تعمیر گیربکس جیلی

تعمیر گیربکس جیلی

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

خودروهای جیلی ساخت کشور چین در سال‌های اخیر به دلیل کیفیت بالا و قیمت مناسبی که دارند بیشتر از سایر خودروها به فروش می‌رسند، یکی از مهم‌ترین مزایای خودروهای جیلی دارا بودن گیربکس اتوماتیک در این خودروها است، برخلاف گفته‌ها گیربکس جیلی مادام‌العمر نیست و مانند گیربکس سایر خودروهای خارجی به تعمیر و سرویس و حتی در صورت لزوم بازسازی کامل نیاز دارد. اگر می‌خواهید از گیربکس جیلی خود بدون مشکل و مانند گذشته استفاده کنید باید تعمیر آن را به فردی متخصص بسپارید.

گیربکس یکی از اجزای اصلی است که وسیله نقلیه شما را قادر می‌سازد به جلو و عقب حرکت کند. وظیفه آن کاهش یا افزایش نیروی محرکه برای تطبیق آن با سرعت چرخ‌ها است. این گیربکس است که نیروی موتور را به چرخ‌ها منتقل می‌کند تا خودرو بتواند حرکت کند. بااین‌حال، بسیاری از ایرادات می‌تواند بر نحوه عملکرد گیربکس تأثیر بگذارد.

بنابراین برنامه‌ریزی برای تعمیر آن در اسرع وقت ضروری است. تعمیر گیربکس نمی‌تواند بداهه باشد. شما باید علائم خرابی را بشناسید، نوع گیربکس ماشین خود را بدانید، مراحل تعمیر را بدانید و احتمال تعویض گیربکس معیوب را پیش‌بینی کنید.

 

گیربکس جیلی چیست؟

در ساده‌ترین عبارت، گیربکس جزء مکانیکی است که شامل چرخ‌دنده‌ها می‌شود. این‌ها واحدهای چرخشی هستند که به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که بر سرعت، جهت و گشتاور یک ماشین مانند ماشین یا ماشین صنعتی تأثیر بگذارند. گیربکس در هنگام درگیر شدن، انرژی را از یک‌دنده به دنده دیگر منتقل می‌کند تا به اثر مطلوب برسد.

در مکانیک، گیربکس‌ها بخشی از یک سیستم بزرگ‌تر به نام گیربکس هستند.  گیربکس جیلی وظیفه انتقال نیرو به دستگاه را بر عهده دارد. یعنی گیربکس مسئول “رفتن” ماشین است.

اجزای گیربکس جیلی

 • گیربکس
 • کلاچ
 • شفت پایه
 • دیفرانسیل
 • محورهای محرک نهایی.

 

چگونه بفهمم که گیربکس جیلی به تعمیر نیاز دارد؟

گیربکس به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که حداقل در صورت استفاده معمولی به‌اندازه ماشین شما دوام بیاورد. بنابراین باید حداقل 300000 کیلومتر طول بکشد. در عمل، عناصر مختلف می‌توانند این طول عمر قابل‌توجه را کاهش دهند:

 • رانندگی تهاجمی
 • بی‌توجهی به بررسی و نگهداری گیربکس (بررسی سطح مایع، پر شدن روغن، تعویض روغن و غیره)؛
 • شوک‌ها؛
 • استفاده از نیروی بیش‌ازحد هنگام کار با اهرم دنده
 • نقص در سیستم مکاتونیک؛
 • وضعیت جاده ها؛
 • و غیره

مشکلات گیربکس به‌ندرت موردتوجه قرار نمی‌گیرد. درواقع، علائم زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا وجود یک عیب را شناسایی کنید. اگر دقت کنید به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید.

هنگامی‌که صدای چرخش مداوم را می‌شنوید، معمولاً به این دلیل است که یاتاقان‌های محورهای محرک در وضعیت نامناسبی قرار دارند. این خطر وجود دارد که آن‌ها بشکنند و باعث از بین رفتن کل انتقال شوند.

اگر درگیر کردن اهرم دنده در یک یا چند موقعیت غیرممکن شود، به‌احتمال‌زیاد سیستم انتخاب دنده مسدود شده است یا اتصال ازکارافتاده است. کمبود روغن و آلودگی روغن نیز ممکن است دلیل آن باشد. آیا وقتی تعویض دنده و/یا درگیر شدن دنده مشکل می‌شود صداهای ترک‌خوردگی می‌شنوید؟ این ممکن است نشانه‌ای از فرسوده‌شدن سنکروها یا روغن‌کاری نبودن چرخ‌دنده‌ها باشد که از به هم خوردن آن‌ها با چرخ‌دنده‌ها جلوگیری می‌کند.

 

در گیربکس‌های اتوماتیک، در صورت مشاهده هرگونه تکان در هنگام استارت، تعویض دنده و/یا شتاب گیری باید هوشیار باشید. به‌طور مشابه، توصیه می‌شود در صورت شنیدن صداهای غرغر یا جیرجیر که به نظر می‌رسد از گیربکس شما می‌آید، BVA را به‌سرعت بررسی کنید. مشکل در کاهش دنده و قطع برق نیز از علائم هشداردهنده‌ای هستند که باید از آن‌ها آگاه بود.

همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، این‌ها تنها نشانه‌های خرابی نیستند. در صورت بروز یا مشاهده هرگونه اشکال دیگری، فوراً با یک تعمیرکار واجد شرایط قرار ملاقات بگذارید. راندن خودرویی با BV کمتر از حد مطلوب برای مسافران و سایر کاربران جاده یک خطر است. به این واقعیت اضافه کنید که خطاهای جزئی می‌توانند تقویت شوند و به سایر اجزای گیربکس سرایت کنند و درنتیجه خرابی‌های جدی‌تر و سخت‌تر تعمیر شوند.

 

چگونه می‌توان نوع گیربکس جیلی مناسب را تشخیص داد؟

گیربکس را می‌توان هسته سیستم انتقال در نظر گرفت زیرا چرخ‌های شما را به موتور متصل می‌کند. این عملکرد برای همه انتقال‌ها مشترک است. بااین‌حال، انواع مختلفی از گیربکس‌های مکانیکی (BVM) و BVA وجود دارد.

گیربکس اتوماتیک رایج‌ترین در جهان است. این شامل یک سری دنده است که به شما امکان می‌دهد با فشار دادن پدال کلاچ، دنده را با استفاده از دسته‌دنده انتخاب کنید. این بدان معنی است که هر بار که نیاز به تعویض دنده است، مداخله راننده لازم است. گیربکس 5 و گیربکس 6 سرعتِ اکثریت در بازار خودرو هستند. بااین‌حال، ممکن است وسیله نقلیه شما تا 7 دنده دستی داشته باشد.

همه BVM ها براساس یک اصل کار می‌کنند. شفت ورودی که به‌عنوان شفت اصلی یا اصلی نیز شناخته می‌شود، از طریق سیستم کلاچ به موتور متصل می‌شود. چرخش خود را به شفت میانی منتقل می‌کند که به‌نوبه خود شفت ثانویه را به حرکت درمی‌آورد. دومی دنده‌های مرتبط به نسبت‌های انتقال را حمل می‌کند. زمانی که اهرم دنده خود را کار می‌کنید، اتصال فرمان را به داخل جعبه می‌دهد می‌کند. یک حرکت چنگال می‌کند و باعث می‌شود شیفتر بلغزد تا دنده مربوط به نسبت دنده انتخابی روی شفت ثانویه قفل شود. شفت، که درحرکت مداوم است، چرخ‌ها را به حرکت درمی‌آورد تا ماشین شما را به جلو یا عقب حرکت می‌دهد.

 

گیربکس‌های خودکار که در بازارهای آمریکا و آسیا بسیار محبوب هستند، به‌طور فزاینده‌ای در اروپا محبوب می‌شوند. سازندگان عموماً آن‌ها را به‌عنوان یک پیشنهاد ارائه می‌دهند، اما برخی از مدل‌ها به‌صورت استاندارد دارای گیربکس خودکار هستند. تفاوت آن‌ها با گیربکس‌های دستی این است که راننده نیازی ندارد و پدال کلاچ وجود ندارد. تعداد دنده‌ها نیز بیشتر است. استاندارد به نظر می‌رسد حدود 6 دنده‌اتوماتیک باشد، BVA می‌تواند تا 9 یا 6 دنده داشته باشد.

 

یک اهرم دنده نیز با مکانیسم کلی گیربکس‌های خودکار مرتبط است، اما آنچه ممکن است انتظار داشته باشد، عملکرد آن درگیر کردن دنده نیست. هر موقعیت در راهرو حالت رانندگی را تعریف می‌کند که سیستم براساس آن می‌دهد که خود را انتخاب می‌کند. موقعیت‌های استاندارد به شرح زیر است:

 

P = پارکینگ با فعال کردن این حالت، چرخ‌های ماشین شما مسدود می‌شوند.

ر = معکوس. این موقعیتی است که باید قبل از معکوسی انتخاب کنید.

N = خنثی خودرو در حالت خنثی است. ممکن است چرخ‌های آن در حال چرخش باشند.

د = درایو. گیربکس در حالت جلو است. این سیستم شرایط رانندگی را تجزیه‌وتحلیل و تجزیه‌وتحلیل می‌کند و بدون شما می‌توانید انتخاب کنید.

1 = وسیله نقلیه شما فقط در دنده اول است.

2 = گیربکس اتوماتیک بین دنده اول و دوم متناوب می‌شود.

اضافه S (Sport) در بسیاری از خودروهای طراحی‌شده برای رانندگی اسپرت وجود دارد. حالت W (زمستانی) زمانی مفید است که چرخ‌ها بچرخند. استارت روی یخ و سایر سطوح لغزنده در دنده دوم انجام می‌شود. حالت 3 در برخی از خودروها موجود است. این به سیستم انتقال می‌دهد تا بین سه دنده اول به‌طور متناوب تغییر کند.

گیربکس ترتیبی یک نوع گیربکس نیست. بلکه یک عملکرد است که از گیربکس‌های فرمول 1 به ارث رسیده است. مانند گیربکس اتوماتیک، بدون پدال کلاچ است. در عوض، راننده کنترل‌ها را از طریق پدال روی فرمان یا با استفاده از دسته‌دنده انتخاب کند.

گیربکس رباتیک یک نسخه هیبریدی است. این در اصل یک گیربکس مکانیکی است. بااین‌حال، طراحی آن همچنین شامل یک سیستم مدیریت خودکار است. این بدان معناست که می‌توانید بین دستی و خودکار جابجا شوید.

BV ها قابل تعویض نیستند زیرا هر نوع گیربکس با معماری خاصی ساخته می‌شود. علاوه بر این، سازندگان خودرو تمایل دارند تا با ظهور نسل‌های جدید یک مدل، گیربکس‌ها را توسعه دهند. بنابراین ضروری است که بدانید کدام نوع گیربکس برای وسیله نقلیه شما نصب‌شده است و کدام مرجع مربوط به آن است. شماره قطعه به شکل کدی است که روی بدنه مهرشده است. در برخی موارد، سازنده ممکن است آن را روی یک برچسب بگذارد. این سری از اعداد و/یا حروف به شما این امکان را می‌دهد که به‌طور رسمی اجزایی را که برای اهداف تعمیر با گیربکس شما سازگار هستند شناسایی کنید. این نیز همان مرجعی است که در صورت لزوم تعویض باید موردتوجه قرار گیرد.

 

گیربکس چگونه تعمیر می‌شود؟

شما به نشانه‌های خرابی توجه کرده‌اید که شروعی عالی است. سپس باید با یک متخصص بگیرید و ایراداتی را که متوجه شده‌اید به‌وضوح توضیح دهید. بااین‌حال، همه ایرادات جایگزینی گیربکس را توجیه نمی‌کند. گاهی اوقات امکان تعمیر گیربکس وجود دارد که با توجه به میزان سایش قطعات، میزان شکستگی و سایر ویژگی‌های مشکل پیش‌آمده تعیین می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، عیب‌یابی جعبه‌دنده اولین قدم برای تعمیر باکیفیت است.

مهم است بدانید که مدت‌زمان تشخیص تصادفی است. ممکن است 5 دقیقه طول بکشد تا مکانیک علت نقص را شناسایی کند، یا ممکن است چند روز طول بکشد تا بتواند یک تشخیص قابل‌اعتماد به شما بدهد. این به این دلیل است که عیب‌یابی پیچیده است. ممکن است چندین مؤلفه درگیر باشد و در برخی موارد، آزمایش‌های عملکردی و بازرسی‌های بصری چیزی را نشان نمی‌دهند. در چنین مواردی، جعبه باید برچیده شود.

همه نمی‌توانند آن را از بین ببرند. کنسول مرکزی باید برداشته شود، اهرم دنده برداشته شود، پیچ‌های نگهدارندِ شفت‌های گیربکس بازشده، سانسورهای دنده جدا شوند و غیره. مراحلی که باید دنبال شود به مدل گیربکس بستگی دارد. سپس ابزارهای مورداستفاده در حین برداشت باید با دقت انتخاب شوند تا ضمن کنترل زمان موردنیاز برای عملیات، قطعات بدون آسیب رساندن به چیزی جدا شوند.

پس از برداشتن گیربکس ، صنعتگر می‌تواند بازرسی دقیق‌تری را انجام دهد تا نشانه‌هایی از سایش و فرسودگی که احتمالاً باعث ناهنجاری‌های مشاهده‌شده می‌شود را پیدا کند. او از این فرصت برای شناسایی عناصری استفاده می‌کند که احتمالاً موردتوجه قرار نگرفته‌اند اما در درازمدت می‌توانند به گیربکس آسیب برسانند.

در صورت امکان تعمیر گیربکس ، مکانیک تعمیرات اساسی را انجام می‌دهد. تعویض روغن معمولاً بخشی از فرآیند است، زیرا ذرات موجود در روغن به‌تدریج آن را مسدود می‌کنند و خطر خراب شدن بیشتر در آینده وجود دارد. بنابراین این‌یک اقدام احتیاطی است که عمدتاً در مورد BVA ها اعمال می‌شود.

مونتاژ یک BVM خسته‌کننده است. دنده و اکسل باید جابجا شوند، یاتاقان‌ها ثابت شوند، شفت‌های گیربکس جابجا شوند و… مهر و پیچ‌های مورداستفاده متفاوت است و مشکلی در مورد اشتباه وجود ندارد، در غیر این صورت کارایی گیربکس مختل می‌شود. هنگامی‌که دستگاه به‌درستی مونتاژ شد، محفظه با روغن جدید پر می‌شود. مکانیک‌دنده‌ها را یکی‌یکی تعویض می‌کند تا مطمئن شود که خرابی‌ها کاملاً برطرف شده است.

در مورد گیربکس اتوماتیک رعایت دقیق مراحل حذف و نصب کافی نیست. علاوه بر بررسی‌ها و آزمایش‌های لازم، معمولاً برنامه‌ریزی مجدد سیستم موردنیاز است. جایی برای خطا نیست.

لطفاً توجه داشته باشید که مراحل بالا به‌عنوان یک راهنما ارائه‌شده است تا به شما در درک فرآیند تعمیر یا تعویض کمک کند. شما نباید برای اجرای آن‌ها تلاش کنید. ضروری است که برای تعیین اینکه آیا روش‌های ذکرشده در بالا مناسب هستند یا نیاز به تنظیم روش هندلینگ با توجه به محدودیت‌های تحمیل‌شده توسط شرایط و ویژگی‌های گیربکس خود، از مشاوره حرفه‌ای استفاده کنید.

سه دسته گیربکس موجود است. گیربکس‌های دست‌دوم ارزان‌ترین هستند. باوجود استفاده قبلی، آن‌ها کاربردی و قابل‌اعتماد هستند زیرا کارشناسان ما آن‌ها را به‌صورت جداگانه بررسی کرده‌اند. گیربکس‌های تعویض استاندارد گران‌تر هستند، اما کارایی بیشتری نیز دارند، که به معنای دوره تضمین طولانی‌تر در مقایسه با مدل‌های کارکرده است. برای هر یک از محصولاتی که در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی فروخته می‌شوند، تضمین ارائه می‌شود. متخصصین ما هر نوع خرابی و ایراد در گیربکس جیلی شما را براساس مدل خودرو نوع گیربکسی که در خودرو به‌کاررفته است به بهترین شکل و بدون بروز مشکل اضافی در خودرو تعمیر و سرویس می‌کنند. پس از اعلام هزینه موردنیاز برای تعمیر گیربکس جیلی شما، در انتها هیچ هزینه اضافی از شما دریافت نمی‌شود.

عملکرد

گیربکس یکی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین قسمت‌های پیشرانه خودرو است. تعمیر گیربکس‌ها به دلیل مقدار کار موردنیاز اغلب گران است.

اهمیت

گیربکس قسمتی از موتور است که وظیفه تضمین نیروی چرخ‌ها را بر عهده دارد و همچنین با تعویض دنده‌ها میزان سختی کار موتور برای به حرکت درآوردن خودرو را تنظیم می‌کند.

ملاحظات

شایع‌ترین علت تعویض و آسیب گیربکس، گرمای بیش‌ازحد است. هنگامی‌که بیش‌ازحد گرم می‌شود، مایع گیربکس می‌سوزد و قطعات حیاتی موتور بدون روغن‌کاری مناسب باقی می‌ماند که مستعد نشتی و تاب برداشتن هستند.

باورهای غلط

بیشتر گیربکس‌های خودرو به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که در طول عمر خودرو دوام بیاورند اما به دلیل مراقبت و نگهداری نادرست خراب می‌شوند.

تعمیر گیربکس بسته به نوع خودرو و سازنده، معمولاً بین 14000 تا 40000 تومان هزینه دارد. آن‌ها می‌توانند گران‌ترین هزینه‌های تعمیر مربوط به برنامه تعمیر و نگهداری خودرو باشند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *