تعمیر گیربکس بسترن

گیربکس بسترن

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

بسترن یکی دیگر از خودروهای چینی تولید برند چری در ایران است، این خودرو به دلیل ظاهر، قدرت و کیفیتی که دارد در دسته خودروهای پرفروش و قابل‌قبول ازنظر گیربکس، موتور و باتری قرار داده می‌شود، یکی از مواردی که در مورد این خودرو اغلب نادیده گرفته می‌شود تعمیر گیربکس بسترن است، تعمیر گیربکس این خودرو مانند چری و سایر خودروهای این برند باید در تعمیرگاه‌های تخصصی گیربکس و زیر نظر تکنسین‌های متخصص انجام شود.

روش پارک درست خودرو بسترن

یک روش نادرست برای پارک خودرو بسترن با گیربکس اتوماتیک می‌تواند به گیربکس آسیب برساند و شمارا زودتر ازآنچه انتظار می‌رود به دنبال تعویض بگردید. این‌یک اشتباه رایج است که بسیاری از رانندگان بدون اینکه بدانند به‌طور مرتب مرتکب می‌شوند. هنگامی‌که خودرو متوقف می‌شود، بسیاری از افراد مستقیماً از *D* به *P* فشار می‌دهند و سپس ترمزدستی را فشار داده و موتور را خاموش می‌کنند. این پارکینگ درست نیست فشار دادن مستقیم به دنده *P* فشار کل ماشین را بر روی سوراخ قفل *P* و نه روی ترمزدستی وارد می‌کند. اگر این کار را برای مدت طولانی ادامه دهید، این کار به گیربکس شما آسیب می‌رساند.

روش صحیح به این صورت است که در زمان توقف خودرو ابتدا به دنده *N* فشار دهید و سپس ترمزدستی را فشار دهید تا نقطه نیرو روی ترمزدستی قرار گیرد. سپس به دنده *P* فشار دهید و سپس موتور را خاموش‌کنید.

 

مراقبت از گیربکس بسترن

داشتن خودرو در دنیای امروز به یک ضرورت تبدیل‌شده است که نه‌تنها زحمات را کاهش می‌دهد بلکه در زمان نیز صرفه‌جویی می‌کند. اما داشتن یک ماشین همچنین می‌تواند به معنای نگهداری زیادی باشد و همه نمی‌توانند به آن متعهد شوند. یکی از جنبه‌های مهم تعمیر و نگهداری خودرو، گیربکس است که یک عامل پیچیده است، اما در صورت توجه بیشتر، حفظ آن بسیار آسان است.

ابتدا سعی کنید نشانه‌هایی را بدانید که چگونه و چرا گیربکس شما به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارد. باید بدانید که گیربکس در صورت بروز موارد زیر نیاز به تعمیر دارد: ماشین شما در پیچیدن مشکل دارد، پدال گاز شما به‌خوبی کار نمی‌کند، احساس می‌کنید ماشین با سرعت‌های بالاتر می‌لرزد، هرگونه نشت مایع را می‌بینید، یا صدای جیرجیر می‌شنوید یا هر صدایی که از پایین خودرو می‌آید وقتی صحبت از «چرا» می‌شود، می‌تواند ناشی از رانندگی تهاجمی یا تعویض دنده باشد، روغن‌کاری نکردن کافی یا مکرر آن، یا فقط تعویض دنده با سرعت نامناسب، باعث ایجاد بار عمده روی گیربکس شود.

راه‌های زیادی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید گیربکس خود را حفظ کرده و آن را در شرایط خوبی نگه دارید. آموزش خود به شما کمک می‌کند تا برای شروع از حداکثر فواید استفاده کنید. در زیر شش مورد از این راه‌ها آورده شده است.

جابجایی مناسب

علت شماره یک اختلال در گیربکس تعویض نامناسب یا خشونت‌آمیز است که بدیهی است با تعویض نکردن بی‌احتیاطی یا اجباری می‌توان آن را حل کرد. این به همگام‌سازی شفت و چرخش دندانه‌دار کمک می‌کند و بنابراین به‌طور مؤثر اجرا می‌شود. همچنین، شما باید قبل از تغییر دنده از «درایو» به «دنده‌عقب» یا برعکس، خودروی‌تان در حالت توقف کامل باشد. هنگام تعویض دنده، با فشار دادن پدال کلاچ، کلاچ را خاموش‌کنید. سپس، پس از تعویض دنده، اجازه دهید کلاچ به‌آرامی رها شود تا رانندگی نرمی داشته باشد. وقتی در دنده‌عقب یا 1 هستید، همین کار را انجام دهید تا از تکان خوردن و تکان خوردن جلوگیری کنید. یک موتور “RPM” وجود دارد که تعویض صحیح یا مناسب را نشان می‌دهد، که باید بدانید زیرا بستگی به ماشینی دارد که رانندگی می‌کنید.

بیشتر بخوانید:  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک

ماشین را کاملاً گرم‌کنید

تقریباً همه عادت دارند که در ماشین بنشینند و بلافاصله حرکت کنند. قبل از اینکه در ماشین خود بنشینید و شروع به رانندگی کنید، باید موتور خود را برای چند دقیقه گرم‌کنید تا موتور به‌خوبی کار کند. انجام این کار به‌ویژه در زمستان ضروری است زیرا ممکن است اجزای آن منجمد شوند و به‌درستی کار نکنند. قبل از بلند شدن، خودرو را حداقل 30 ثانیه گرم‌کنید.

روغن گیربکس را مرتباً تعویض کنید

تعویض روغن در گیربکس نه‌تنها به خنک شدن اجزای گرم شده و کاهش اصطکاک بین قطعات کمک می‌کند، بلکه از خوردگی جلوگیری می‌کند و زیرمجموعه‌ها را برای عملکرد بهتر روغن‌کاری می‌کند. توصیه می‌شود روغن گیربکس خود را تقریباً هر 50000 کیلومتر تعویض کنید و نه بیشتر از آن. این کار نویز را کاهش می‌دهد و با کاهش ارتعاشات، انتقال نرم‌تر را امکان‌پذیر می‌کند. اساساً، انجام این کار تمام مسائل مربوط به فرسودگی و پارگی را برطرف می‌کند. این روغن که از یک منبع مصنوعی ساخته‌شده است، به حفظ دما در کل کمک می‌کند و فرآیند را کارآمد می‌کند. همچنین مطمئن شوید که از روغن مناسب برای گیربکس مربوطه استفاده می‌کنید که می‌تواند توسط کارشناسان به شما آموزش داده شود. می‌توانید امروز به گروه خودروسازی وین مراجعه کنید تا در مورد تعویض روغن بیشتر بدانید و در مورد روغن مناسب اطلاعات کسب کنید. اگر خودتان منتظر باشید تا متوجه نشت روغن شوید، مطمئناً با یک تعمیر بسیار گران‌قیمت مواجه خواهید شد.

به‌طور مکرر نشتی را بررسی کنید.

در بسیاری از مواقع، نیاز به پر کردن مجدد روغن را زودتر ازآنچه پیش‌بینی می‌کردید احساس می‌کنید. اما این درواقع به این معنی است که شما باید نشت‌های زیر را بررسی کنید. فوراً نقاط نشتی را برطرف کنید و گیربکس را برای هرگونه آسیب عمده آزمایش کنید. هنگامی‌که علائم ساییده شدن روی دندانه‌های دنده را می‌بینید، به‌وضوح متوجه این مشکل خواهید شد، این امر سبب بروز خرابی کامل در گیربکس می‌شود. این مشکل  اتفاق می‌افتد که گیربکس تحت‌فشار بسیار زیاد باشد. بنابراین بررسی کنید، بررسی کنید، بررسی کنید، و همیشه مراقب آن باشید!

تمیز نگه‌داشتن گیربکس

سعی کنید مطمئن شوید که هیچ زباله‌ای در داخل جمع نشده است و هیچ‌چیز دیگری نمی‌تواند وارد شود. فیلترهای خاصی در دسترس هستند که عموماً به‌عنوان تنفس شناخته می‌شوند. وظیفه شماست که گیربکس را به‌طور مرتب چک کنید و آن را تمیز کنید. همراه با جعبه، زباله‌ها نیز می‌توانند منجر به آسیب روغن شوند که می‌تواند سیستم را بیشتر خراب کند.

 

علل خرابی گیربکس بسترن چیست؟

گیربکس هر وسیله نقلیه نیروی محرکه‌ای است که ما را با خیال راحت و با سرعت مناسب به جاده می‌رساند. بدون گیربکس، ما به‌جایی نخواهیم رسید و بنابراین بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنیم که همیشه در بهترین حالت برای بهبود ایمنی کلی در هنگام رانندگی هستیم. بااین‌حال، حتی زمانی که فکر می‌کنیم از خودروهای خود مراقبت می‌کنیم، گیربکس‌های ما همچنان ممکن است خراب شوند – سؤال این است که چه چیزی باعث این خرابی‌ها می‌شود؟ درحالی‌که احتمالات بی‌پایان است، ما برخی از رایج‌ترین علل مشکلات گیربکس بسترن  در زیر گردآوری کرده‌ایم.

عادات بد رانندگی

همه ما عادت‌های بد رانندگی داریم، چه بعد از یادگیری رانندگی هرگز از بین نرفتند، چه باگذشت زمان ایجادشده‌اند، اما برخی از این عادات بد می‌توانند بیش از سایرین برای موتور شما مضر باشند. در بسیاری از موارد، حتی ممکن است متوجه نباشید که یک عادت رانندگی خاص یک عادت بد است یا می‌تواند بر سلامت گیربکس شما تأثیر بگذارد. برخی از عادات رایجی که می‌توانند باعث آسیب شوند عبارت‌اند از:

  • فشار دادن کمی کلاچ – سعی کنید و از رانندگی با پای خودروی کلاچ خودداری کنید – زمانی که پای شما حتی فشار جزئی به پدال کلاچ وارد می‌کند، این امر می‌تواند با ایجاد سایش، سوزش و موارد دیگر به کلاچ آسیب برساند.
  • دست خود را روی دسته‌دنده قرار دهید – بسیاری از رانندگان می‌توانند همراه با دستی که روی دسته‌دنده قرار دارد حرکت کنند، اما این می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای دوشاخه انتخاب‌گر شود. فشار دائمی روی دسته‌دنده و درنتیجه دوشاخه انتخاب‌گر می‌تواند در طول زمان باعث سایش شود و در آینده منجر به خرابی شود.
  • تنبلی با تعویض دنده – وقتی با سرعتی بین 20 تا 40 مایل در ساعت رانندگی می‌کنید، با تغییر دنده‌ها متناسب با سرعت، به‌راحتی می‌توانید تنبل شوید. به‌عنوان‌مثال، در سفر به محل کار، می‌توانید به‌طور منظم بین 30 تا 40 حرکت کنید و با دنده چهارم بنشینید، که در درازمدت می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. برای جلوگیری از ساییدگی و پارگی، برای تغییر به دنده بهینه وقت بگذارید.
  • استراحت روی کلاچ – استراحت روی کلاچ در چراغ راهنمایی می‌تواند به دلیل فشار نشستن طولانی‌مدت، قطعات را فرسوده کند. به‌جای آن از ترمزدستی برای جلوگیری از سایش و افزایش عمر گیربکس خود استفاده کنید.
بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس دنا

عدم مراقبت

به‌عنوان مالک خودرو، وظیفه ما این است که از وسایل نقلیه خود مراقبت کنیم، چه بررسی سریع خانه یا یک سرویس کامل گاراژ برای حفظ وضعیت عالی. بدون مراقبت مناسب، مشکلات مربوط به گیربکس می‌تواند موردتوجه یا کنترل قرار نگیرد و در آینده منجر به شکستگی و آسیب کامل شود.

به‌عنوان‌مثال، کیفیت نامناسب روغن می‌تواند باعث خرابی و گرفتگی لوله‌ها  شود و کیفیت درایو را کاهش دهد و در برخی موارد باعث داغ شدن بیش‌ازحد موتور و درنتیجه آسیب دیدن گیربکس شود. بررسی منظم روغن، پر نگه‌داشتن مایع خنک‌کننده موتور و اطمینان از اینکه نه‌تنها گیربکس، بلکه کل خودرو را به‌طور منظم بررسی می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات احتمالی را قبل از اینکه آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کنند، برطرف کنید.

تولید ضعیف

صحبت‌های زیادی در مورد قابلیت اطمینان در صنعت خودروسازی وجود دارد و به‌درستی نیز چنین است. برخی از خودروسازان خودروهای قابل‌اعتمادتری نسبت به سایرین تولید می‌کنند و بسیاری از این موارد به کیفیت موتور و گیربکس بازمی‌گردد. برخی از نمانام‌های برتر برای قابلیت اطمینان در خودروهای تا پنج سال هستند. درست پشت سر. درحالی‌که عادات رانندگی نقش مهمی در این امر ایفا می‌کند، تولید می‌تواند بر مدت‌زمان کارکرد گیربکس شما و اینکه چند وقت یک‌بار باید واقعاً آن را تعمیر و بررسی کنید، تأثیر بگذارد.

روغن‌موتور اشتباه

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، روغن‌موتور بی‌کیفیت می‌تواند باعث ایجاد مشکل در گیربکس نوبت، اما مهم‌تر از آن، نوع نامناسب روغن می‌تواند همان اثرات مضر را داشته باشد. هر وسیله نقلیه به دلایل مختلف نوع روغن خاصی را نشان می‌دهد – برای مثال خودروهای با عملکرد بالا به روغن با عملکرد بالا نیاز دارند، درحالی‌که روغن‌های مصنوعی فقط برای مدل‌های خاصی مناسب هستند. به‌ویژه خودروهای اروپایی نیز می‌توانند به افزودنی‌های خاصی نیاز داشته باشند، به همین دلیل بسیار مهم است که مطمئن شوید همیشه روغن مناسبی را در خودروی خود قرار می‌دهید یا اینکه یک متخصص این کار را برای شما انجام دهد.

بدون روغن مناسب، موتور شما ممکن است بیش‌ازحد گرم شود، لجن در لوله‌ها جمع شود و آسیب جدی رخ دهد که همیشه به‌راحتی قابل تعمیر نیست. تعمیرات پرهزینه است، بنابراین بهتر است بدون توجه به نوع روغن مناسب پایبند باشید.

 

علائم خرابی گیربکس بسترن چیست؟

ناگفته نماند که یک قطعه کاملاً کاربردی را تغییر نمی‌دهید. اگر قرار است گیربکس تعویض شود، باید به دلیل نقصی باشد که بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد. از سوی دیگر، باید توجه داشته باشید که نقص ایمنی شمارا به خطر می‌اندازد. هنگامی‌که آن‌ها بحرانی هستند، خطر از دست دادن کنترل انتقال خود را دارید. درنتیجه، وسیله نقلیه شما آن‌طور که می‌خواهید پاسخ نمی‌دهد. به همین دلیل است که باید با دانستن علائم رایج نقص انتقال شروع کنید. در اینجا برخی از شاخص‌ها وجود دارد، اما نه همه آن‌ها:

اهرم دنده دیگر به ورودی‌های شما پاسخ نمی‌دهد

بوی سوختگی از سیستم انتقال استشمام می‌شود

در حالت خنثی، سیستم انتقال صداهای عجیبی تولید می‌کند

هنگام رانندگی دنده‌ها شروع به پرش می‌کنند

چراغ نشانگر روی داشبورد به‌طور مداوم چشمک می‌زند یا روشن می‌شود

دست‌کاری گیربکس باعث ایجاد صداهای غیرعادی می‌شود

متوجه نشت روغن می‌شوید

در ابتدا لازم به ذکر است که این علائم لزوماً به معنای نیاز به تعویض گیربکس نیست. بااین‌حال، تا زمانی که وسیله نقلیه بررسی نشود، نمی‌توان میزان خسارت را دانست. به‌محض اینکه متوجه علائم غیرعادی شدید، باید برای ملاقات با یک متخصص قرار ملاقات بگذارید. همچنین منطقی است که رانندگی خودرو را تا زمانی که گیربکس معیوب به‌درستی تعمیر نشده است متوقف کنید.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس ولستر

 

چگونه می‌توان خرابی کلاچ و خرابی گیربکس را تشخیص داد؟

این دو سیستم به یکدیگر وابسته هستند، بنابراین بله، کاملاً ممکن است علائم هشداردهنده را اشتباه بگیرید. بااین‌حال، برخلاف تصور رایج، تنها یک علامت رایج از مشکلات کلاچ و گیربکس وجود دارد. این مشکل در درگیر شدن دنده‌های انتقال است.

خرابی سیستم کلاچ خود را به اشکال مختلف نشان می‌دهد. بیشتر اوقات، پدال نرم می‌شود یا برعکس، بسیار سخت است. در هر دو مورد، کار کردن با آن دشوار یا غیرممکن است، که تعویض دنده را دشوار می‌کند. همچنین ممکن است کلاچ بلغزد و به‌مرورزمان این علامت افزایش یابد یا مثلاً در پدال لرزش احساس کنید. همچنین ممکن است کلاچ بیش‌ازحد گرم شود، جیغ بزند، تکان بخورد… اگر به خرابی سیستم کلاچ مشکوک هستید اشتباه نمی‌کنید. خبر خوب این است که گیربکس کاملاً خوب کار می‌کند.

خدمات و متخصصین گیربکس اتوماتیک بسترن در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

تعویض گیربکس اتوماتیک شما به‌اندازه موتور شما مهم و پرهزینه است، بنابراین تا دیر نشده آن را رها نکنید. اگر با هرگونه مشکل انتقال مواجه هستید، اکنون زمان آن است که آن را در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی برطرف کنید.

هنگامی‌که وسیله نقلیه خود را برای سرویس گیربکس خودرو وارد می‌کنید، مکانیک‌های خودرو ماهر ما برای شناسایی هرگونه مشکل بررسی کاملی انجام می‌دهند و براساس آن آن‌ها را برطرف می‌کنند تا مطمئن شوند که سیستم شما در شرایط کار بکر قرار دارد.

 

متخصصین گیربکس اتوماتیک دشتی

در طول سرویس گیربکس اتوماتیک ما ممکن است تنظیماتی را انجام دهیم، ازجمله:

تعویض روغن گیربکس بسترن

تمیز کردن یا تعویض فیلتر داخلی یا خارجی (در صورت نیاز)

بررسی نشتی در گیربکس، کولر ترانس و خطوط

تست جاده برای الگوی شیفت و مشکلات رانندگی.

برای برنامه ریزی قرار ملاقات برای بررسی گیربکس اتوماتیک بسترن خود با مکانیک خودرو ما، با ما تماس بگیرید.

 

چرا سرویس گیربکس اتوماتیک مهم است؟

مطمئن نیستید که آیا مشکل انتقال وجود دارد؟ یا، آیا مدتی است که مال خود را بررسی کرده‌اید؟ ایمن‌ترین کار این است که یک سرویس منظم، ترجیحاً هرسال، دریافت کنید. ماشین خود را برای خدمات گیربکس اتوماتیک نزد ما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی بیاورید.

 

خدمات گیربکس اتوماتیک برای سلامت طولانی‌مدت خودروی شما حیاتی است. اگر مشکل را نادیده بگیرید، می‌تواند باعث مشکلات جدی عملکرد شود. یک گیربکس ضعیف درنهایت منجر به مشکلات بزرگ خودرو می‌شود و اگر مشکل مهم باشد، می‌تواند هزینه زیادی برای رفع آن داشته باشد.

 

مزایای سرویس گیربکس اتوماتیک بسترن دشتی عبارت‌اند از:

قدرت نگه‌داشتن بین کلاچ بازیابی شد

کاهش لغزش و افزایش تولید گرما

حذف مایع قدیمی باعث کاهش سایش در سراسر گیربکس می‌شود

روان کاری بهتر و توانایی نگهداری بهتر

گیربکس شما برای مدت طولانی‌تری بهتر کار می‌کند، به این معنی که احتمال کمتری دارد که با تعمیر گیربکس اصلی مواجه شوید.

 

نشانه‌های رایج یک خطای انتقال

آیا از وسیله نقلیه خودصداهای عجیبی مانند ناله یا زمزمه می‌شنوید؟ آیا تعویض دنده سخت‌تر و محسوس‌تر می‌شود؟ آیا ماشین شما نشتی دارد یا همیشه مایعات کم است؟ یا بوی سوختگی از ماشینتان می‌آید؟

اگر متوجه هر یک از این مشکلات شدید، مهم است که قبل از بدتر شدن مشکلات، خودروی خود را در اسرع وقت به مجموعه‌ی ما بیاورید. مکانیک‌های دوستانه ما برای رفع مشکل و بازگرداندن سریع شما به جاده آماده هستند.

تعمیر و بررسی گیربکس اتوماتیک بسترن قبل از خرابی می‌تواند در درازمدت باعث صرفه‌جویی زیادی در هزینه نوبت. گیربکس یکی از مهم‌ترین بخش‌های خودروی شماست. اگر وسیله نقلیه قدیمی‌تری دارید یا با مشکلات برق مواجه هستید، مهم است که با متخصصان تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی فوراً قرار ملاقات بگذارید. کلیه خدمات تعمیر و حتی سرویس گیربکس بسترن در تعمیرگاه ما با گارانتی کتبی یک ساله ارائه می شوند.

امتیاز 5 از 5
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *