تعمیر گیربکس ولستر

گیربکس ولستر

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

هیوندای ولستر از گیربکس اتوماتیک شش سرعته دو کلاچه بهر می‌برد، این خودرو مصرف بنزین کمی دارد و به دلیل کیفیت بالای قطعات داخلی و ظاهر زیبایی که دارد فروش بالایی در جهان و ایران دارد. تعمیر گیربکس‌های هیوندای اتوماتیک حرفه‌ای و تخصصی است و حتماً باید توسط تکنسین‌های متخصص انجام شود که دانش و مهارت کافی نسبت به این نوع گیربکس دارند. طراحی خاص خودروی ولستر که دو درب در سمت سرنشین و یک درب در سمت راننده دارد سبب تمایز ظاهر این خودرو شده است.

 

چراغ هشدار گیربکس ولستر

 1. رانندگی را متوقف کنید

مانند چراغ چک موتور ، همیشه باید به چراغ هشدار گیربکس توجه کنید. وقتی چراغ روشن می‌شود، همیشه بهتر است قبل از ادامه رانندگی، رانندگی را متوقف کنید و احساس بهتری نسبت به آنچه اتفاق می‌افتد داشته باشید.

حتی اگر هیچ نشانه‌ای از اشتباه را متوجه نشدید، می‌خواهید یک بازرسی کامل انجام دهید. در غیر این صورت، آسیب انتقال دائمی ممکن است رخ دهد. به‌عنوان‌مثال، اگر سیستم فاقد مایع باشد و به رانندگی ادامه دهید، ممکن است به یک گیربکس کاملاً جدید نیاز داشته باشید. در عوض، می‌توانستید کمی مایع اضافه کنید و کار را تمام کنید.

 1. کدهای مشکل را اسکن کنید

با اسکنر کد OBD-II سازگار خود، می‌توانید ببینید که چه هشدارهایی در سیستم تنظیم‌شده است. اسکنر کد خود را به پورت OBD-II وصل کنید و DTC ها را بخوانید تا ببینید چه خبر است.

اگر کدهای زیادی برای پیمایش وجود دارد، بهتر است چراغ را بازنشانی کنید و ماشین را برای آزمودن رانندگی ببرید. پس از چند دقیقه، چراغ باید دوباره روشن شود و به شما امکان می‌دهد فقط کدهای مربوط به مشکل فعلی را بازیابی کنید.

 1. به تعمیرگاه تخصصی بروید

اگر کدها اطلاعات لازم برای تعمیر مشکل را در اختیار شما قرار نمی‌دهند، بهتر است با یک مکانیک صحبت کنید. وقتی تماس می‌گیرید، باید آماده‌باشید که هر چیز غیرعادی را که می‌بینید همراه با کدهای مشکل توضیح دهید.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس لیفان

در برخی موارد، بهتر است از فروشگاهی دیدن کنید که به‌طور خاص با گیربکس سروکار دارد. اگر نگران این هستید که مشکل بزرگی وجود دارد که ممکن است نیاز به بازسازی یا جایگزینی گیربکس داشته باشد، این ایدئال خواهد بود.

 

علل روشن شدن چراغ هشدار ولستر

 1. سیال انتقال کم

وقتی مایع گیربکس خیلی کم می‌شود، هشدار ممکن است برای جلوگیری از آسیب خاموش شود. علاوه بر این، انتقال ممکن است به‌طورمعمول در صورت پایین بودن سطوح کار نکند.

 1. انتقال حرارت بیش‌ازحد

خواه سیال کم باشد یا در داخل گیربکس خرابی رخ دهد، اگر این جزء حیاتی شروع به گرم شدن بیش‌ازحد کند، هشدار روشن می‌شود. در برخی موارد، انتقال گرمای بیش‌ازحد می‌تواند ناشی از مسدود شدن کولر باشد.

در صورت حمل بارهای بیش‌ازحد سنگین، گیربکس ممکن است بیش‌ازحد گرم شود. درهرصورت، باید مانند موتور داغ شده با آن رفتار کرد. شما می‌خواهید بلافاصله رانندگی را متوقف کنید تا زمانی که گیربکس خنک شود.

 1. خرابی اینترلاک دنده

در برخی موارد، چراغ هشدار انتقال ممکن است درواقع نشان‌دهنده خرابی خود قطعه نباشد. این می‌تواند به این معنی باشد که کار دیگری با پیشرانه کار نمی‌کند.

 1. بدنه سوپاپ ناکارآمد

گیربکس اتوماتیک و CVT شامل بدنه سوپاپ است. این بخش حیاتی شامل دریچه‌هایی است که وظیفه هدایت جریان را از طریق گذرگاه‌ها بر عهده‌دارند، بنابراین در صورت نیاز به گیربکس تحویل داده می‌شود.

در بدنه سوپاپ امروزی، یک ماژول کنترل انتقال (TCM) نیز وجود خواهد داشت که تمام سانسورها و وسایل الکترونیکی را کار می‌کند. اگر هر یک از این قسمت‌های بدنه سوپاپ خراب شود، چراغ هشدار گیربکس می‌تواند روشن شود.

 1. مبدل گشتاور معیوب

گیربکس اتوماتیک نیز دارای مبدل گشتاور است. این قسمت موتور را با گیربکس جفت می‌کند و به‌عنوان رابط بین این دو عمل می‌کند. با استفاده بیش‌ازحد یا افزایش عمر مبل گشتاور فرسوده می‌شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، لغزش دنده و لرزش ممکن است رخ دهد. همچنین می‌تواند از هم جدا شود و منجر به انتقال آلوده با زباله شود. درهرصورت، یک مبدل گشتاور خراب به چراغ هشدار انتقال سیگنال می‌دهد.

 1. خرابی انتقال داخلی

با بسیاری از قطعات داخلی که برای کارکرده گیربکس کار می‌کنند، تقریباً هر چیزی ممکن است از کار بیفتد. در داخل جعبه‌دنده، مجموعه دنده‌ها، بسته‌های کلاچ و موارد دیگر را خواهید یافت.

با هرگونه خرابی داخلی، انتقال قادر نخواهد بود آن‌طور که در نظر گرفته‌شده است کار کند. این مشکل باعث روشن شدن چراغ هشدار گیربکس می‌شود.

 1. خرابی برق/کامپیوتر

انتقال مدرن توسط بسیاری از سانسورها و اتصالات الکتریکی با فنّاوری بالا اجرا می‌شود. با ماژول کنترل انتقال، تمام سنسورها به طور دقیق و کارآمد اجرا می‌شوند. بااین‌حال، هر یک از این کانکتورها و حسگرهای الکتریکی ممکن است در هرزمانی از کار بیفتند.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس جک

اگر حتی کوچک‌ترین اشکالی در سیستم وجود داشته باشد، انتقال ممکن است نتواند به‌درستی کار کند. به همین دلیل، سیم‌کشی آسیب‌دیده، خرابی کامپیوتر و شیر برقی معیوب همگی می‌توانند باعث روشن شدن چراغ هشدار گیربکس شوند.

که نباید با چراغ هشدار گیربکس روشن رانندگی کنید. گیربکس ماشین شما گران است، یکی از باارزش‌ترین قطعات وسیله نقلیه. به همین دلیل، شما نمی‌خواهید با هیچ عیبی که می‌تواند منجر به آسیب دائمی شود، درگیر شوید.

شاید رانندگی را متوقف کنید و متوجه شوید که فقط یک مشکل جزئی مانند یک نشتی کوچک در حال رخ دادن است. در این صورت، می‌توانید سیستم را پرکنید و به رانندگی ادامه دهید و وضعیت را زیر نظر داشته باشید. بااین‌حال، اگر گیربکس بیش‌ازحد گرم می‌شود یا خرابی داخلی وجود دارد، به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهید آن را به تعویق بیندازید. همچنین با نشت، می‌توانید آن را موقتاً رها کنید، اما در هرلحظه ممکن است به یک مشکل بزرگ‌تر تبدیل شود.

 

ماژول گیربکس ولستر

اگر ماژول کنترل گیربکس خودرو شما خراب شود، مشکلات مختلفی ممکن است رخ دهد، بنابراین یک ماژول کنترل گیربکس که به‌درستی کار می‌کند برای وسیله نقلیه شما مهم است. بیایید نگاهی گذرا به علائمی که باید جستجو کنیم بیندازیم.

رایج‌ترین علائم TCM بد، چراغ چک موتور یا چراغ هشدار خطای گیربکس روی داشبورد شما است. همچنین ممکن است متوجه مسائل مربوط به جابجایی مانند جابجایی غیرقابل‌پیش‌بینی یا عدم تعویض دنده شوید. افزایش مصرف سوخت نیز یکی از علائم رایج TCM بد است.

 

مکان ماژول کنترل انتقال (TCM).

ماژول کنترل گیربکس معمولاً در زیر کنسول مرکزی داخل ماشین شما قرار دارد. همچنین می‌تواند روی خود گیربکس قرار گیرد. این بسته به ماشینی که دارید بسیار متفاوت است، زیرا ماژول کنترل گیربکس به‌ویژه می‌تواند در هرجایی در داخل ماشین شما قرار گیرد.

هزینه‌های مربوط به تعویض ماژول کنترل گیربکس در خودروی شما به عوامل زیادی مانند طراحی و نوع خودرو، شرکت و قطعاتی که باید تعویض شوند بستگی دارد.

در برخی خودروها حتی ماژول کنترل گیربکس در داخل جعبه‌دنده نصب می‌شود که این مشکل را ایجاد می‌کند که باید آن را جدا کنید. همان‌طور که ممکن است متوجه شوید، این می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که پس از تعویض ماژول کنترل گیربکس، باید توسط یک ابزار تشخیصی برنامه‌ریزی شود. شما اغلب نیاز به انجام این کار در یک کارگاه دارید، و هیچ کاری را نمی‌توانید بادانش اولیه انجام دهید.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو در کرج

 

علائم ماژول کنترل خراب ولستر

علائم اصلی یک ماژول کنترل انتقال بد عبارت‌اند از:

 • چراغ موتور را بررسی کنید
 • چراغ خطای انتقال
 • عدم تعویض به‌موقع دنده
 • جابجایی غیرقابل‌پیش‌بینی
 • خاموش شدن موتور هنگام تعویض دنده
 • مصرف سوخت ضعیف

 

سؤالات متداول

آیا یک TCM بد یک کد ارسال می‌کند؟

بله، اما اغلب TCM آن‌قدر بد است که حتی نمی‌توانید با اسکنر خود با آن ارتباط برقرار کنید. اگر نمی‌توانید با TCM به دلیل بد بودن ارتباط برقرار کنید، باید بتوانید یک کد خطا در ماژول کنترل موتور پیدا کنید که می‌گوید نمی‌تواند با TCM ارتباط برقرار کند.

چه چیزی باعث ازکارافتادن TCM می‌شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک ماژول کنترل انتقال از کار می‌افتد. ممکن است به دلیل آب و خوردگی وارد ماژول باشد یا فقط به دلیل سن باشد. یک TCM برای دوام عمر خودرو ساخته‌شده است، اما ممکن است به دلیل مشکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری از کار بیفتد.

آیا یک TCM خراب قابل تعمیر است؟

اگر فقط یک لحیم‌کاری ترک‌خورده یا چیزی مشابه در TCM شما وجود داشته باشد، ممکن است قابل تعمیر باشد. بااین‌حال، این بستگی به‌شدت آسیب وارده به TCM دارد. برای تعیین اینکه آیا TCM شما قابل تعمیر است، باید با یک متخصص مشورت کنید تا ماژول کنترل شمارا بررسی کند.

آیا می‌توانید بدون ماژول کنترل گیربکس رانندگی کنید؟

نه، شما به‌احتمال‌زیاد نمی‌توانید بدون TCM ماشین خود را رانندگی کنید. بدون TCM، گیربکس اتوماتیک با هیچ دنده‌ای درگیر نمی‌شود و خودروی شما در پارک یا خنثی گیر می‌کند.

تعمیر گیربکس ولستر در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

تعمیر ماژول، شیر برقی، چرخ‌دنده‌ها، سیست مترقی، حس‌گرها و تمامی اجزای داخلی و خارجی گیربکس ولستر در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی توسط کارشناسان خبره ما انجام می‌شود.به‌طورکلی گیربکس‌های اتوماتیک در هر نوعی که باشند حساس‌تر از گیربکس‌های دیگر هستند و به سرویسم نظم و بررسی و تعمیر دقیق نیاز دارند تا بتوانند کارایی و کیفیت کامل خود را داشته باشند در غیر این صورت در مدت‌زمان کوتاه‌تری نسبت به سایر گیربکس‌ها خراب می‌شوند.

مزیت تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی در تعمیر گیربکس:

بهره‌مندی از ابزار و دستگاه‌های روز دنیا

ارائه خدمات با تضمین کتبی

پشتیبانی از خدمات

عیب‌یابی رایگان

قیمت رقابتی

خودروبر رایگان

امتیاز 5 از 5
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *