تعمیر گیربکس چری

تعمیر گیربکس چری

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

یکی دیگر از انواع خودروهای چینی که در ایران محبوبیت بالایی دارد خودرو چری است، خودروهای چری به دلیل قیمت مناسب و بهره‌مندی از گیربکس اتوماتیک در ایران فروش بالایی دارند و جزو خودروهای محبوب هستند.

 

خرابی گیربکس چری و علل آن

گیربکس یکی از گران‌ترین قطعات خودرو شماست. گیربکس خودرو یک سیستم مکانیکی پیچیده است. اعمال نیرو از موتور به میل محرک را کنترل می‌کند و به شما امکان می‌دهد تجربه رانندگی خود را کنترل کنید. بااین‌حال، درست مانند هر بخش دیگر از وسیله نقلیه شما، گیربکس در طول زمان مستعد ساییدگی و پارگی است، به‌ویژه به دلیل گرما و اصطکاک تولیدشده توسط اجزای متحرک.

وقتی نوبت به گیربکس شما می‌رسد، مهم است که مراقب هر مشکلی باشید. هرگز نباید نشانه‌هایی که نشان می‌دهد گیربکس شما نیاز به تعمیر دارد را نادیده بگیرید. این امر نه‌تنها می‌تواند منجر به قبض‌های گران‌قیمت تعمیر شود، بلکه می‌تواند ایمنی شما، مسافران و سایر افراد در جاده را نیز به خطر بیندازد.

گیربکس بد موضوعی است که راننده می‌خواهد به هر قیمتی از آن اجتناب کند. مشکلات گیربکس می‌تواند به‌سرعت تشدید شود و به‌زودی می‌تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود که تعمیر آن هزینه بیشتری دارد. نکته کلیدی این است که به‌محض تشخیص مشکل، آن را حل کنید.

در زیر به علائمی که برای رزرو تعمیر گیربکس چری نیاز دارید نگاهی می‌اندازیم. یادگیری تشخیص برخی مسائل می‌تواند بسیار مفید باشد، بنابراین ما نشانه‌هایی را که باید مراقب آن‌ها باشید را گردآوری کرده‌ایم.

عدم وجود قدرت کافی

وقتی دنده را تغییر می‌دهید، دور موتور افزایش می‌یابد، اما ممکن است متوجه شوید که ماشین به آن سرعتی که موتور به نظر می‌رسد حرکت نمی‌کند. در این صورت، ممکن است کلاچ شما نیاز به تعویض داشته باشد. اگر دنده‌ها و دور موتور را عوض می‌کنید، اما ماشین شما نمی‌تواند آن‌طور که انتظار دارید شتاب بگیرد، به‌احتمال‌زیاد کلاچ گیربکس شما مشکل دارد.

چرخ‌دنده‌های لغزنده

هنگامی‌که دنده‌ها را تعویض می‌کنید، گیربکس باید در آن دنده بماند تا زمانی که آن را حرکت دهید. اگر هنگام تعویض دنده احساس می‌شود کلاچ در حال لیز خوردن است، باید در اسرع وقت آن را بررسی کنید. اگر کلاچ در حال لیز خوردن باشد، گیربکس یا تعویض دنده ممکن است به حالت خنثی بازگردد. بهتر است گیربکس خود را در اسرع وقت توسط یک متخصص بازرسی کنید.

صداهای عجیب

مراقب هرگونه صدای عجیب‌وغریبی که از گیربکس شما می‌آید باشید. ممکن است توصیف صدایی که در صورت بروز مشکل در انتقال شما می‌شنوید دشوار باشد، اما قطعاً باید متوجه آن شوید. صداهای عجیب‌وغریب بین خودروها و مدل‌های مختلف متفاوت است، اما اغلب، صدای وزوز، زمزمه یا ناله را می‌شنوید.

صدای خراش در هنگام تعویض دنده نیز نشانه‌ای از وجود مشکل در گیربکس شماست. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که بدون درگیر کردن صحیح کلاچ دنده را تغییر دهید – بنابراین، قبل از هر نتیجه‌گیری سریع، مطمئن شوید که دنده را به‌طورمعمول تغییر می‌دهید.

علاوه بر این، اگر به نظر می‌رسد که قطعات به‌جای کارکرد نرم به یکدیگر برخورد می‌کنند، باید در اسرع وقت با یک متخصص گیربکس تماس بگیرید. نادیده گرفتن این موضوع می‌تواند منجر به چیزی جدی‌تر و پرهزینه‌تر شود.

 

این احتمال وجود دارد که صدایی که می‌شنوید از یک بلبرینگ باشد. آزمایش زیر می‌تواند به شما در شناسایی هرگونه مشکل در یک یا چند یاتاقان انتقال کمک کند:

  • موتور را روشن کنید و گیربکس را در حالت خنثی قرار دهید. اگر می‌توانید صدایی را در حالت خنثی بشنوید، این نشان‌دهنده فرسوده بودن بلبرینگ شفت ورودی است.
  • درحالی‌که موتور در حال کار است، پدال کلاچ را به‌اندازه کافی فشار دهید تا بازی آزاد حذف شود، تا جایی که باید به پدال نیرو وارد کنید تا آن را بیشتر به سمت پایین فشار دهید. اگر صدای جیغ می‌شنوید، نشان‌دهنده فرسوده بودن بلبرینگ رهاسازی است.
  • پدال کلاچ را کاملاً فشار دهید تا کلاچ آزاد شود. اگر با صدای خرخر مواجه شدید، این نشان‌دهنده آن است که بلبرینگ شما خراب است.
بیشتر بخوانید:  از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده

بو

اگر بوی عجیبی را مشاهده کردید، به‌طورکلی نشان می‌دهد که مشکلی در وسیله نقلیه شما وجود دارد. حتی اگر متوجه بوی سوزش نشوید، بوها و بوهای عجیب می‌تواند باعث نگرانی شود. بوهای ملایمی که عطری شیرین در وسیله نقلیه شما به‌جا می‌گذارند ممکن است نشان‌دهنده زمان تعویض روغن گیربکس در ماشین شما باشد. مهم است که سیستم شما به‌درستی روغن‌کاری شده باشد تا از سوختن دستگاه اطمینان حاصل شود.

علاوه بر این، اگر مایع گیربکس را چک کردید و متوجه بوی سوختگی شدید، مطمئناً زمان آن رسیده است که گیربکس خود را بررسی کنید. درحالی‌که بوی سوختن چیزی هرگز نشانه خوبی نیست، اگر بوی سوختگی را حس می‌کنید، این می‌تواند نشان‌دهنده گرم شدن بیش‌ازحد دستگاه به دلیل کمبود مایع انتقال باشد.

 

نشت روغن و سطوح پایین روغن گیربکس چری

شما باید به‌طور مرتب وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در بهترین وضعیت و رانندگی ایمن است. مراقب نشت مایعات و سطوح پایین آن‌یکی از ساده‌ترین نشانه‌هایی است که باید مراقب آن باشید. می‌توانید با قرار دادن چندتکه کاغذ یا مقوا زیر ماشین خود، نشتی را در زیر خودرو بررسی کنید. مراقب رنگ قرمز روغن گیربکس باشید. سطح مایع گیربکس شما باید ثابت بماند، بنابراین اگر نشانه‌هایی از مایع قرمزرنگ در زیر ماشین خود مشاهده کردید، این نشانه قوی است که شما نشتی دارید.

می‌توانید با روشن کردن خودرو برای مدت کوتاهی در حالت خنثی، قبل از بیرون کشیدن میله اندازه‌گیری درحالی‌که موتور هنوز کار می‌کند، بررسی مایعات را انجام دهید. کمی مایع را بگیرید و با استفاده از یک دستمال‌کاغذی یا مقداری دستمال توالت، مایع را روی مواد بریزید تا رنگ آن برجسته شود.

برای اطمینان از اینکه سطح مایع شما صحیح است، میله اندازه‌گیری را وارد کنید، پاک‌کنید و دوباره وارد کنید. به دنبال علامتی بین خطوط “کامل” و “افزودن” باشید. اگر سطح زیرخط “افزودن” باشد، باید مایع بیشتری اضافه کنید. کتابچه راهنمای مالک شمارا در مورد مایع صحیح راهنمایی می‌کند. فقط مطمئن شوید که مقدار مناسب مایع را اضافه کرده‌اید.

چراغ موتور را بررسی کنید

تعجب‌آور است که چگونه بسیاری از مردم چراغ چک موتور را نادیده می‌گیرند. این روشی است که وسیله نقلیه شما به شما هشدار می‌دهد که چیزی اشتباه است یا چیزی در شرف وقوع است. این می‌تواند به دلایل مختلف ادامه یابد – بسیاری از این دلایل به گیربکس شما مرتبط نیستند، بنابراین همیشه باید ماشین خود را به گاراژ ببرید تا توسط یک متخصص آن را بررسی کنید. اگر چراغ چک موتور شما روشن شود، این می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی در گیربکس شما یا ناحیه دیگری از ماشین شما باشد و بنابراین هرگز نباید آن را نادیده گرفت.

رانندگی به کمک محور پروانه چری

در خودروهای دیفرانسیل عقب با موتور جلو، نیرو از موتور از طریق کلاچ و گیربکس به محور عقب توسط یک محور پروانه لوله‌ای منتقل می‌شود.محور عقب باید بتواند با توجه به تغییرات سطح جاده روی سیستم تعلیق بالا و پایین حرکت کند.

این حرکت باعث می‌شود که زاویه میل پروانه و فاصله بین گیربکس و محور عقب به‌طور مداوم تغییر کند.برای اجازه دادن به حرکت ثابت، با تغییر فاصله، خطوط در قسمت جلوی محور پروانه به داخل و خارج جعبه‌دنده می‌لغزند. شفت همچنین دارای اتصالات جهانی در هر انتها و گاهی اوقات در وسط است.اتصالات  به محور پروانه این امکان را می‌دهد که انعطاف‌پذیر باشد، درحالی‌که به‌طور مداوم نیرو را منتقل می‌کند.آخرین قسمت گیربکس درایو نهایی است که دیفرانسیل را در خود جای‌داده و گاهی اوقات دیفرانسیل نیز نامیده می‌شود .

بیشتر بخوانید:  علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

درایو نهایی

به محور پروانه یک چرخ‌دنده پینیون متصل است که وارد محفظه دیفرانسیل در مرکز محور عقب می‌شود. چرخ‌دنده‌های پینیون اریب‌دار داخل دیفرانسیل با چرخ تاج می‌چرخند و نیم شفت‌ها را به سمت چرخ‌های عقب هدایت می‌کنند، معمولاً هر دو با سرعت یکسان. در حین پیچیدن، آن‌ها به یک چرخ جاده اجازه می‌دهند سریع‌تر از دیگری بچرخد.

دیفرانسیل سه عملکرد دارد: چرخاندن جهت حرکت از طریق 90 درجه به چرخ‌های عقب. برای اینکه هر یک از چرخ‌های عقب در هنگام پیچیدن سریع‌تر از دیگری بچرخد. و کاهش دنده نهایی را انجام دهد.

یک چرخ‌دنده پینیون در داخل دیفرانسیل توسط شفت پروانه به حرکت درمی‌آید و چرخ‌دنده‌های آن به‌صورت مخروطی – با زاویه بریده‌شده است. با یک چرخ تاج اریب مشبک می‌شود به‌طوری‌که دو چرخ‌دنده یک زاویه 90 درجه تشکیل می‌دهند.

خودروهای دیفرانسیل جلو از اصول گیربکس مشابه خودروهای دیفرانسیل عقب استفاده می‌کنند، اما اجزای مکانیکی براساس طرح موتور و گیربکس ازنظر طراحی متفاوت هستند.

موتورهای عرضی معمولاً مستقیماً بالای گیربکس نصب می‌شوند و نیرو از طریق کلاچ به‌وسیله یک قطار دنده به جعبه‌دنده منتقل می‌شود.رایج‌ترین نوع اتصال جهانی، اتصال هوا، از یک “عنکبوت” متقاطع شکل در سراسر محور محرک استفاده می‌کند. “عنکبوت” روی بلبرینگ‌های سوزنی کار می‌کند تا اصطکاک را به حداقل برساند.

چرخ تاج معمولاً چهار برابر بیشتر از چرخ‌دنده پینیون دندانه دارد که باعث می‌شود چرخ‌ها با یک‌چهارم سرعت میل پروانه بچرخند.درایو از دیفرانسیل به چرخ‌های عقب توسط نیم شفت یا شفت محرک منتقل می‌شود.در انتهای دیفرانسیل هر نیم شفت، یک چرخ‌دنده پینیون اریب‌دار با استفاده از یک مجموعه میانی از پینیون های اریب به چرخ تاج متصل می‌شود.

ساختار گیربکس چری

به زبان ساده، گیربکس اتوماتیک مدرن شگفتی مهندسی است که چندین رشته ازجمله فیزیک، هیدرولیک، الکترونیک و تئوری مکانیک را به هم متصل می‌کند. از صدها قطعه متحرک و ثابت، مجموعه‌ای از سنسور های و شیرهای برقی، پمپ‌ها، کلاچ‌ها، ترمزها، چرخ‌دنده‌ها که همه آن در مایع هیدرولیک غوطه‌ور شده است و یک TCM (ماژول کنترل گیربکس) “برای کنترل همه آن‌ها” تشکیل‌شده است. درک گیربکس اتوماتیک ممکن است دشوار باشد، اما نه برای تکنسین هایی که روی آن کار می‌کنند.

گیربکس خود یک جزء کاملاً ضروری است، زیرا وسیله نقلیه به روشی برای انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها نیاز دارد، اما همچنین باید این قدرت را به چیزی کاهش دهد که چرخ‌ها بتوانند از آن استفاده کنند. اگر موتور مستقیماً به چرخ‌ها وصل می‌شد، حداقل سرعت ممکن است 700 دور در دقیقه باشد که بیش از 50 مایل در ساعت است. روی گاز فشار دهید، تایرها به‌اندازه‌ای سریع می‌چرخند که تقریباً 140 مایل در ساعت در 3000 دور در دقیقه می‌چرخند (محاسبه‌شده از لاستیک 225/60R16 که 782 دور در هر مایل می‌چرخد). البته اگر ماشین اول موتور را نمی‌شکست، چرخ‌ها به‌سادگی می‌سوزند.

دنده کاهنده، در داخل جعبه‌دنده، این چرخش‌ها را به چیزی قابل‌کنترل تبدیل می‌کند. علاوه بر این، نسبت‌های دنده‌های متعدد، موتور را در بازدهی‌ترین محدوده خود در سرعت‌های مختلف نگه می‌دارد. درنهایت، زمانی که خودرو در حالت توقف است، باید راهی برای جدا کردن موتور از گیربکس وجود داشته باشد. گیربکس اتوماتیک این کارها را با مدیریت راننده تقریباً صفر انجام می‌دهد.

 

سؤالات متداول چری

عمده سوا لاتی که در ارتباط با تعمیر گیربکس  چری و سرویس این خودرو از کارشناسان ما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک بانگی پرسیده می‌شوند موارد زیر را شامل می‌شوند:

سؤالات متداول روغن و فیلتر گیربکس چری

هرچند وقت یک‌بار باید روغن‌موتورم را عوض کنم؟

حداقل دو بار در سال یا هر 5000 کیلومتر.

آیا هنگام تعویض روغن باید فیلتر روغن چری  را تعویض کنم؟

بله، اکثر خودروسازان توصیه می‌کنند که روغن و فیلتر روغن را هم‌زمان تعویض کنید.

چرا رنگ‌روغن‌موتور من قهوه‌ای مایل به شیری است؟

معمولاً نشانه‌ای است که واشر سر سیلندر منفجرشده و آب یا مایع خنک‌کننده به روغن‌موتور نشت کرده است.

 

نحوه تعویض گیربکس چری

این عملیات بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید زیرا یک سری اقدامات احتیاطی باید قبل، حین و بعد از تعویض قطعه خراب انجام شود. پروتکلی وجود دارد که باید دنبال شود، که بستگی به نوع گیربکس خودروی شما و همچنین مدل دقیق آن دارد. برای مثال در مورد گیربکس اتوماتیک، چیدمان گیربکس متغیر پیوسته با مدل تک کلاچه یا دوکلاچه یکسان نیست . در مورد گیربکس مکانیکی، تعداد دنده‌ها بر معماری قطعه تأثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید:  تعمیرگاه گیربکس در اندیشه

مگر اینکه به‌عنوان مکانیک خودرو آموزش‌دیده باشید، سعی نکنید امور را به دست خود بگیرید. اگر خطای مدیریت یا ارزیابی مرتکب شوید، ممکن است مشکل بدتر شود. این بدان معنا نیست که شما امنیت خود را به خطر می‌اندازید.

پس از تعیین وقت، به تعمیرگاه تخصصی گیربکس بروید. مشکلات گیربکسی که با آن مواجه هستید را توضیح دهید . احتمالاً متخصص برای درک بهتر وضعیت، چند سؤال از شما خواهد پرسید. سعی کنید پاسخ‌های واضح و دقیق بدهید.

یک متخصص ماهر شروع به حذف نمی‌کند مگر اینکه مطمئن باشد که این تنها یا حداقل بهترین راه برای بازگرداندن خودرو به عملکرد کامل است. تشخیص برای درک این‌که عیب از کجا می‌آید و چگونه آن را برطرف کنیم ضروری است. علائم خرابی که شما گزارش کرده‌اید، مکانیک را در فرآیند عیب‌یابی راهنمایی می‌کند. او اجزای مکانیکی، الکترونیکی و الکتریکی گیربکس را به‌طور کامل بررسی می‌کند تا مطمئن شود که ایراد جزئی نیست که با چند تنظیم و/یا تعمیر قابل‌حل باشد.

جای تعجب نیست که گیربکس به‌تدریج حذف خواهد شد. مکانیک قبل از برداشتن روشی همه بست ها، وسیله نقلیه را تثبیت می‌کند. او باید طبق نمودار گیربکس پیش برود که با توجه به مدل متفاوت است.

پس از برداشتن جعبه معیوب، محصول جایگزین قابل‌نصب است. در اینجا نیز باید دقت کرد و مراحل را با دقت دنبال کرد.

پس از نصب، مکانیک هنوز باید یک سری بررسی‌ها را انجام دهد. او مطمئن می‌شود که همه اجزا به‌درستی ثابت‌شده‌اند، او روان کننده را با توجه به ویسکوزی‌تر توصیه‌شده توسط سازنده خودرو اضافه می‌کند. سپس آزمودن‌هایی را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که همه دنده‌ها به‌درستی تعویض می‌شوند، صداهای مشکوک یا ناهنجاری‌های دیگر وجود ندارد. پیکربندی مجدد سیستم معمولاً زمانی ضروری است که گیربکس اتوماتیک درگیر باشد.

تنها پس از یک فرآیند طولانی شامل استفاده از ابزارهای پیشرفته و به‌کارگیری مهارت‌های قوی است که جایگزینی مؤثر در نظر گرفته می‌شود. این ممکن است چندین ساعت یا چند روز طول بکشد، به‌خصوص اگر باید منتظر بمانید تا جعبه‌دنده جایگزین در دسترس قرار گیرد. بنابراین مهم است که با مکانیک عجله نکنید. بهتر است پس از تعویض گیربکس زمان لازم را صرف کند تا مطمئن شود که سیستم انتقال قدرت به‌طور کامل کار می‌کند .

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی و تعمیرات چری

اگر به دنبال تکنسین خودرویی هستید که بتواند گیربکس یا کلاچ شمارا سریع و حرفه‌ای تعمیر یا بازسازی کند، با کارشناسان متخصصان کلاچ و گیربکس ما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی تماس بگیرید.گروه حرفه‌ای و باتجربه ما می‌توانند گیربکس‌های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک را به‌طور کارآمد و حرفه‌ای تعمیر کنند.

یک گیربکس کاملاً کارآمد برای کارکرد ایمن و کارآمد وسیله نقلیه شما ضروری است. ما به‌عنوان متخصص در تعمیر گیربکس و تعمیر و نگهداری خودرو، طیف گسترده‌ای از خدمات گیربکس ازجمله تعمیر گیربکس، سرویس و بازسازی را ارائه می‌دهیم. تکنسین‌های خودروی ما مهارت‌ها، دانش و ابزار رادارند تا مطمئن شوند همه‌چیز دقیقاً همان‌طور که باید کار می‌کند و مطمئن شوند که وسیله نقلیه شما بهترین عملکرد را دارد.

هدف ما از تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی ارائه بهترین خدمات باقیمت رقابتی برای خودرو چری شماست،ما متعهد هستیم که بهترین تکنسین‌های چری در ایران راداریم. قیمت‌های ما رقابتی هستند.

ضمانت‌نامه کتبی

کلیه خدمات در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با ضمانت‌نامه کتبی یک‌ساله ارائه می‌شوند، در طول این مدت اگر آسیبی به گیربکس تعمیر شده شما وارد شود بدون دریافت هزینه مجدد بررسی می‌شود.

قیمت رقابتی

ما متعهد هستیم تا خودروی شمارا باقیمتی مناسب تعمیر کنیم، این به معنای عدم توانایی کارشناسان ما نیست بلکه به دلیل استفاده از ابزار مناسب و به‌روز و فناوری‌های نوین در امر تعمیرمی توانیم هرم شکل در گیربکس چری را درم راحل ابتدایی تعمیر و سرویس نیم که این امر سبب می‌شود تا هزینه تعمیرات کاهش پیدا کند.

امتیاز 5 از 5
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *