن تغییر می‌کند. و واحد کنترل هیدرولیک سیگنال‌هایی را برای قفل‌کردن مبدل گشتاور و تعویض دنده ارسال می‌کند.

 

نحوه رانندگی با خودروی گیربکس اتوماتیک

برای جلوگیری از اشتباهات هنگام رانندگی با خودروی گیربکس اتوماتیک ، ابتدا باید نحوه رانندگی با آن را بدانید. حتی اگر تمام وسایل نقلیه چهارچرخ یکسان کار می‌کنند، صاحبان خودرو باید برخی از تفاوت‌ها را بدانند:

درست مانند رانندگی با هر ماشینی، شما باید بدانید که چگونه از پای خود استفاده کنید تا وسیله نقلیه را در بهترین حالت کنترل کنید. بااین‌حال، مدل‌های اتوماتیک پدال کلاچ ندارند، فقط ترمز و گازدارند.

با رانندگان جدید، آن‌ها ممکن است مشکلاتی داشته باشند. اما درواقع بسیار آسان است: شما فقط از پای راست خود برای کنترل هردوی آن‌ها استفاده می‌کنید، درحالی‌که پای چپ شما همیشه در حالت استراحت باقی می‌ماند.

تعمیر گیربکس اتوماتیک در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی توسط تکنسین‌های متخصص ام براساس نوع گیربکس به‌کاررفته در خودروی شما به‌صورت تخصصی انجام می‌شود.

راه‌اندازی ماشین

هنگام راه‌اندازی خودروی گیربکس اتوماتیک ، نکته‌ای وجود دارد که رانندگان باید به خاطر داشته باشند. هنگامی‌که موتور خاموش است، اهرم باید با حرف P باشد. و برای روشن کردن آن، صاحبان خودرو می‌توانند پدال ترمز را فشار داده و از کلید برای احتراق استفاده کنند. به یاد داشته باشید که دنده را به D تغییر دهید و ترمز را رها کنید. پس‌ازاین حرکات، خودروی چهارچرخ شروع به حرکت می‌کند.

چرخش و تغییر سرعت

چرخش و تغییر سرعت در هنگام رانندگی با گیربکس اتوماتیک با گیربکس دستی یکسان است. با چرخاندن فرمان به راست یا چپ می‌توانید به‌راحتی جهت را تغییر دهید. در کنار آن، صاحبان خودرو می‌توانند ترمز و گاز را برای کاهش سرعت و افزایش سرعت به ترتیب فشار دهند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *