در مورد گیربکس جک s5

در مورد گیربکس جک s5

ماشین و گیربکس جک S5، یکی از ماشین های خوش ساخت ساخت چین است که در بازار ایران نیز طرفداران و خریداران زیادی دارد. این ماشین کم سن و سال و زیبا، مدتی است که چشم بسیاری از دوست داران خودرو ها را به خود جلب کرده است. در مقاله امروز، درباره گیربکس جک s5 صحبت خواهیم کرد. با گیربکس دشتی همراه باشید. (گیربکس جک S5)

گیربکس جک s5

گیربکس قطعه ای است که نیروی تولید شده توسط موتور را به چرخ های ماشین انتقال می دهد و از این طریق باعث حرکت آن می گردد. این قطعه، رابط بین موتور و چرخ های ماشین است. گیربکس جک، یکی از گیربکس های استفاده شده در ماشین های جک است

  • وظایف گیربکس جک

وظیفه گیربکس جک، مثل باقی گیربکس ها ، تنظیم، کنترل و انتقال قدرت از موتور به قسمت های دیگر است. ضمن اینکه به تنظیم جهت خودرو کمک می کند. از دیگر وظایف گیربکس جک می توان به پیشگیری از سرعت های ناخواسته و امکان درجا کار کردن خودرو اشاره کرد.

ما قبلا در مقاله ای مفصل به نحوه کارکرد گیربکس های اتوماتیک پرداخته ایم که میتوانید از لینک زیر آن را مشاهده کنید.

گیربکس اتوماتیک چیست و چگونه کار میکند؟

در مقاله بالا، به صورت کاملا حرفه ای و مفصل به انواع گیربکس های اتوماتیک، نحوه کارکرد آنها و استفاده های مختلف آنها در انواع خودرو ها پرداختیم. اما حالا، به ادامه مقاله خود میرویم.

انواع گیربکس موجود در بازار ایران

تعداد زیادی از خودرو های مختلف جک در ایران هستند. به طوری که علاوه بر گیربکس جک s5، گیربکس های دیگر انواع خودرو های جک نیز در ایران به وفور یافت میشوند. این اتفاق به این دلیل میفتد که این خودرو از نوع خودرو های وارداتی بازار خودرو ایران است. یکی از معیار های خرید خودرو در ایران، خوش ساخت بودن و خارجی بودن خودرو است که این کیفیت و معیار بسیار وفور در این نوع خودرو را میتوانید پیدا کنید.

  • انواع خودروها و گیربکس های جک بازار ایران

همونطور که پیشتر گفتیم، این نوع خودرو از قطعات و ساختار با کیفیتی به عنوان یک خودرو وارداتی برخوردار است.  از انواع گیربکس های جک بازار ایران میتوان به: خودرو جک S5، جک J5، J3، S3، J4، جک T8(KMC T8)، جک توجوی سدان، S5 اتوماتیک، KMC K7 و S5 فیس لیفت اشاره کرد.

 

گیربکس اتوماتیک چگونه کار می کند؟

گیربکس یا جعبه دنده یکی از مهم ترین قطعات خودرو به حساب می آید. در واقع خودروها برای انتقال نیرو از موتور به دیفرانسیل و چرخ ها به گیربکس نیاز دارند. به طوری که جایگاه آن را از نظر ارزش و مهم بودن می توان با موتور خودرو نیز مقایسه کرد. گیربکس میزان قدرت و سرعت را با توجه به شرایط جاده و درخواست راننده تنظیم می کند.

دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک برای خودروها وجود دارد که گیربکس اتومات نیز برای خود انواع گوناگونی دارد. رانندگی با خودرو دارای گیربکس اتوماتیک راحت تر است زیرا این خودروها احتیاج به تعویض دنده ندارند که این نکته بسیار مهمی است. در ادامه با نحوه کار گیربکس cvt آشنا می شویم. با گیربکس دشتی همراه باشید

گیربکس اتوماتیک

گیربکس از نوع اتومات، همانطور که از اسمش پیداست، عملکرد خودکار دارد. در خودروها با گیربکس اتومات، پدال کلاچ وجود ندارد که این خود تفاوت گیربکس اتوماتیک و دستی می باشد. به طور کلی سیستم های انتقال قدرت نقش مهمی در بهبود کارایی و افزایش راندمان وسایل نقلیه دارند. برای کاهش مصرف سوخت و افزایش طول عمر موتور از گیربکس اتوماتیک استفاده می کنند. در این نوع گیربکس تغییر ناگهانی دور موتور و پیچیدگی وجود ندارد و البته هزینه ی نصب گیربکس اتوماتیک با توجه به فاکتورهای مختلفی از جمله دستمزد تعمیرکار، قیمت خرید گیربکس، نصب تجهیزات و … بستگی دارد.

 

موتور ماشین، ابتدا نیرویی را تولید می کند و برای حرکت دادن به خودرو این نیرو باید به چرخ ها منتقل شود. وظیفه اصلی گیربکس انتقال درست این نیرو می باشد به نحوی که در مواقعی مانند شروع حرکت یا سربالایی ها این نیرو را چند برابر کند. همچنین در لحظاتی مانند سرپایینی ها نیروی کمتری را انتقال دهد. اما گیربکس های اتوماتیک در رابطه با تعویض دنده چگونه کار میکنند؟ واقعیت این است که خودرو هایی که گیربکس اتوماتیک دارند به تعویض دنده نیاز ندارند.

میرسیم به انواع گیربکس اتوماتیک که می توان گیربکس سیاره ای AT، AMT، CVT و گیربکس های دو کلاچه DCT را نام بردنحوه کار این نوع گیربکس به این صورت می باشد که از موتور خودرو نیرو دریافت می کند و آن را به صورت افزایش قدرت (دنده یک) و یا افزایش سرعت (دنده 5) به دیفرانسیل و چرخ ها انتقال می دهد.

گیربکس های اتوماتیک معمولا ظاهر یکسان و مشابهی دارند. همچنین وظیفه یکسانی دارند. اما نحوه عملکرد آنها متفاوت می باشد. مبدل گشتاور(توربین، روغن گیربکس و …)، کامپیوتر مرکزی (ECU)، شیرهای برقی، کلاچ و چرخ دنده از اجزای اصلی گیربکس اتوماتیک به شمار می آیند.

در مورد گیربکس جک s5

در مورد گیربکس جک s5
تعمیر گیربکس اتوماتیک در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.