تعمیر گیربکس دابل کلاچ DCT | تعمیرگاه گیربکس دبل کلاچ

گیربکس دابل کلاچ DCT

یکی از انواع گیربکس اتوماتیک است. DTC که مخفف عبارت Dual Clutch Transmission است، نوعی سیستم انتقال سریع کلاچ است. تعمیر گیربکس دابل کلاچ (DCT) با توجه به ترکیبی بودن این نوع گیربکس متفاوت از گیربکس‌های اتوماتیک و دستی ساده است. درواقع این گیربکس ترکیبی از هر دو گیربکس به‌صورت هم‌زمان است.

 

گیربکس دابل کلاچ (DCT)

گیربکس اتوماتیک بدون دردسر تعویض دنده و استفاده از پدال کلاچ، سواری راحت را به راننده ارائه می‌دهد.  گیربکس اتوماتیک در مقایسه با سیستم ترتیبی، یعنی در مقایسه با گیربکس دستی، زمان بیشتری برای درک واکنش‌های شتاب و کاهش سرعت برای راننده نیاز دارد. این امر هم بر عملکرد تأثیر منفی می‌گذارد و هم باعث می‌شود خودرو سوخت بیشتری مصرف کند. این معایب با مهروموم‌ها کار منجر به پیشرفت‌های فنی در سیستم گیربکس اتوماتیک شده است. یکی از آن‌ها گیربکس DCT است.

DCT تعویض دنده را بسیار سریع‌تر و روان‌تر می‌کند. بنابراین، شکاف عملکرد و اتلاف سوخت بین خودروی گیربکس دستی و خودروی گیربکس اتوماتیک را به حداقل می‌رساند.

این گیربکس ترکیبی از گیربکس اتوماتیک و دستی است که با نام دو کلاچه نیز شناخته می‌شود. DCT مبدل گشتاور ندارد. در این گیربکس از دو شفت مجزا برای تعویض دنده استفاده می‌شود، یکی برای دنده‌های زوج و فرد. هر دو شفت کلاچ مخصوص به خود را دارند.

گیربکس‌های نیمه اتوماتیک دوکلاچه (DTC-EDC-DSG-Powershift):

دارای دو کلاچ و دارای دو محور ورودی. دو نوع به‌عنوان کلاچ دوبل خشک (2 پرس بالشتک) (متداول‌ترین استفاده) و کلاچ دوبل مرطوب (کلاچ هیدرولیک چند دیسکی) استفاده می‌شود. سیستم‌های الکترومکانیکی یا الکتروهیدرولیک وظیفه تعویض دنده‌ها و فشار دادن کلاچ را تحت مدیریت واحد مکاترونیک (مغز انتقال-ECU) انجام می‌دهند. ساختار دنده گیربکس و دنده‌های تعویض – سنکرومش بسیار شبیه به گیربکس‌های دستی هستند – یکسان هستند

اما روش تعویض دنده و اصل کار با گیربکس تک کلاچ متفاوت است، دنده بعدی با انتخاب قبلی انتخاب می‌شود و درواقع شفت ورودی کلاچ در هنگام تعویض دنده تغییر می‌کند. تغییرات در مقایسه با گیربکس تمام‌اتوماتیک بیشتر احساس می‌شود، اما نسبت به گیربکس نیمه اتوماتیک تک کلاچه بسیار کمتر احساس می‌شود. این نوع گیربکس اتوماتیک با کمترین مصرف سوخت است. گیربکس اتوماتیک دوکلاچه بیشتر در خودروهای اتوماتیک دیزلی استفاده می‌شود. گیربکس‌های نیمه اتوماتیک اغلب به‌عنوان DCT (گیربکس دو کلاچه) شناخته می‌شوند.

 

علل خرابی گیربکس دابل کلاچ (DCT)

فرسودگی هم‌زمان،  تمام شدن روغن گیربکس  ، خرابی چرخ دنده‌ها به دلیل تعویض نامنظم دنده،  خرابی ناشی از شکستن دنده به دلیل کشیدن ترمزدستی هنگام پارک خودرو در سراشیبی و قرار ندادن دنده در محل مناسب خود رخ می‌دهد، البته دلایل دیگری نیز سبب شکستن گیربکس می‌شوند. تعمیر گیربکس دابل کلاچ (DCT) بر اساس علت خرابی انجام می‌شود، درنتیجه روش تعمیر گیربکس یکسان نیست و با توجه به نوع مشکل تغییر می‌کند.

یکی از علل شایع خرابی گیربکس دابل کلاچ (DCT) در ایران، عدم سرویس به‌موقع گیربکس است، متأسفانه اغلبم الکان به ضمانت مادام‌العمر عدم خرابی گیربکس درج‌شده در دفترچه خودرو اعتماد می‌کنند، درحالی‌که تنها یک شعار تبلیغاتی است، تمامی برندها زمان مناسب برای سرویس هر نوع خودرو را پس از بررسی‌های فراوان در دفترچه قید کرده اندک ه نشان‌دهنده اهمیت سرویس هر بخش به‌صورت مجزا است.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس ام جی با ضمانت 12 ماهه | تعمیرگاه گیربکس ام جی

در زمان خرابی نیز باید سریعاً خرابی گیربکس تعمیر شود، حرکت خودرو با گیربکس خراب سبب بروز مشکلات بسیار زیادی در خودرو می‌شود، موتور بیش‌ازحد کار می‌کند، چرخ‌ها نیاز به قدرت بیشتری برای حرکت‌دارند، سیستم برقی فشار زیادی را تحمل می‌کند درنتیجه کل خودروی شما دچار مشکل جدی می‌شود.

برای تعمیر گیربکس دابل کلاچ (DCT) در ابتدا بهتر است گیربکس از خودرو خارج شود، برای انجام این فرایند به ابزار مناسب نیاز است که در همه‌ی تعمیرگاه‌ها موجود نیست و تنها مراکز تعمیر گیربکس تخصصی این ابزار را دارند، اگر گیربکس با فشار و به‌صورت اشتباه از خودرو خارج شود، گیربکس در حین خارج شدن دچار آسیب می‌شود و این امر صددرصدی است.

در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی برای جلوگیری از هر نوع آسیب حین تعمیر به گیربکس و نیز تعمیر اصولی، گیربکس با باز کردن جلوبندی از خودرو خارج می‌شود، سپس اجزای داخلی گیربکس دابل کلاچ (DCT) کاملاً بررسی می‌شوند، در کنار این مورد روغن گیربکس نیز بررسی می‌شود تا دقیقاً مشخص شود که مشکل گیربکس به چه علت ایجادشده است. پس از انجام بازرسی کامل و مشخص شدن علت خرابی، روش مناسب برای تعمیر مشخص می‌شود و توسط تکنسین‌های متخصص تعمیر گیربکس دابل کلاچ (DCT) شما شروع می‌شود.

 

تعمیر گیربکس دابل کلاچ

گیربکس DCT یک گیربکس دستی خودکار با سیستم کلاچ دوگانه بسیار پیشرفته ازنظر اصول کلی کار است. اما در حالت اتوماتیک، تعویض دنده‌های نرم و سریع‌تری دارد و حتی نسبت به گیربکس‌های اتوماتیک معمولی با مبدل‌های گشتاور، سوخت کمتری مصرف می‌کند. در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی می‌توانید از پشتیبانی برای تعمیر و نگهداری، تعمیر، بازنگری، تأمین قطعات انتقال DCT بهره‌مند شوید.

گیربکس‌های اتوماتیک DCT مبدل گشتاور ندارند و دو کلاچ کنترل‌شده توسط کامپیوتر ارتباط بین موتور و گیربکس را برقرار می‌کنند. پس از برخورد این دو کلاچ باهم، قطر بیرونی (زرد) تک دنده‌ها و قطر داخلی (آبی) دنده‌های دوتایی تغییر می‌کند. درحالی‌که یکی از کلاچ‌ها جدا می‌شود، کلاچ دیگر هم‌زمان دنده را عوض می‌کند. به‌این‌ترتیب تغییرات با سرعت بسیار بالایی صورت می‌گیرد.

 

خدمات تعمیرگاه گیربکس دابل کلاچ (DCT) عبارت‌اند از:

 • تعویض ابزار واشر
 • تعویض لنت ترمز
 • تعویض بوش
 • تغییر مجموعه شیر برقی
 • تعویض فیلتر
 • تعویض روغن
 • تعویض توربین
 • تعویض کیت پیستون

 

گیربکس دو کلاچ چگونه کار می‌کند

هدف از گیربکس دوکلاچه قادر ساختن خودروی شما به تغییر دنده سریع‌تر است. این امر به شما شتاب و عملکرد بهتری می‌دهد، و این چیزی است که همه رانندگان از خودرو خود می‌خواهند. یک سیستم تک کلاچ تنها می‌تواند در یک گیربکس اتوماتیک بسیار سریع عمل کند.

یک گیربکس دو کلاچه در اطراف یک شفت گیربکس دوتکه متمرکز می‌شود. چرخ‌دنده‌های زوج در یک قسمت شفت کار می‌کنند درحالی‌که چرخ‌دنده‌های فرد در قسمت دوم قرار دارند. هر بخش از شفت کلاچ مخصوص به خود را دارد. مهم نیست که در چه دنده‌ای هستید، دنده بعدی بالا و پایین آماده است و به لطف کلاچ دوم در انتظار است. به‌عنوان‌مثال، اگر در حال حاضر دنده سوم با کلاچ شماره 2 هستید، هر دو دنده دوم و چهارم با کلاچ 1 ایستاده‌اند.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس اتوماتیک با ضمانت 12 ماهه | تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

یک کلاچ تک باید دنده فعلی خود را رها کرده و به دنده بعدی بالا یا پایین تغییر دهد. یک DCT زمان تعویض دنده را به نصف یا کمتر کاهش می‌دهد زیرا دنده آماده حرکت است، یک کلاچ فقط باید آزاد شود و دیگری درگیر شود.

گیربکس DCT به‌جای یک کلاچ از دو کلاچ استفاده می‌کند و هر دو توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند، بنابراین نیازی به پدال کلاچ نیست. یک کلاچ اعداد دنده زوج را کنترل می‌کند، درحالی‌که دیگر اعداد فرد را کنترل می‌کند. چنین تنظیمی تضمین می‌کند که هنگام تعویض دنده، جریان نیرو هرگز قطع نمی‌شود. تفاوت اصلی بین گیربکس DCT و گیربکس اتوماتیک سنتی این است که گیربکس DCT از مبدل گشتاور استفاده نمی‌کند.

گیربکس‌های DCT کمی پیچیده هستند و نیاز به مراقبت گسترده دارند. هرگز از پدال گاز برای جلوگیری از عقب‌نشینی خودرو در سراشیبی استفاده نکنید، زیرا باعث گرم شدن گیربکس و فرسودگی کلاچ می‌شود. خودرو را به‌درستی راه‌اندازی نکنید، زیرا این کار روی ترمز و کلاچ تأثیر می‌گذارد. از قرار دادن خودرو در حالت خنثی خودداری کنید. هرگز هنگام ترمز گیری دنده را بالا نبرید یا برعکس، زیرا این کار باعث وارد شدن بار روی گیربکس و سنسور می‌شود. درگیر کردن دنده خنثی در هنگام پایین آمدن از شیب یک خطر ایمنی بزرگ است و هرگز نباید انجام شود.

 

مزایای گیربکس DCT

یکی از مزیت‌های اصلی گیربکس DCT شتاب سریع آن است. همان‌طور که در بالا ذکر شد، گیربکس DCT تأخیر تعویض دنده را از بین می‌برد که باعث می‌شود بسیار سریع باشد. علاوه بر این، بدون تکان دادن، گیربکس در هنگام تعویض دنده بدون درز است. از دیگر مزایای DCT حالت‌های درایو آن و راحتی بدون پدال کلاچ است.

 

مشکل داغ شدن بیش‌ازحد گیربکس دابل کلاچ (DCT)

گیربکس‌های DCT به مشکل گرمای بیش‌ازحد معروف هستند. در DCT، هر دو کلاچ توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند و هنگامی‌که در ترافیک سپر به سپر قرار می‌گیرند، سیستم را گیج می‌کند. این سردرگمی منجر به گرم شدن سیستم می‌شود که بر عمر گیربکس تأثیر می‌گذارد. بااین‌حال، نوآوری‌های اخیر برخی برندها مانند تاتا موتورز در گیربکس DCA با در نظر گرفتن این موضوع توسعه‌یافته‌اند و بنابراین برای ارائه عملکرد بهینه برای مدت طولانی‌تری ساخته‌شده‌اند.

 

آیا یک DCT بهتر از یک گیربکس معمولی است؟

برای هر نوع گیربکس هدفی وجود دارد. برای برخی از رانندگان، گیربکس دستی برای اتصال بین راننده و خودرو غیرقابل تعویض است. برای برخی، عملکرد اضافه‌ای که DCT ارائه می‌دهد مهم نیست. در عوض، یک تعویض راحت و نرم ترجیح داده می‌شود، بنابراین یک گیربکس اتوماتیک معمولی به‌خوبی انجام می‌دهد. بااین‌حال، برای خودروهای مبتنی بر عملکرد، به‌سختی استدلالی وجود دارد که در برابر DCT ها بایستد. گیربکس دابل کلاچ می‌تواند سریع‌تر از شما به‌صورت دستی یا هر گیربکس اتوماتیک دیگری تعویض شوند و بسیار قوی هستند.

 

تعویض روغن گیربکس دابل کلاچ (DCT)

تعویض روغن گیربکس دابل کلاچ (DCT) باید به‌صورت اتوماتیک و با دستگاه انجام شود، تعویض روغن گیربکس در تعمیرگاه‌های معمولی و غیرتخصصی معمولاً به‌صورت دستی انجام می‌شود که بسیار برای گیربکس دابل کلاچ (DCT) ضرر دارد، با تعویض دستی روغن قدیمی که فاسد شده و یا کیفیت خود را ازدست‌داده است به‌صورت کامل از گیربکس خارج نمی‌شود، درنتیجه روغن جدید و قدیمی باهم مخلوط می‌شوند، با توجه به اینکه این دو روغن درصد خلوص متفاوتی دارند، روغن جدید زودتر از حالت عادی خراب می‌شود و از ابتدا نیز کیفیت قابل قبولی ندارد.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس AT | تعمیرگاه گیربکس at در کرج | بهترین تعمیرگاه گیربکس at

در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دستی، تعویض روغن گیربکس به‌صورت اتوماتیک و با دستگاه انجام می‌شود تا تکنسین‌های متخصص ما اطمینان حاصل کنند روغن قدیمی به‌صورت کامل از گیربکس خارج‌شده‌اند. در طی این فرایند روغن قدیمی گیربکس با دستگاه به‌صورت کامل از گیربکس خارج می‌شود، مخزن روغن گیربکس کاملاً خالی می‌شود و روغن اصل نیز با دستگاه که کیفیتی برابر با روغن اصلی کارخانه دارد وارد مخزن روغن گیربکس می‌شود، روغن باید تا سطح نرمال گیربکس ریخته شود، پس از پر شدن کامل فرایند متوقف می‌شود. خودرو روشن و بررسی می‌شود تا مشخص شود که گیربکس عملکرد اصلی خود را به دست اورده است یا خیر.

 

هزینه تعمیر گیربکس DCT چقدر است؟

که گیربکس DCT بسیار بادوام شناخته‌شده است. شما موارد زیادی از نیاز به تعمیر گیربکس دوکلاچه را نمی‌شنوید. دلیل این خبر خوب این است که تعمیر DCT بسیار گران است. درواقع، اکثر گیربکس‌های DCT قابل تعمیر نیستند. این بدان معناست که برخلاف گیربکس‌های اتوماتیک معمولی، نمی‌توانید یک DCT را بازسازی کنید. یک گیربکس اتوماتیک دابل کلاچ جدید باید خریداری و نصب شود.

اگر به تعویض گیربکس DCT نیاز دارید، باید به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید تا خطرات تعمیر گیربکس کاهش پیدا کند.

بااین‌حال، می‌توانید از طریق تعمیر و نگهداری معمول از تعمیرات هزینه‌بر جلوگیری کنید.

اطمینان حاصل کنید که روغن گیربکس DCT خودرو را در فاصله زمانی توصیه‌شده یا قبل از آن تغییر دهید، این امر سبب افزایش طول عمر گیربکس شما می‌شود.

 

تعمیرگاه گیربکس دابل کلاچ (DCT)

ما اولین سرویس در تعمیر گیربکس اتوماتیک هستیم دلیل این امر را می‌توان در مورد خلاصه کنیم:

 • ذهنیت خدمات حرفه‌ای
 • تعویض قطعه اصلی
 • تحویل کار به‌موقع
 • تعمیرات گیربکس انواع مدل‌ها و مدل‌ها
 • 100% رضایت مشتری

نگهداری و سرویس گیربکس دابل کلاچ (DCT)

پیروی از برنامه تعمیر و نگهداری سازنده برای هر خودرویی مهم است، اما برای گیربکس DCT حیاتی است. گیربکس DCT نیاز به تعویض دوره‌ای روغن دنده دارد که ارزان نیست به همین دلیل نباید آن را نادیده گرفت. اگر مشکلی در گیربکس دوکلاچه پیش بیاید، هزینه تعمیر یا تعویض می‌تواند به طرز فاجعه باری بالا باشد، همه تعمیرگاه‌های خودرو نمی‌توانند این کار را انجام دهند. بنابراین مهم است که از گیربکس DCT خود به‌درستی مراقبت کنید و برای تعمیر گیربکس حتماً به مراکز تخصصی مراجعه کنید.

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی به‌صورت تخصصی در حوزه تعمیرات گیربکس دابل کلاچ فعال است، تمامی خودروهایی که از این گیربکس استفاده می‌کنند در تعمیرگاه ما به‌صورت تخصصی تعمیر و سرویس می‌شوند. همه‌ی خدمات با ضمانت یک‌ساله ارائه می‌شوند. کیفیت در مجموعه ما حرف اول و آخر را می‌زند. تمامی تکنسین‌های ما در کنار تجربه و سابقه دانش بالایی در حوزه گیربکس دابل کلاچ دارند و در این حوزه به‌صورت دانشگاهی تحصیل‌کرده‌اند. شما می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای استادکاران ما به‌صورت تخصصی بهره‌مند شوید.

امتیاز دهید
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *