تعمیر توربین گیربکس اتوماتیک در کرج

توربین گیربکس اتوماتیک

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

کیفیت تعویض دنده در گیربکس‌های اتوماتیک به شدت تحت تاثیر زوال و تغییر گشتاور یا توربین موتور، سوپاپ‌های کنترل فشار هیدرولیک، عناصر اصطکاک و عوامل دیگر است. این مقاله یک سیستم کنترل جدید را ارائه می‌کند که کیفیت تعویض را با استفاده از سنسور سرعت توربین برای نظارت بر مدت زمان تغییر بهبود می‌بخشد. توربین شفت خروجی را تغذیه می‌کند و در جلوی پمپ نزدیک تر به فلایویل قرار دارد. در جهت مخالف روغن در حال چرخش می‌چرخد ​​تا گشتاور را جذب کرده و شفت خروجی را به حرکت درآورد.

استفاده از کنترل بازخورد برای تغییر فشار خط با توجه به مدت زمان جابجایی، حذف اثرات استفاده دائم و تغییرپذیری اجزا را ممکن می‌سازد. سایر عوامل موثر بر کیفیت تعویض، مانند فشار اتمسفر، گرادیان جاده و بار اضافی موتور از تهویه مطبوع و دینام نیز مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که اثرات آنها را می‌توان به طور مجازی از طریق کنترل بازخورد حذف کرد. فاز اینرسی معمولاً با افزایش ظرفیت کلاچ درگیر کوتاه تر می‌شود. با این حال، ظرفیت گشتاور بسیار کم می‌تواند باعث ایجاد یک فاز اینرسی کوتاه شود که منجر به اختلال گشتاور زیادی می‌شود. این مشکل با اندازه‌گیری فاصله از شروع فرمان شیفت تا تکمیل فاز اینرسی اجتناب می‌شود و این امر تمایز بین شرایط ظرفیت گشتاور کوچک و بزرگ را ممکن می‌سازد.

تعویض دنده‌های خاموش شدن برق، ناشی از بسته شدن ناگهانی دریچه گاز، می‌تواند باعث شوک و صدا زدن شود. این اختلالات از طریق درگیری همزمان کلاچ که با سنجش نسبت سرعت بین توربین و شفت خروجی به دست می‌آید، حذف می‌شوند.

روشن کردن دنده‌های دنده هنگام حرکت در سراشیبی یک شرایط بحرانی برای لغزش کلاچ است. عناصر اصطکاکی در این سیستم با  دهید یا شاید فقط یک دست و پا را می‌چرخانید، اما همه چیزهایی که در زیر تشتک‌های کف می‌گذرد کاملاً مهندسی شده و توسعه یافته است تا اجازه دهد تا یک لیست طولانی از قطعات را به هم متصل کنید تا ماشین شما روی آن قرار بگیرد. حرکت.

 

مبدل گشتاور

با این حال، در خودرو با گیربکس اتوماتیک، کلاچ مناسبی وجود ندارد – در عوض با یک مبدل گشتاور جایگزین شده است. این باید همان کار کلاچ را انجام دهد – به موتور اجازه می‌دهد در حالی که سرعت گیربکس و چرخ‌ها متوقف می‌شود در حال کار بماند – اما این کار را به روشی متفاوت و نسبتاً مبتکرانه انجام می‌دهد. مبدل گشتاور چیزی است که به آن کوپلینگ روغن می‌گویند – وسیله‌ای که برای انتقال انرژی چرخشی مکانیکی از طریق حرکت روغن از یک سیستم متحرک مکانیکی به سیستم دیگر استفاده می‌شود.

این می‌تواند کلاچ را جایگزین کند زیرا به موتور اجازه می‌دهد تا آزادانه با کاهش شدید انتقال گشتاور از پیشرانه به گیربکس بچرخد. هرگز به طور کامل قطع نمی‌شود، زیرا اگر پای خود را از روی ترمز خودروی اتوماتیک از حالت سکون بردارید، می‌توانید از طریق خزشی که رخ می‌دهد احساس کنید.

کنترل گشتاور از طریق استفاده از پمپی حاصل می‌شود که بسته به چرخش میل لنگ روغن را به اطراف مبدل گشتاور می‌فرستد. درون مبدل گشتاور توربین قرار دارد که با تماس روغن پمپ شده با پره‌های توربین می‌چرخد، بنابراین مقدار گشتاوری را که از طریق شفت ورودی به گیربکس می‌رساند اندازه گیری می‌شود.

محفظه مبدل گشتاور به فلایویل (که در نتیجه با همان سرعت میل لنگ می‌چرخد) وصل می‌شود و در داخل محفظه توربین، پمپ گریز از مرکز روغن (یا پروانه) و یک استاتور قرار دارد. پمپ گریز از مرکز به طور موثر روغن گیربکس را به پره‌های توربین پرتاب می‌کند که به نوبه خود می‌چرخد ​​و گشتاور را از طریق گیربکس منتقل می‌کند. استاتور به عنوان مانعی برای پرتاب روغن مستقیماً به سمت توربین به جای برگشت به پمپ وجود دارد و راندمان سیستم را بسیار افزایش می‌دهد.

این برش پره‌های پمپ گریز از مرکز را به همراه یک کلاچ قفلی که در وسط قرار گرفته و دید توربین را مسدود می‌کند نشان می‌دهد.

بنابراین در حالت دور آرام، سرعت روغن پمپ شده به توربین بسیار آهسته است، به این معنی که گشتاور بسیار کمی از موتور به گیربکس می‌رسد. سپس، همانطور که میل لنگ با دریچه گاز بیشتر می‌چرخد ​​و به نوبه خود چرخ فلایو را می‌چرخاند، روغن بیشتری با سرعت بیشتری از پمپ به داخل توربین هدایت می‌شود.

این کاهش اندک انرژی بین پمپ و توربین به این معنی است که توربین همیشه کمی کندتر از پمپ می‌چرخد، که دلیل اصلی این است که به طور کلی ماشین‌های اتوماتیک دارای رتبه‌های بازده سوخت کمتری نسبت به نمونه‌های دستی خود هستند. خوشبختانه، مبدل‌های گشتاور اخیراً ساخته شده‌اند تا حاوی یک کلاچ قفل شونده است که – با سرعت مشخصی – توربین را قفل می‌کند و به یکدیگر پمپ می‌کند تا افت انرژی ریشه‌کن شود.

توربین گیربکس
توربین گیربکس

اجزای یک مبدل گشتاور

بنابراین اگرچه گیربکس‌های اتوماتیک از پشت فرمان ساده به نظر می‌رسند، فناوری موجود در لوله‌های گیربکس در واقع نسبتاً پیچیده است اما بسیار مؤثر است.مهندسی پشت سیستم مبدل گشتاور واقعاً بسیار دیدنی است و قطعاً باید احترام زیادی به آن نشان داد، زیرا می‌تواند محرک را از موتور به چرخ‌ها به گونه‌ای نرم وصل و تعدیل کند که احتمالاً اکثر رانندگان آن را کاملاً بدیهی می‌دانند.

با توجه به اینکه اکثریت قریب به اتفاق گیربکس‌های این روزها کاملاً اتوماتیک هستند، روزهای استفاده از کلاچ ساده با پدال بسیار کم به نظر می‌رسد و مبدل گشتاور را به یکی از مهم‌ترین اجزای اکثر خودروهای امروزی تبدیل می‌کند.کنترل زمان بندی و ظرفیت عناصر درگیر و رها کننده از آسیب محافظت می‌شوند.

مشکلات گیربکس یکی از جدی ترین مسائلی است که می‌توانید تجربه کنید. در حالی که مشکلات موتور به شما فضایی برای مانور دادن و صرفه جویی در هزینه با رفع مشکل خود می‌دهد، هر مشکل مربوط به گیربکس نیاز به یک مکانیک ماهر دارد.

معمولاً، من مراحل DIY و فهرستی از ابزارهای لازم برای رفع علت بالقوه مشکل را به شما می‌دهم، اما در این راهنما، باید رویکرد متفاوتی را در پیش بگیریم. من شما را از طریق فهرست علل احتمالی راهنمایی می‌کنم و تخمینی تقریبی از میزان هزینه‌ای که یک مکانیک ممکن است برای تعمیر بپردازد، به شما ارائه می‌دهم.

 

سطح و وضعیت روغن گیربکس اتوماتیک

درست مانند موتور، گیربکس روغن روان کننده مخصوص به خود را دارد که از آسیاب شدن اجزای مکانیکی پیچیده جلوگیری می‌کند. روغن گیربکس به اندازه روغن موتور نیازی به تعویض ندارد – فاصله زمانی دقیق بین سازنده‌ها متفاوت است، اما میانگین برد 30000 تا 60000 مایل است.

گیربکس‌ها یک واحد مهر و موم شده هستند، بنابراین هیچ راهی برای آلودگی‌های خارجی برای آلوده کردن روغن وجود ندارد. با این حال، حتی اگر آنها روغن کاری شوند، چرخ دنده‌های گیربکس و سایر اجزاء در سطح میکروسکوپی فرسوده می‌شوند و به مرور زمان باعث آلودگی روغن گیربکس می‌شود.

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشته باشید سطح روغن گیربکس است. در اکثر وسایل نقلیه، یک عدد میله اندازه گیری اضافی در پشت موتور وجود دارد که شما از آن به همان شکلی که میله روغن موتور استفاده می‌کنید. آن را بیرون بکشید، آن را پاک کنید، دوباره وارد کنید و سپس سطوح گیربکس اتوماتیک را بررسی کنید.

آیا تا به حال در یک تقاطع کنار ماشینی ایستاده‌اید و متوجه شده‌اید که سرعت سنج آنها در حال چرخش است؟  این یکی از رایج ترین علائم سنسور سرعت بد است! مهم است که وسیله نقلیه خود را برای این نوع مشکل بررسی کنید زیرا می‌تواند منجر به مشکلات بزرگتری شود.

 

سنسور سرعت چه کاری انجام می‌دهد؟

سنسور سرعت وسیله‌ای است که سرعت جریان خودرو را اندازه گیری می‌کند و این اطلاعات را به واحد کنترل موتور خودرو (ECU) ارسال می‌کند. سپس ECU تعیین می‌کند که چه مقدار سوخت باید به سیلندرهای شما تزریق شود تا حداکثر عملکرد را حفظ کنید.اگر تا به حال مشکل شتاب گیری داشته‌اید، ممکن است به دلیل سیم کشی معیوب یا حتی سنسور سرعت بد باشد.

 

سرعت سنج چگونه کار می‌کند؟

سرعت سنج خودروی شما با ارسال یک سیگنال الکتریکی از صفحه نمایش خود از طریق سیم‌ها به ناحیه دسته ابزار، جایی که خوانش مواردی مانند سطح سوخت، دمای موتور و سرعت را مشاهده می‌کنید، کار می‌کند.

 

تفاوت سنسورهای سرعت ورودی و خروجی چیست؟

در خودروها، خوانش سرعت سنج بر اساس سیگنال‌های ورودی و خروجی از گیربکس است. به عبارت ساده، یک سیگنال ورودی توسط یک سنسور در فلایویل یا صفحه محرک موتور تولید می‌شود، سپس این سیگنال به یک سرعت سنج مکانیکی یا الکترونیکی ارسال می‌شود که سرعت فعلی شما را به شما نشان می‌دهد.

سرعت سنج اطلاعات خود را از گیربکس درایو نهایی خودرو از طریق سنسور سرعت خودرو (VSS) دریافت می‌کند. سنسور سرعت خودرو این دستگاهی است که سیگنالی را در مورد سرعت حرکت شما به ECU خودروی شما ارسال می‌کند.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

کلیه قسمت‌های گیربکس اتوماتیک در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی توسط کارشناسان خبره و حرفه‌ای ما بررسی و تعمیر می‌شوند.

تعمیر توربین گیربکس اتوماتیک یکی از انواع خدمات است که توسط تکنسین‌های حرفه‌ای ما برای انواع گیربکس اتوماتیک ارائه می‌شود.

در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی کلیه خدمات با ضمانت نامه یکساله ارائه می‌شوند. تعمیر توربین گیربکس اتوماتیک سخت و چند مرحله‌ای است به همین دلیل باید توسط تکنسین‌هایی با تجربه، آموزش دیده و حرفه‌ای انجام شود.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *