تعمیر گیربکس برلیانس

گیربکس برلیانس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

در سال‌های اخیر تعداد خودروهای برلیانس در ایران افزایش پیداکرده‌اند، هرچند که تعداد این خودرو را محدود است اما این خودروها نیز مانند تمامی خودروهای خارجی موجود در ایران به تعمیر و سرویس تخصصی نیاز دارند.

درحالی‌که یک موتور نیرو تولید می‌کند، یک گیربکس کنترل می‌کند که چقدر از آن در هر سرعت معین به چرخ‌ها می‌رسد. در مورد گیربکس اتوماتیک، اساساً یک تعویض دنده‌اتوماتیک است که کار را برای شما انجام می‌دهد. از چیزی که مبدل گشتاور نامیده می‌شود برای تعیین زمان تعویض دنده استفاده می‌کند، به‌طوری‌که وقتی سرعت می‌گیرید، به دنده بالاتر می‌رود و وقتی کم می‌کنید، به دنده پایین‌تر برمی‌گردد

اگر شروع به تجربه مشکلاتی در گیربکس برلیانس خود کردید، احتمالاً زمان آن رسیده است که آن را بررسی کنید. اگر آن را نادیده بگیرید، ممکن است درنهایت از کار بیفتد، به این معنی که ماشین شما قادر به کار نخواهد بود. در ادامه مقاله موارد خرابی و نشانه‌های خرابی گیربکس برلیانس که نشان‌دهنده نیاز خودرو شما به تعمیر گیربکس برلیانس هستند را بررسی خواهیم کرد.

 

علائم خرابی گیربکس برلیانس

 • مشکل در تعویض دنده یا درگیر کردن کلاچ
 • بوی سوزش
 • صداهای عجیب زمانی که ماشین شما در حالت نول است
 • لیز خوردن دنده‌ها یا تأخیر در شتاب گیری
 • یک کلاچ کششی
 • مایع گیربکس نشت می‌کند
 • چراغ چک موتور روشن است
 • هنگام تعویض دنده، سنگ‌زنی یا تکان دادن
 • صداهای زمزمه کردن، غر زدن یا ناله کردن
 • لرزش هنگام فشار دادن پدال کلاچ
 • ماشین شما هنگام تعویض دنده واکنشی نشان نمی‌دهد، به‌خصوص از پارکی به درایو

 

چه چیزی باعث ازکارافتادن گیربکس برلیانس می‌شود؟

روغن گیربکس کم

درست مانند یک موتور، یک گیربکس برای عملکرد به مایع نیاز دارد که در این مورد، مایع انتقال نامیده می‌شود. این نه‌تنها به‌عنوان روان کننده بلکه به‌عنوان یک مایع هیدرولیک نیز عمل می‌کند. این کار آن را در دمای عملیاتی ایمن نگه می‌دارد، تعویض دنده را تسهیل می‌کند و قطعات متحرک را روان می‌کند.

همان‌طور که ممکن است حدس بزنید، اگر مایع گیربکس کم باشد، داغ می‌شود، نمی‌تواند به‌آرامی جابجا شود و قطعات داخلی درنهایت مسدود می‌شوند.

خوشبختانه، مایع گیربکس برلیانس اغلب بین 30،000 تا 60،000 کیلومتر دوام می‌آورد، به این معنی که اگر راننده متوسطی هستید، فقط باید هر 2 تا 5 سال یک‌بار آن را تعویض کنید.

نشت روغن گیربکس

این مورد بسیار خطرناک برای خودرو و گیربکس شماست، به این معنی که گیربکس شما مایع ضروری موردنیاز خود را دریافت نمی‌کند. بااین‌حال، اگر گیربکس شما مایع نشت می‌کند، نمی‌توانید به‌سادگی مایع بیشتری اضافه کنید. شما باید مشکل را برطرف کنید.

خوشبختانه، مایع گیربکس قرمز است، بنابراین اگر متوجه یک گودال مایع قرمزرنگ در زیر ماشین خود شوید، کاملاً مشخص است که از چه چیزی است. در این مقاله نحوه تعمیر گیربکس نشتی و همچنین هزینه آن راکمی بیشتر توضیح خواهیم داد.

فیلتر روغن گیربکس مسدود شده

اگر نمی‌دانستید، گیربکس شما دارای فیلتری است که زباله‌های مضر مانند خاک، گردوغبار و تکه‌های فلزی را قبل از اینکه به خرابکاری ادامه دهند، از بین می‌برد. بااین‌حال، هنگامی‌که فیلتر به‌اندازه کافی زباله‌ها را از بین می‌برد، ممکن است مسدود شود و آن را بی‌فایده کند.

نه‌تنها این مورد، بلکه می‌تواند جریان سیال را نیز مسدود کند، یعنی همان مشکل دو علت اول. خوشبختانه، گیربکس شما با تعویض مایع گیربکس (و فیلتر) هر 30000 تا 60000 مایل سالم می‌ماند. علاوه بر این، انجام این کار به شما این امکان را می‌دهد که مشکلات کوچک را قبل از بدتر شدن آن‌ها تشخیص دهید.

اکنون‌که می‌دانید چه چیزی باعث می‌شود یک انتقال با مشکل مواجه شود. بیایید به چند مورد از رایج‌ترین علائمی که نشان می‌دهند علائم شماست نگاهی بی اندازیم.

علائم گیربکس برلیانس معیوب

بوی سوختگی

اگر متوجه بوی سوختگی از ماشین خود شوید، هرگز نشانه خوبی نیست. همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم، کمبود مایعات می‌تواند باعث گرم شدن بیش‌ازحد انتقال نوبت. وقتی مقدار کمی باقی می‌ماند، می‌تواند بسوزد و بوی سوزش منحصربه‌فرد و خوش بویی بدهد.

بازهم، تشخیص یک انتقال ناموفق در مراحل اولیه برای جلوگیری از آسیب بیشتر و درنتیجه افزایش صورتحساب فروشگاه بسیار مهم است.

لغزش دنده

توجه به این‌یکی بسیار آسان است. این بدان معناست که گیربکس شما دنده‌ها را عوض می‌کند درحالی‌که نباید. این نه‌تنها می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود، بلکه رانندگی ماشین شما را نیز خطرناک می‌کند.

مطمئن شوید که گیربکس اتوماتیک به‌آرامی تعویض می‌شود، چیزهای زیادی انجام می‌شود، اما اگر گیربکس شما دنده‌ها را می‌لغزد، همه این‌ها مستقیماً از پنجره بیرون می‌روند. این بدان معنی است که با بالا رفتن RPM ها بدون هشدار، احساس تکان شدیدی را تجربه خواهید کرد.

ممکن است این موضوع را یک مزاحم در نظر بگیرید، اگر در جاده‌های نرم رانندگی می‌کنید، درواقع می‌تواند باعث از دست دادن کشش ماشین نوبت. این خود، مسافران و اطرافیانتان را در معرض خطر قرار می‌دهد

صدای غر زدن / ناله

قبلاً اشاره کردیم که بدون مایع بودن گیربکس چقدر بد است. یکی از دلایل این امر این است که مایع انتقال به‌عنوان روان کننده عمل می‌کند و یک‌لایه نازک بین فلز ایجاد می‌کند.

بدون آن، فلز با فلز برخورد می‌کند و هنگامی‌که چرخ‌دنده‌ها در جای خود قفل می‌شوند، صدای « زوزه» یا «ناله» تولید می‌کند.

هرچه این صداها بیشتر ادامه داشته باشند، انتقال شما ضربه بیشتری را تحمل می‌کند و درنهایت منجر به شکست آن می‌شود.

مسائل مربوط به تعویض دنده

اگر گیربکس شما در هنگام تعویض دنده تردید کند یا تکان بخورد، احتمالاً مایع آن کم است. مایع گیربکس تعویض دنده را تسهیل می‌کند و بدون آن، ممکن است مال شما در انجام این کار دچار مشکل شود.

مانند علائم قبلی، بردن خودروی خود برای بازرسی در اولین نشانه‌های مشکل به جلوگیری از بدتر شدن مشکل کمک می‌کند. آسیب کمتر برابر است با هزینه تعمیر کمتر.

اکنون‌که علائمی را که باید مراقب آن‌ها باشید را بهتر درک می‌کنید. بیایید ببینیم چقدر می‌توانید برای هزینه‌های تعمیر گیربکس هزینه کنید.

 

هزینه تعمیر/تعویض گیربکس چقدر است؟

فلاش روغن گیربکس برلیانس انتقال

این سرویس شامل تخلیه سیستم از تمام مایع انتقال قدیمی و جایگزینی آن با مایع جدید است. بسته به اینکه وسیله نقلیه خود را کجا می‌برید، هزینه می‌تواند از 080 تا 2500 تومان متغیر باشد. خوشبختانه، این کاری است که می‌توانید در خانه انجام دهید تا این هزینه‌ها را به نصف کاهش دهید.

تعویض شیر برقی تعویض دنده

شیر برقی اساساً دریچه‌ای است که میزان جریان سیال از طریق گیربکس را کنترل می‌کند. تعویض یک شیر برقی می‌تواند از 1500 تا 0 400 تومان متغیر باشد (شامل قطعات و نیروی کار). اکثر گیربکس‌ها دارای دو یا چند شیر برقی هستند، به این معنی که هزینه‌ها می‌تواند نسبتاً سریع افزایش یابد.

نشت مایع انتقال

نشتی گیربکس معمولاً از یک مهروموم فرسوده رخ می‌دهد که هزینه تعویض آن به 2000 تومان می‌رسد . اما اگر نشتی از آب‌بند جلو باشد، این مقدار به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

خوشبختانه، بیشتر مایعات انتقال دارای عوامل تورم مهروموم هستند که از خشک شدن و جمع شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین می‌توانید افزودنی‌های خاصی را برای حفظ مهروموم انتقال اضافه کنید.

بازسازی گیربکس

بازسازی گیربکس شامل تعویض قطعات فرسوده/شکسته و نجات آنچه می‌توانید است. مسئله این است که این کار زمان زیادی می‌برد. به همین دلیل، هزینه‌ها نزدیک به میزان تعویض گیربکس است.

تعویض گیربکس

هزینه‌های تعویض گیربکس شما با گیربکس جدید بین 40000 تا 80000 تومان متغیر است . خوشبختانه، می‌توانید این هزینه‌ها را با تعویض آن با یک گیربکس کارکرده یا بازسازی‌شده کاهش دهید که بین 25000 تا 40000 تومان متغیر است.

فلاش گیربکس برلیانس

شستشوی گیربکس خودرو به معنای پاک کردن خطوط هیدرولیک از مایع و لجن قدیمی است. این به جلوگیری از گرفتگی و نشتی کمک می‌کند، عمر گیربکس را افزایش می‌دهد و احتمال نیاز به تعمیر پرهزینه را کاهش می‌دهد.

 

فلاش گیربکس چقدر هزینه دارد؟

انتظار داشته باشید که بین 133.50 تا 3805 تومان برای شستشوی گیربکس ماشین خود قبل از مالیات/ هزینه کنید. این شامل 12 تا 16 لیتر روغن گیربکس برلیانس باقیمت 80 تا 200 تومان و 30 دقیقه در مغازه باقیمت 750 تا 1300 تومان در ساعت است.

توجه: قیمت‌های ذکرشده در این راهنما تخمینی هستندهزینه دقیق شستشوی مایع گیربکس خودرو به مدل و مدل، نرخ فروشگاه، کیفیت مایع و ظرفیت بستگی دارد.

 

فلاش سیال انتقال چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام یک فلاش مایع، مغازه‌ها یک ماشین تخصصی را به خطوط خنک‌کننده انتقال وصل می‌کنند. این دستگاه بسیار شبیه به دستگاه دیالیز عمل می‌کند، مایع قدیمی را تخلیه می‌کند و مایع جدید را برای «شستشوی» سیستم و شستن لجن از بین می‌برد.

پس از اتمام، سیستم تمیز، عاری از زباله و پر از مایع تازه باقی می‌ماند.

 

هرچند وقت یک‌بار باید گیربکس را شستشو دهید؟

اکثر سازندگان شستشوی مایعات را هر دو سال یا 30000 مایل به‌عنوان بخشی از برنامه خدمات خودرو پیشنهاد می‌کنند. بااین‌حال، برخی از خودروسازان توصیه می‌کنند تا 100000 مایل صبر کنید.

با توجه به بالا بودن قیمت فلاش گیربکس، مطمئناً نمی‌خواهید این سرویس را بیشتر از حد نیاز انجام دهید. به همین دلیل، ابتدا دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید.

 

اگر مایع انتقال را شستشو نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر گیربکس خودروی شما دارای کثیفی و لجن زیادی در داخل باشد، عملکرد تعویض دنده احتمالاً دچار مشکل می‌شود. درنهایت، جابجایی می‌تواند دشوار یا حتی غیرممکن شود.

علائمی که نشان می‌دهد انتقال شما نیاز به شستشو دارد عبارت‌اند از:

 • ATF قهوه‌ای تیره
 • لغزش دنده
 • صدای ناله و/یا ساییدن
 • داغ شدن بیش‌ازحد موتور
 • ATF نشت می‌کند

شستشو نکردن ATF شما بعید است که باعث “شکست” انتقال شود. بااین‌حال، علائم نادیده گرفتن شستشوی مایعات می‌تواند به‌خودی‌خود باعث آسیب طولانی‌مدت به سایر قسمت‌های خودرو شود.

 

فلاشینگ در مقابل تعویض: کدام سرویس گیربکس برلیانس هزینه بیشتری دارد؟

تعویض مایع گیربکس خدماتی کاملاً متفاوت از شستشو است. تغییر سیال همچنین شامل تخلیه مایع قدیمی است، اما به‌جای تمیز کردن سیستم، ATF تازه به‌سادگی به آن اضافه می‌شود.

بسته به اینکه ماشین شما چند لیتر ATF مصرف می‌کند، تخلیه سیستم و پر کردن آن باید 800 تا 2500 تومان هزینه داشته باشد.

هنگام تعویض ATF، تعویض فیلتر گیربکس و بسته به شرایط، واشر تابه نیز معمول است. قیمت اولی 105 تا 300 تومان و دومی 750 تا 1500 تومان است. درمجموع، انتظار دارید 1700 تا 4300 تومان برای تعویض صحیح مایع گیربکس هزینه کنید.

شستشوی مایعات گیربکس برلیانس: یک سرویس حیاتی که هر 2 سال یک‌بار / 30000 کیلومتر موردنیاز است

درحالی‌که شما فقط باید هر دو سال یک‌بار گیربکس را شستشو دهید، اما همچنان یک مورد مهم در هر برنامه تعمیر و نگهداری معمولی است.

علائمی مانند صدای ناله یا ساییدن بعید است که آسیبی ایجاد کند، اما شما را از این موضوع آگاه می‌کند. بااین‌حال، نشتی ATF و گرمای بیش‌ازحد موتور می‌تواند منجر به مشکلات طولانی‌مدت شود که بسیاری از آن‌ها هزینه تعمیر بالایی دارند. شما می‌توانید با نگهداری از خودروی خود بر اساس برنامه خدمات پیشنهادی سازنده، از بسیاری از تعمیرات پرهزینه جلوگیری کنید.   .

 

تعویض روغن گیربکس برلیانس

روغن گیربکس شبیه روغن‌موتور است زیرا روغن‌کاری را برای گیربکس فراهم می‌کند – اما به‌عنوان یک مایع هیدرولیک نیز عمل می‌کند. این به نگه‌داشتن گیربکس در دمای عملیاتی ایمن کمک می‌کند، تعویض دنده را تسهیل می‌کند و قطعات متحرک را روغن‌کاری می‌کند.

بیشتر روغن‌های گیربکس برلیانس شامل موارد زیر هستند:

 • روان کننده‌ها
 • بازدارنده‌های خوردگی
 • مواد شوینده
 • پراکنده‌کننده‌ها
 • سورفکتانت ها
 • افزودنی‌های ضد سایش
 • بهبوددهنده / اصلاح‌کننده ویسکوزیته
 • افزودنی‌های متورم مهروموم
 • افزودنی‌های ضد کف
 • ترکیبات ضد اکسیداسیون
 • بهبوددهنده‌های جریان سرد
 • ضخیم کننده‌های با دمای بالا

 

وقتی در مورد قطعه‌ای صحبت می‌کنید که هزینه تعویض آن بین 15000 تا 35000 تومان است، آیا واقعاً منطقی است که از تغییر چیزی که باعث کارکرد آن می‌شود صرف‌نظر کنید؟ به‌خصوص زمانی که فهرست مواد مفید به‌اندازه موارد بالا باشد.

بیشتر روغن‌های گیربکس بین 30000 تا 60000 کیلومتر دوام می‌آورند، اگرچه برخی ادعا می‌کنند تا 150000 کیلومتر دوام می‌آورند. ایده این نیست که ببینی تا کی می‌تواند دوام بیاورد.

 

نشانه‌های نیاز به مایع گیربکس جدید چیست؟ تعدادی از رایج‌ترین علائم عبارت‌اند از:

لیز خوردن دنده

ناتوانی در جابجایی

جابجایی‌های نامنظم

انتقال بیش‌ازحد گرم شده است

تعویض دنده با تأخیر

در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی کلیه خدمات سرویس و تعمیر گیربکس برلیانس شما بر اساس مدل خودرو و توسط کارشناسان متخصص ما به‌صورت تخصصی انجام می‌شود کلیه خدمات با ضمانت یک‌ساله ارائه می‌شوند.خودروی برلیانس شما از هر نوع و مدلی که باشد تکنسین‌های متخصص و باتجربه ما می‌توانند مشکل گیربکس آن را شناسایی با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان آن را رفع کنند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *