تعمیر گیربکس جک

گیربکس جک

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

گیربکس جک مانند سایر خودروهای کره دارای در حال حاضر از نوع اتوماتیک است، تعمیر انواع گیربکس اتوماتیک در تمام کشورهای جهان به‌صورت تخصصی انجام می‌شود، در ایران نیز  مراکزی  به‌صورت تخصصی در امر تعمیر و سرویس گیربکس جک فعال هستند.

 

گیربکس چیست؟

گیربکس به‌عنوان سیستم انتقال نیز شناخته می‌شود. این دومین بخش از قطار قدرت در یک وسیله نقلیه است. برای تغییر سرعت و گشتاور خودروبر اساس جاده و شرایط بار استفاده می‌شود. با تغییر نسبت دنده بین میل‌لنگ موتور و چرخ‌های محرک خودرو، گشتاور موردنیاز برای حرکت خودرو را در شرایط مختلف تأمین کنید. به عقب جابجا شود تا خودرو بتواند به عقب حرکت کند.

برای راه‌اندازی موتور به حالت نول تغییر دهید.

اجزای اصلی تشکیل‌دهنده گیربکس شامل شفت کلاچ، شفت اصلی، میل جلو و چرخ‌دنده می‌باشد. میل جلو مستقیماً به شفت کلاچ متصل می‌شود و شامل دنده‌ای است که به شفت کلاچ و همچنین به شفت اصلی متصل می‌شود. بسته به نسبت دنده ممکن است در دور موتور یا کمتر از دور موتور کار کند.

شفت اصلی با سرعت خودرو کار می‌کند و با استفاده از چرخ‌دنده‌ها و مطابق با نسبت دنده، نیرو را از میل جلو می‌برد. سرعت و گشتاور متفاوتی نسبت به میل جلو دارد. یکسر این شفت به شفت جهانی متصل می‌شود.

چرخ‌دنده‌ها نیرو را از یک شفت به شفت دیگر منتقل می‌کنند و مفیدترین جزء گیربکس هستند زیرا تغییر گشتاور میل جلو و محور اصلی به نسبت دنده بستگی دارد.

 

چه نوع گیربکس‌هایی موجود است؟

دو نوع گیربکس مختلف در وسایل نقلیه امروزی استفاده می‌شود:

گیربکس نیمه اتوماتیک  به دلیل هزینه کم در اکثر خودروهای جاده‌ای استفاده می‌شود. این گیربکس ها دارای نسبت دنده یا سرعت محدود با حداکثر 6 سرعتِ و 1 دنده‌عقب هستند. تعویض دنده‌ها یک‌نیمه اتوماتیک است که توسط راننده با فشار دادن یا کشیدن دسته‌دنده به شکل از پیش تعریف‌شده انجام می‌شود. گیربکس دستی همیشه نیاز به استفاده از کلاچ دارد.

گیربکس اتوماتیک به دلیل هزینه بالا در خودروهای مدل‌بالا استفاده می‌شود. این نوع گیربکس دارای نسبت دنده‌های بی‌نهایت است که با فشار دادن پدال گاز به دست می‌آید. راننده فقط باید حالت درایو (جلو، عقب، خنثی، پارک، درایو) را انتخاب کند و چرخش‌های موردنیاز دنده همراه با زمان مش بندی به‌طور خودکار انجام می‌شود. گیربکس‌های اتوماتیک نیازی به پدال کلاچ ندارند، بنابراین خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک تنها با دو پدال عرضه می‌شوند.

 

نشانه‌های خرابی گیربکس جک چیست؟

اگر ماشین شما رانندگی نمی‌کند، ممکن است یک گیربکس منفجر شود. برخی از علائم رایج که انتقال شما ممکن است منفجرشده باشد عبارت‌اند از

لرزش، صداها، عملکرد ضعیف

تغییر متفاوت یا غیرمنتظره

گرمای شدید ناشی از انتقال

 

آیا عادات رانندگی بر عمر گیربکس جک اثرگذار است؟

کاملاً. عادات رانندگی و شرایط رانندگی تأثیر زیادی بر سلامت و طول عمر وسیله نقلیه شما دارد. اگر بیشتر در ترافیک شهری توقف و رفت‌وآمد هستید، در سیستم خودروی شما تفاوت مشخصی با رانندگی در بزرگراه با مسافت‌های طولانی و سرعت ثابت دارد. جاده‌های ناهموار، آب‌وهوای بد و سرعت‌بالا همگی می‌توانند بر عملکرد خودروی شما تأثیر منفی بگذارند. درحالی‌که عادات رانندگی بر کل وسیله نقلیه شما تأثیر می‌گذارد، به‌ویژه بر روی گیربکس شما سخت است.

 

آیا می‌توانم با گیربکس جک آسیب‌دیده رانندگی کنم؟

رانندگی با گیربکس بد هرگز ایده خوبی نیست و نباید آن را انجام دهید. اگرچه خودرو ازنظر فنی هنوز قابل راندن است، اما هر بار که با آن رانندگی می‌کنید این احتمال وجود دارد که تعمیر یا تعویض بسیار بزرگ‌تر و گران‌تری در دستان خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس اتوماتیک

اگر به مشکلی در گیربکس خود مشکوک هستید، وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی بیاورید و از تکنسین‌های خبره ما بخواهید گزینه‌های تعمیر خودروی شما را تشخیص داده و ارائه دهند.

 

تعمیر گیربکس جک چه قدر است؟

بدون سرویس و نگهداری، گیربکس ها می‌توانند تا 160000 کیلومتر از کار بیفتند. اگر وسیله نقلیه خود را بین 16000 تا 24000 کیلومتر در سال رانندگی می‌کنید، ممکن است به دنبال خرابی گیربکس در 7 سال باشید.

به دنبال علائم هشداردهنده باشید که نشان می‌دهد انتقال شما در حال خروج از در است. نشت مایع انتقال یک پرچم قرمز است. جایی که پارک می‌کنید لکه‌هایی را بررسی کنید و مرتباً سطح مایع گیربکس را چک کنید. علاوه بر این، اگر خودروی شما در هنگام شتاب گیری از دنده می‌گذرد یا کند به نظر می‌رسد، ممکن است گیربکس لیز بخورد.

 

چه زمانی باید در مقابل تعویض گیربکس جک تعمیر را انتخاب کنیم؟

تعمیرات سیستم شما اگر در آن زمان منطقی باشد تقریباهمیشه کم‌هزینه‌ترین مسیر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال، اگر گیربکس هنوز در شرایط خوبی باشد، یک نشتی کوچک ارزش تعمیر دارد، اما مهروموم یا بلبرینگ‌ها باید تعویض شوند. بااین‌حال، انتقال با مشکلات گسترده‌تر، مانند قرار گرفتن در معرض حرارت طولانی‌مدت یا سطوح پایین مایع، ممکن است درنهایت هزینه بیشتری داشته باشد.

اگر دائماً قطعات گیربکس خود را تعمیر می‌کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که تعویض کنید، زیرا در درازمدت مقرون‌به‌صرفه تریم گزینه خواهد بود. گزینه‌هایی برای بازسازی مدل فعلی شما یا تعویض کل آن وجود دارد.

 

بهتر است گیربکس جک را تعویض کرد یا تعمیر؟

هنگامی‌که گیربکس فعلی شما با مشکلات زیادی مواجه است و در آستانه شکست است، باید جایگزینی را در نظر بگیرید. در این مرحله، تشخیص و تعمیر آن بیش‌ازحد طول می‌کشد و هزینه تعمیر بیشتر از هزینه تعویض گیربکس است.

به‌طور متوسط، هزینه‌ها می‌تواند از 12000 تومان برای تعمیرات جزئی تا 35000 تومان برای بازسازی کامل باشد. هزینه‌های تعویض مشابه است اما گاهی اوقات بسته به مدل و مدل وسیله نقلیه شما کاهش می‌یابد. هرچه وسیله نقلیه بزرگ‌تر باشد، گیربکس گران‌تر خواهد بود. قطعات تعویض وسایل نقلیه لوکس نیز قیمت بالایی دارند و می‌توانند تا 50000 تومان یا بیشتر قیمت داشته باشند.

 

مشکلاتت رایج گیربکس جک و مقابله با آن‌ها

نشت

سروصدا

لیز خوردن

واکنش

بو

هدف گیربکس یا گیربکس تبدیل گشتاور موتور به کشش چرخ و غلبه بر مقاومت حرکتی است. گیربکس یک سیستم پیچیده با اجزای مختلف است که باهم کار می‌کنند. مانند تمام قطعات خودرو، احتمالاً دچار سایش و پارگی می‌شود که درنهایت منجر به مشکلاتی مانند تعویض دنده‌ها به‌سختی می‌شود.

 

برای کمک به شما در برخورد بهتر با مشکلات انتقال، در اینجا راهنمای مشکلات رایج گیربکس، علل احتمالی و راه‌حل‌های آن‌ها آورده شده است:

 

مشکلات گیربکس خودرو و راه‌حل‌های آن

در اینجا برخی از رایج‌تریم مشکلات گیربکس خودرو به همراه دلایل و راه‌حل‌های آن آورده شده است:

نشت روغن گیربکس جک

اگر کلاچ شما صدای خراش می‌دهد یا دنده‌های ماشین شما به‌طور مداوم لیز می‌خورند، به‌احتمال‌زیاد وسیله نقلیه شما با نشت مایع گیربکس خودرو مواجه است. در حال حاضر، این درنهایت می‌تواند باعث خرابی گیربکس در صورت عدم تعمیر به‌موقع شود.

خوشبختانه تعمیر نشتی مایع گیربکس ساده است و هزینه زیادی ندارد. ازآنجایی‌که مایع گیربکس بوی نفت مشخصی دارد و به رنگ قرمز است، تشخیص آن آسان‌تر است. نشتی به‌احتمال‌زیاد باعث ایجاد حوضچه‌ای در زیر ماشین شما می‌شود.

نشت مایعات خودرو

نشتی مایع گیربکس به دلیل رنگ قرمز و بوی مشخص آن به‌راحتی قابل‌تشخیص است

نشتی می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. ماشین خود را برای تشخیص صحیح به گاراژ ببرید. در برخی موارد، نشتی فقط به دلیل شل بودن پیچ و مهره در سیستم گیربکس شما است. اگر مطمئن هستید که دلیل آن است، می‌توانید خودتان آن‌ها را سفت کنید.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس آریزو

صدای ناله

یکی دیگر از نشانه‌های معیوب بودن گیربکس صدای ناله هنگام تعویض دنده است. این معمولاً به دلیل مشکل کلاچ است. تعمیر ممکن است شامل تنظیمات جزئی کلاچ یا حتی تعویض صفحه کلاچ فرسوده باشد.

توصیه می‌شود ماشین خود را نزد یک مکانیک حرفه‌ای ببرید.

چرخ‌دنده‌های لغزنده

چرخ‌دنده‌های لغزنده نیاز به توجه و تعمیر فوری دارند. رانندگی با ماشین در هنگام لیز خوردن دنده می‌تواند خطرناک باشد و توصیه نمی‌شود.

گاهی ممکن است به دلیل معیوب بودن گیربکس باشد. در این صورت برخی از قطعات فرسوده خودرو نیاز به تعویض دارند. بااین‌حال، بیشتر اوقات، این نتیجه از عدم تعادل در مایع انتقال است.

پاسخ‌های آهسته

اگر بعد از تعویض دنده شتاب خودرو را با تأخیر مشاهده کردید، ممکن است به دلیل مشکل گیربکس باشد. کمی تأخیر از این نوع برای گیربکس دستی قابل‌قبول است. بااین‌حال، تأخیر مکرر و طولانی‌تر در گیربکس اتوماتیک باعث نگرانی است. گاهی اوقات، با تعویض دنده، دور در دقیقه افزایش می‌یابد، اما سرعت خودرو ثابت می‌ماند یا فقط کمی افزایش می‌یابد. این نشانه‌ای است که خودرو با مشکل جدی مواجه است

پاسخ‌های آهسته یا تأخیر در شتاب معمولاً به دلیل کلاچ معیوب رخ می‌دهد. هنگامی‌که برخی از اجزای کلاچ اجازه نمی‌دهد که به‌طور کامل درگیر یا جدا شود، کلاچ پس از تعویض دنده نیز فعال می‌ماند. این امر باعث کاهش انتقال نیرو به چرخ‌ها می‌شود. کلاچ معیوب می‌تواند به دلیل فرسوده‌شدن فنرهای کلاچ، صفحات، سیلندر اصلی یا به دلیل گیرکردن هوا در کانال سیال باشد

بوی سوختگی

یکی دیگر از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد گیربکس خودروی شما نیاز به تنظیم دارد، وجود بوی سوختگی همراه با تعویض نادرست دنده است. در چنین مواردی، به‌احتمال‌زیاد بو از جعبه‌دنده شما خارج می‌شود. محتمل‌تریم علت گرم شدن بیش‌ازحد مایع انتقال در میان دلایل دیگر است.

مایع انتقال حرارت تولیدشده توسط چرخش گیربکس را خنک می‌کند. اگر سطح مایع پایین باشد، گیربکس اصطکاک بیشتری را تجربه می‌کند و خیلی سریع گرم می‌شود. گرما باعث بی‌مصرف شدن سیال انتقال می‌شود. این مشکل همچنین زمانی ایجاد می‌شود که از مایع انتقال باکیفیت پایین یا نامناسب استفاده شود. درهرصورت، گرما در سیستم ایجاد می‌شود که به‌شدت به گیربکس خودرو آسیب می‌رساند. با استفاده از مایع مناسب خودرو به مقدار مناسب می‌توانید از این مشکل گیربکس جلوگیری کنید.

تسمه درایو گیربکس جک

حرکت چرخشی ایدئال‌ترین و ساده ترین وسیله انتقال نیروی مکانیکی با تلفات ناچیز است. چرخشی حرکت را می‌توان از یک عنصر مکانیکی به عنصر دیگر با کمک سیستم‌های خاصی به نام سیستم‌های انتقال یا درایوها منتقل کرد. این سیستم ها توسط یک محرک اولیه هدایت می‌شوند یا حرکت چرخشی را به قسمت‌های مختلف یک ماشین درون خود منتقل می‌کنند. معمولاً از شفت‌ها برای انتقال حرکت چرخشی استفاده می‌شود.

درایوهای تسمه نوعی درایوهای اصطکاکی هستند که برای انتقال نیرو از یک شفت به محور دیگر توسط قرقره‌هایی که با سرعت یکسان یا با سرعت‌های متفاوت می‌چرخند استفاده می‌شود.

یک تسمه محرک در شکل نشان داده‌شده است. از دو قرقره تشکیل‌شده است که یک تسمه بی‌پایان از روی آن‌ها می‌گذرد. نیروی مکانیکی یا حرکت چرخشی از قرقره محرک به قرقره رانده منتقل می‌شود زیرا اصطکاکی بین تسمه و سطح قرقره وجود دارد.

به قسمتی از تسمه که کشش کمتری دارد سمت شل و قسمتی که کشش بیشتری  دارد سمت تنگ می‌گویند. قدرت کشش مؤثر تسمه که باعث چرخش قرقره رانده می‌شود، تفاوت کشش در سمت شل و سفت است.

کشش در طرف سفت و شل تسمه به زاویه تماس بستگی دارد، محرک‌های تسمه باید به‌گونه‌ای چیده شوند که سمت شل به بالا و سمت سفت زیر قرقره‌ها بیاید.

این آرایش باعث افزایش تماس زاویه‌دار تسمه در سمت رانده می‌شود. گاهی اوقات در یک تسمه درایو، همیشه احتمال لغزش بین تسمه و قرقره‌ها وجود دارد که باعث می‌شود قرقره رانده با سرعت کمتری بچرخد و درنتیجه انتقال نیرو را کاهش می‌دهد. ازاین‌رو گفته می‌شود که درایوهای تسمه یک نوع مثبت از سیستم انتقال قدرت نیستند

انواع کمربند

چهار نوع تسمه رایج وجود دارد که عبارت‌اند از:

  1. کمربند تخت
  2. تسمه V
  3. گرد

تسمه تخت: این تسمه دارای مقطع مستطیلی است. این تسمه‌ها قادر به انتقال نیرو در فواصل طولانی بین مراکز قرقره هستند. راندمان این درایو حدود 98 درصد است و صدای کمی تولید می‌کند.

بیشتر بخوانید:  تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک خودروهای لوکس در کرج

تسمه‌های ویرجینال: تسمه‌های ویرجینال باقرقره‌های شیاردار نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند، تسمه‌های V شکل مقطع ذوزنقه‌ای هستند. این تسمه‌ها به جیره سرعت زیاد اجازه می‌دهند و می‌توانند قدرت بالاتری را انتقال دهند. درایوهای متعدد امکان‌پذیر است.

دایره‌ای:  این نوع تسمه دارای سطح مقطع دایره‌ای بوده و باقرقره‌های شیاردار استفاده می‌شود.

انواع تسمه درایو

5 نوع اصلی تسمه درایوها به شرح زیر است:

  1. درایو تسمه بازکنید.
  2. درایو تسمه متقابل.
  3. قرقره مخروطی پلکانی یا محرک مخروطی سرعت.
  4. قرقره‌های سریع و شل.
  5. درایو قرقره جوکی.

انتخاب تسمه درایو جک

در انتخاب درایوهای تسمه عوامل زیر در نظر گرفته می‌شود.

سرعت راننده و قرقره‌های رانده‌شده

نسبت کاهش سرعت

قدرتی که باید منتقل شود

فاصله مرکزی بین شفت

طرح شفت

الزامات درایو مثبت

وقتی مشکل دنده وجود دارد، همه‌چیز ممکن است متوقف شود به این دلیل، برای شما مهم است که بفهمید چرخ‌دنده‌ها چگونه کار می‌کنند تا آن‌ها را در تجهیزات مرتبط خودکار کنند.

چرخ‌دنده را می‌توان به‌عنوان چرخ دندانه‌دار تعریف کرد که می‌تواند با چرخ دندانه‌دار دیگری درگیر شود تا انرژی را منتقل کند که باعث تغییر سرعت و جهت حرکت می‌شود. به‌طور گسترده‌ای در دستگاه‌های مکانیکی استفاده می‌شود. دندانه‌های چرخ‌دنده به‌طورکلی بر روی چرخ‌ها، سیلندرها یا مخروط‌ها حک می‌شوند.

بسیاری از دستگاه‌هایی که ما در زندگی روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم، اصول کار خود رادارند. دندانه و چرخ‌دنده جزء کارکرد انواع چرخ‌دنده‌ها هستند. انواع مختلف چرخ‌دنده‌ها برای تکمیل انتقال انرژی به روش‌های مختلف و در جهات مختلف استفاده می‌شود.

چرخ‌دنده جزء یک دستگاه انتقال است که نیروی دورانی را به چرخ‌دنده یا وسیله دیگری منتقل می‌کند. چرخ‌دنده باقرقره متفاوت است زیرا چرخ‌دنده یک چرخ گرد است که دارای دندانه‌هایی است که با دندانه‌های چرخ‌دنده دیگر مشبک است. اجازه دادن به نیرو برای انتقال کامل بدون لغزش.

بسته به ساختار و چیدمان، دستگاه‌های چرخ‌دنده می‌توانند نیروها را در سرعت‌ها، گشتاورها یا در جهتی متفاوت از منبع نیرو منتقل کنند.

رایج‌تریم حالت این است که یک چرخ‌دنده با چرخ‌دنده دیگری مش می‌شود. برای غلبه بر مشکل لغزش مانند درایوهای تسمه، از چرخ‌دنده‌هایی استفاده می‌شود که یک محرک مثبت با سرعت زاویه‌ای یکنواخت ایجاد می‌کنند.

 

تعمیرات تخصصی گیربکس جک در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

تکنسین‌های تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی در مورد تعمیر و تعویض گیربکس متخصص هستند، بنابراین اگر به دنبال تعمیر درست و اصولی گیربکس جک خود هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

گیربکس یا سیستم انتقال، جزء ضروری برای کنترل حرکت وسیله نقلیه شماست. هر دو گزینه گیربکس نیمه اتوماتیک و اتوماتیک به‌عنوان گزینه‌های استاندارد در بسیاری از برندها و مدل‌ها موجود هستند. آن‌ها دو سیستم گیربکس رایج هستند و در اکثر خودروهای شخصی و تجاری موجود هستند.

هنگامی‌که گیربکس یا سیستم انتقال شما شروع به ازکارافتادن می‌کند، از هم می‌پاشد یا کاملاً قدیمی است، باید پیامدهای تعمیر یا تعویض را در نظر بگیرید. در بیمارستان خودرو، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم تا با تعمیر گیربکس جک خود دوباره بدون بروز مشکلی در خودرو به رانندگی سالم و باکیفیت خود ادامه دهید.

ضمانت‌نامه کتبی

یکی از مواردی که سبب تمایز تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با سایر تعمیرگاه‌ها می‌شود ارائه خدمات با ضمانت‌نامه کتبی است، کلیه خدمات تعمیر، سرویس گیربکس جک و سایر خودروها در تعمیرگاه دشتی با ضمانت‌نامه کتبی مهرشده ارائه می‌شود ما تا یک سال تمامی خدمات خود بر روی خودروی شما را تضمین می‌کنیم. کیفیت بالای خدمات ما و تخصص تکنسین‌های ما در امر تعمیر و سرویس خودرو امری ثابت‌شده است.

خودروبر رایگان

حمل و نقال خودروی آسیب‌دیده به تعمیرگاه همیشه موجود دردسر و بروز مشکل برای مالکان می‌شود ما بر روی جلوگیری از بروز این مشکلات برای شما و تضمین سلامت خودروی شما امکان حمل خودرو با خودروبر رایگان را در مجموعه خود فراهم کرده‌ایم.

مشاوره رایگان

بررسی گیربکس شما و مشخص کردن علت خرابی یا مشکل در گیربکس و خودروی شما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی بدون دریافت هزینه اضافه توسط تکنسین‌های متخصص ما انجام می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تعمیرات گیربکس و آنچه باید انتظار داشته باشید، ما کارشناسان و مشاوران ما تماس بگیرید.

امتیاز 5 از 5
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *