تعمیر گیربکس مورانو

گیربکس مورانو

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس مورانو به‌عنوان یکی از خودروهای لوکس برند نیسان تخصصی و فنی است، تعمیرات مربوط به گیربکس‌های اتوماتیک با توجه به ساختار  این نوع گیربکس‌ها در خودرو امری اجتناب‌ناپذیر هستند و حتماً باید توسط افراد متخصص انجام شوند. کلیه تعمیرات گیربکس مورانو اگر به‌صورت تخصصی و حرفه‌ای انجام می‌شود می‌تواند کیفیت اولیه را به خودروی شما برگرداند.

گیربکس‌های اتوماتیک هرچند در کارکرد ساده‌تر و روان‌تر از گیربکس‌های معمول و قدیمی هستند اما در مقایسه با این گیربکس‌ها به تعمیر و سرویس دقیق و منظم‌تری نیاز دارند تا بتوانند حداکثر کارایی خود را داشته باشند.

 

گیربکس اتوماتیک چگونه کار می‌کند؟

سیستم گیربکس اتوماتیک متفاوت از گیربکس دستی عمل می‌کند که شما را مجبور به تعویض دنده می‌کند. گیربکس اتوماتیک از سنسورهایی استفاده می‌کند که نشان می‌دهند چه زمانی باید تغییر دنده رخ دهد و این عمل را برای شما انجام می‌دهد. هیچ ورودی از شما برای حفظ حرکت ماشین لازم نیست.

در داخل گیربکس اتوماتیک از مایع هیدرولیک برای حفظ دنده‌ها استفاده‌شده است. اکثر خودروهای اتوماتیک دارای انتخاب‌های زیر هستند.

 • پارک (P): دنده‌ها قفل هستند و چرخ‌ها نمی‌چرخند.
 • دنده‌عقب (R): دنده‌عقب درگیر است، بنابراین می‌توانید به عقب برانید.
 • خنثی (N): این حالت چرخش آزاد همه چرخ‌دنده‌ها را آزاد می‌کند و به چرخ‌ها اجازه می‌دهد بدون برق بچرخند.
 • درایو (D): ماشین می‌تواند به جلو حرکت کند و در تمام دنده‌های موجود پیش برود.
 • کم (L): ماشین در دنده‌های پایین باقی می‌ماند، ایدئال برای یدک کشی یا بالا رفتن از شیب‌های تند.

برخی از خودروها دنده پایین را برای گزینه دستی (M) حذف می‌کنند. با استفاده از این تنظیمات می‌توانید گیربکس اتوماتیک خود را به‌صورت دستی تعویض کنید.

 

عدم تعویض دنده گیربکس مورانو و تعمیر آن

 1. کمبود روغن گیربکس مورانو

یکی از رایج‌ترین دلایل مشکل انتقال، پایین بودن سطح سیال گیربکس است. مایع گیربکس برای نگه‌داشتن دنده‌ها و حرکت روبه‌جلو موردنیاز است. این احتمال وجود دارد که نشت مایع گیربکس وجود داشته باشد که باید با آن برخورد کرد. می‌توانید سطح مایع را روی میله گیربکس بررسی کنید و در صورت نیاز آن را پرکنید. علاوه بر این، قبل از اینکه اجازه آسیب دائمی به گیربکس را بدهید، می‌خواهید هرگونه نشت گیربکس را تعمیر کنید. از برخی جهات، این ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه‌حل برای مشکلات خودروی شما خواهد بود.

 1. فیلتر گیربکس مورانو مسدود شده است
بیشتر بخوانید:  دلایل روشن شدن چراغ گیربکس

جعبه دنده همچنین حاوی فیلتری است که وظیفه دارد از آلودگی‌های خطرناک و گردوغبار جلوگیری کند. اگر فیلتر را با تعمیر و نگهداری منظم خود عوض نمی‌کنید، اجازه می‌دهید زباله‌ها در داخل آن جمع شوند. درنهایت، این عمل منجر به مسدود شدن فیلتر انتقال خواهد شد.

با مسدود شدن فیلتر، می‌توانید صدای ناله‌ای را بشنوید. درحالی‌که اوضاع بدتر می‌شود، ممکن است بتوانید قبل از توقف دوباره به‌طور پراکنده رانندگی کنید. به‌طورکلی، شما باید فیلتر انتقال را هر 30000 مایل یا دو سال یک‌بار تعویض کنید. اما دفترچه راهنمای مالک خود را برای فواصل صحیح برای وسیله نقلیه خود بررسی کنید.

اگر اخیراً این کار را انجام نداده‌اید و با مشکل انتقال مواجه هستید، اینجا مکان خوبی برای شروع است. شما همچنین می‌توانید مایع را به‌طور هم‌زمان تعویض کنید و به حفظ گیربکس خود در شرایط مطلوب کمک کنید. خوشبختانه، تعویض روغن گیربکس هزینه زیادی برای انجام دادن ندارد.

 1. شیر برقی یا بدنه شیر تعویض دنده بد

بدنه شیر گیربکس حاوی کانال‌های هیدرولیکی است که در هنگام کارکرد شیر برقی شیفت، سیال از آن‌ها عبور می‌کند. شیر برقی تعویض دنده ممکن است به‌مرورزمان خراب شود و کانال‌های بدنه سوپاپ ممکن است با کثیف شدن مایع انتقال مسدود شود. هنگامی‌که بدنه سوپاپ خراب می‌شود ، هنگام تعویض دنده‌ها متوجه لرزش خواهید شد. ماشین همچنین می‌تواند متوقف شود. وقتی به‌اندازه کافی خراب شد، وسیله نقلیه اصلاً حرکت نمی‌کند.

متأسفانه تعویض شیر برقی تعویض دنده یا بدنه شیر کار آسانی نیست. برای تکمیل کار باید ظرف انتقال را بیندازید، بنابراین زمان زیادی به خود بدهید.

 1. تبدیل گشتاور ناموفق

مبدل گشتاور اغلب خراب می‌شود زیرا گیربکس به‌درستی نگهداری نشده است. اگر از مایع گیربکس ناخواسته استفاده می‌کنید، نمی‌توانید تغییراتی را انجام دهید، فیلتر کثیف را نصب‌کرده‌اید، و علائمی که نیاز به توجه دارد را نادیده می‌گیرید، می‌توانید با مبدل گشتاور بدی مواجه شوید.

هنگامی‌که مبدل شروع به ازکارافتادن می‌کند، ممکن است قبل از توقف اتومبیل متوجه برخی علائم شوید. می‌تواند در ابتدا صداهای عجیب‌وغریب ایجاد کند، به‌خصوص در هنگام راه‌اندازی. با گرم شدن ماشین ممکن است صداها از بین بروند. بااین‌حال، با بدتر شدن وضعیت شروع به متوقف شدن می‌کند.

مبدل گشتاور معمولاً یک قطعه گران‌قیمت است. به‌علاوه، تعمیر آن ممکن است تمام‌روز طول بکشد زیرا گیربکس باید حذف شود. این ممکن است وظیفه دیگری برای یک متخصص انتقال باشد.

 1. کلاچ‌های فرسوده
بیشتر بخوانید:  از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده

گیربکس اتوماتیک دارای کلاچ‌هایی است که مشابه گیربکس دستی است. وقتی کلاچ‌ها فرسوده شوند، ماشین اتوماتیک حرکت نمی‌کند. دیسک‌های کلاچ وظیفه اتصال گیربکس به موتور را بر عهده‌دارند، بنابراین در صورت خرابی می‌توانند مشکلات زیادی را ایجاد کنند. قبل از اینکه ماشین از حرکت بازبماند، ممکن است صدای دمیدن یا ساییدن در هنگام تعویض دنده به گوش برسد. همچنین ممکن است متوجه شوید که تعویض دنده‌ها سخت‌تر می‌شود.

تعویض دیسک‌های کلاچ فرسوده راه‌حل آسانی نیست. مانند بسیاری از عیوب گیربکس اتوماتیک، برای تکمیل کار باید گیربکس و بسیاری از قطعات را حذف کنید. اگر نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید، بهتر است کمی کمک بگیرید.

 1. حس‌گر یا شیرتر موقعیت دنده بد

اگر حس‌گر یا سوئیچ موقعیت دنده سیگنال اشتباهی را به واحد کنترل گیربکس ارسال کند، ممکن است باعث ایجاد مشکل شود. به‌عنوان‌مثال، اگر دنده در دنده D یا یک باشد، اما TCM فکر می‌کند در حالت خنثی است، ماشین شما حرکت نمی‌کند. بااین‌حال، تشخیص این موضوع اغلب بسیار آسان است، فقط به داشبورد ماشین خود نگاه کنید و ببینید آیا گیربکس با موقعیت دنده مطابقت دارد یا خیر.

 1. واحد کنترل گیربکس خراب

در برخی موارد، تشخیص خرابی واحد کنترل گیربکس آسان است زیرا ممکن است دنده نادرست را روی داشبورد نشان دهد. هنگامی‌که واحد کنترل گیربکس به‌درستی کار نمی‌کند، به نظر نمی‌رسد خودرو دنده را عوض کند، حتی زمانی که دور در دقیقه افزایش می‌یابد. همچنین ممکن است اصلاً به‌جایی نرسد.

بااین‌حال، خرابی باتری نیز می‌تواند منجر به درست‌کار نکردن این سیستم شود زیرا میزان برق مناسبی ندارد. برای شروع، باتری ماشین خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به‌اندازه کافی شارژ شده است.

اگر مشکل این نیست، ممکن است به یک واحد کنترل انتقال جدید نیاز داشته باشید. دسترسی به این قطعات ممکن است دشوار باشد و نیاز به یک تکنسین ماهر برای کار روی آن‌ها دارد. اگر مطمئن نیستید، به یک متخصص مراجعه کنید.

همچنین مطمئن شوید که ترمزدستی شما درگیر نشده است، زیرا ممکن است اشتباه احمقانه اما آسان باشد!

 

تعمیر واشر گیربکس مورانو

علائم اصلی واشر گیربکس خراب‌شده عبارت‌اند از:

 • سیستم خنک‌کننده گرمای بیش‌ازحد
 • آلودگی نفتی
 • عملکرد بد موتور
 • نشتی‌های خارجی
 • دود سفید از اگزوز

 

عملکرد واشر گیربکس

واشر سر وظیفه آب‌بندی فرآیند احتراق در محفظه را بر عهده دارد. این اجازه می‌دهد تا مایع خنک‌کننده و روغن به‌درستی بدون اختلاط در سیستم جریان پیدا کنند. این مهروموم اجازه می‌دهد تا فرآیند احتراق بدون وقفه برای تولید نیروی موردنیاز برای پیشرانه اتفاق بیفتد، درحالی‌که گازهای مضر طبق دستور از طریق اگزوز به بیرون هدایت می‌شوند.واشرهای مدرن از لایه‌هایی از مواد فولادی ترکیب‌شده با ساخته می‌شوند. این طرح بادوام است و ماندگاری بیشتری دارد. واشرهای سر قدیمی از آزبست و گرافیت ساخته‌شده بودند. به دلیل ساخت بهتر، واشرهای جدیدتر نسبت به مدل‌های قدیمی کمتر مستعد خرابی هستند. به‌طورمعمول، تعویض واشر گران است، اما نه به دلیل قطعات. در عوض، هزینه بالا ناشی از میزان کار موردنیاز برای تعویض واشر سر است.برای دسترسی به واشر سر باید کل گیربکس برداشته شود که کاری زمان‌بر است.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس آزرا

ازآنجایی‌که مکانیک شما باید در آن ساعات کارهای دیگر را رها کند، به ازای هر دقیقه‌ای که صرف کار روی واشر سر می‌کند، هزینه‌ای از شما دریافت می‌شود.اگر یک مکانیک آموزش‌دیده هستید، اگر خودتان تعمیرات را انجام دهید، می‌توانید هزینه‌ها را کاهش دهید. بااین‌حال، شما به زمان زیادی برای انجام کار و برخی تجهیزات خاص نیاز خواهید داشت. در غیر این صورت می‌توانید با تعمیر زودهنگام واشر سر، هزینه‌ها را کاهش دهید. در اولین نشانه مشکل، ماشین خود را به مغازه برسانید. اگر این کار را نکنید، می‌توانید آسیب بیشتری به گیربکس وارد کنید که فقط هزینه را بالا می‌برد و باعث تعمیر طولانی‌تر می‌شود.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی، تعمیر گیربکس مورانو

متخصصان ما تخصص بالایی در حیطه تعمیرات خودروهای لوکس نیسان نظیر مورانو و ماکسیما دارند، تکوین‌های ما با انجام انواع تعمیرات بر روی خودروهای مورانو در طی سال‌ها توانسته‌اند مهارت خود در تعمیرات فنی را اثبات کنند. کلیه خدمات مربوط به گیربکس اتوماتیک مورانو و سایر خودروهای لوکس برند نیسان توسط کارشناسان ما انجام می‌شود ما به کم ابزار و دستگاه‌های روز دنیا در حوزه شناسایی و عیب‌یابی و تعمیر گیربکس خودتر قادر هستیم هر نوع خرابی در گیربکس مورانو شما را شناسایی و رفع کنیم.

تعمیر مبدل گشتاور

تعمیر واشر

تعویض شیر برقی

تعمیر سیستم برقی

تعویض روغن گیربکس

تعویض چرخ‌دنده‌ها

سرویس کلی گیربکس

تعمیر لرزش  گیربکس

ازجمله خدمات تخصصی تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی برای خودروهای مورانو هستند، تمامی این خدمات با ضمانت‌نامه کتبی ارائه می‌شوند. علاوه بر موارد فوق برای امنیت خودروی شما در حین حمل‌ونقل به تعمیرگاه خودروبر رایگان در مجموعه قرار دارد و خودروی شما توسط تکنسین‌های متخصص ما به مجموعه با رعایت تمامی اصول فنی منتقل می‌شود.

امتیاز 5 از 5
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *