تعمیر گیربکس AT

گیربکس at

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

آسیب گیربکس یکی از بدترین و پرهزینه‌ترین آسیب‌هایی است که می‌توانید به‌وسیله نقلیه خود وارد کنید، زیرا تعمیر گیربکس (AT) یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو بعد از موتور است. گیربکس یکی از ظریف‌ترین قطعات ماشین شماست. اضافه‌بار حرارتی، روغن دنده نامناسب و سطح روغن دنده بسیار پایین تنها سه موردی هستند که می‌توانند به دنده شما آسیب جدی وارد کنند. علاوه بر این، گیربکس به‌مرورزمان فرسوده می‌شود.

 

عملکرد گیربکس (AT)

گیربکس از سه جزء مهم برای عملکرد موتور – شفت محرک، شفت اصلی و میل متقابل مونتاژ شده و نقش اصلی را در عملکرد موتور ایفا می‌کند. وظیفه آن جذب نیروی موتور و انتقال گشتاور به چرخ‌ها می‌باشد.

 

علائم خرابی گیربکس (AT)

 • نشتی
 • صدای بلند رانندگی – تق‌تق، خش‌خش فلزی
 • صداهای غیرمعمول موتور
 • مشکلات جابجایی
 • کلاچ سنگین

تعمیر گیربکس (AT)

وظیفه گیربکس جذب نیروی موتور و انتقال گشتاور به چرخ‌ها می‌باشد.

گیربکس از سه جزء مهم تشکیل‌شده است:

 • شفت خروجی یا ورودی
 • شفت اصلی
 • میل متقابل (برای انتقال کواکسیال)

وظیفه گیربکس جذب نیروی موتور و انتقال گشتاور به چرخ‌ها می‌باشد.

علائم و نشانه‌های خرابی گیربکس

گیربکس هنگام تعویض دنده لیز می‌خورد

این چه معنی می‌تواند داشته باشد؟ اگر با گیربکس دستی رانندگی می‌کردید و روی کلاچ پا می‌گذارید، گیربکس لیز می‌خورد. همین اثر در گیربکس اتوماتیک نیز رخ می‌دهد، فقط شما هیچ تأثیری روی آن ندارید. گیربکس اتوماتیک با گیربکس دستی بسیار متفاوت است. معمولاً 3 درام کلاچ در جعبه‌دنده وجود دارد. گیربکس‌ها حاوی چندین کلاچ متشکل از فولاد و صفحات اصطکاکی هستند. این‌ها یک بازی تعریف‌شده برای یکدیگر دارند. گیربکس تنها زمانی تغییر می‌کند که صفحات توسط فشار روغن به هم فشرده شوند. بااین‌حال، اگر بازی به دلیل سایش و پارگی بیش‌ازحد بزرگ‌شده باشد، فشار دیگر برای فشار دادن لت‌ها به هم کافی نیست. اثر لغزش رخ می‌دهد. گرمای بیش‌ازحد اتفاق می‌افتد و روغن می‌سوزد (سیاه می‌شود و بوی سوختگی می‌دهد).

در این صورت باید گیربکس برداشته و تعمیر اساسی شود. فشار دیگر برای فشار دادن نوارها به هم کافی نیست. اثر لغزش رخ می‌دهد. گرمای بیش‌ازحد اتفاق می‌افتد و روغن می‌سوزد (سیاه می‌شود و بوی سوختگی می‌دهد). در این صورت باید گیربکس برداشته و تعمیر اساسی شود. فشار دیگر برای فشار دادن نوارها به هم کافی نیست. اثر لغزش رخ می‌دهد. گرمای بیش‌ازحد اتفاق می‌افتد و روغن می‌سوزد (سیاه می‌شود و بوی سوختگی می‌دهد). در این صورت باید گیربکس برداشته و تعمیر اساسی شود. بنابراین علت آسیب گیربکس می‌تواند ماهیت فنی یا انسانی باشد.

گیربکس دنده‌ها را با تکان تعویض می‌کند

گیربکس‌های اتوماتیک باید بین دنده‌ها به‌آرامی جابجا شوند، در غیر این صورت، احتمال خطای مکانیکی-هیدرولیک یا ایراد در الکترونیک کنترل (شیر تعویض، واحد کنترل) وجود دارد. اگر خطایی در کنترلر وجود داشته باشد، معمولاً در حافظه خطا ذخیره می‌شود و با یک تستر مناسب قابل‌خواندن است. اگر نقص مکانیکی یا هیدرولیکی وجود داشته باشد، معمولاً گیربکس باید برداشته و جدا شود.

هنگام شروع تأخیر وجود دارد

تأخیر در شروع کار می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به‌عنوان یک قاعده، فشار ایجادشده برای فشار دادن صفحات اصطکاکی و صفحات فولادی به هم کافی نیست. تنها زمانی که بنزین بیشتری داده شود، خودرو شروع به حرکت می‌کند. اما ایراد در جعبه شیر تعویض نیز می‌تواند منجر به این مشکل شود. به‌عنوان‌مثال، اگر پیستون چسبیده باشد، پس از دادن گاز بیشتر، به‌طور ناگهانی فعال می‌شود.

دنده صدا ایجاد می‌کند.

اگر سیاه است یا بوی سوختگی می‌دهد، آسیب مکانیکی به گیربکس در نظر گرفته می‌شود. اگر هنوز صورتی است و خطاهایی در حافظه خطا ذخیره‌شده است، مانند “شیر برقی معیوب است”، ممکن است “فقط” در الکترونیک کنترل مشکل داشته باشید. در هر دو مورد، خودرو را تا حد امکان کمتر حرکت دهید، در غیر این صورت ممکن است آسیب بیشتری رخ دهد. ما در تعمیرگاه خود راه‌حلی بسیار ارزان را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نشانه‌های خرابی

 • نشتی
 • صدای بلند رانندگی
 • صداهای غیرمعمول موتور
 • مشکلات جابجایی
 • کلاچ سنگین

تعمیر گیربکس

تعمیر گیربکس جایگزینی برای تعویض گیربکس است، گیربکس جداشده و قطعات معیوب با قطعات جدید جایگزین می‌شوند.

نصب گیربکس تعویضی

در برخی موارد تعمیر گیربکس دیگر مقرون‌به‌صرفه نیست زیرا آسیب گیربکس بسیار زیاد است. در اینجا گیربکس آسیب‌دیده با گیربکس اورهال یا نو تعویض می‌شود.

تعمیر گیربکس جایگزینی برای تعویض گیربکس است که در آن گیربکس جداشده و قطعات شکسته با قطعات جدید جایگزین می‌شوند.

نحوه انجام تعمیر گیربکس در مراحل زیر شرح داده‌شده است:

 • بررسی عملکرد کلی گیربکس اتوماتیک یا دستی
 • تجزیه‌وتحلیل دقیق خطا
 • شناسایی قطعات معیوب
 • برچیدن حرفه‌ای
 • تعیین خسارت دقیق
 • تمیز کردن کامل دنده
 • تعویض کلیه قطعات معیوب
 • تجدید مهروموم‌های فرسوده گیربکس
 • نصب حرفه‌ای و دقیق اجزای انتقال جدید
 • نصب گیربکس
 • تست عملکردی نهایی

نصب گیربکس تعویضی (AT)

در برخی موارد، تعمیر گیربکس دیگر ارزشی ندارد زیرا آسیب گیربکس بسیار زیاد است یا تعمیر آن گران‌تر از نصب یک گیربکس کاملاً جدید خواهد بود. بنابراین گیربکس آسیب‌دیده یا شکسته جداشده و با گیربکس اورهال جایگزین می‌شود که 12 ماه گارانتی دارد.

 

هزینه تعمیر گیربکس AT

هزینه‌های تعمیر گیربکس شکسته شامل هزینه‌های قطعات یدکی موردنیاز و ساعت کاری موردنیاز برای تعمیر می‌باشد. درنهایت، بخش عمده‌ای از هزینه‌ها از خود گیربکس تأمین می‌شود. هزینه تعویض قطعات به مدل خودرو و قطعات واقعی تعویض شده بستگی دارد.

روش ما برای تعویض گیربکس اتوماتیک:

 1. تشخیص عیب در گیربکس اتوماتیک
 2. حذف و بازرسی گیربکس معیوب
 3. نصب گیربکس تعویضی
 4. پر کردن با روغن دنده مشخص‌شده – طبق مشخصات سازنده
 5. خودروی تعمیر شده را تست کنید
 6. بررسی نهایی نشتی و سطح روغن
 7. کنترل کلیه اتصالات پیچی و اتصالات

 

تعمیر فلاش گیربکس AT

در جریان شستشوی گیربکس اتوماتیک، تقریباً 100٪ روغن قدیمی تعویض می‌شود. علاوه بر این، کل سیستم تمیز می‌شود. پس‌مانده‌ها، خرده‌های فلزی، رسوبات، تراشه‌ها و موارد مشابه را می‌توان از بین برد.

فلاش گیربکس اتوماتیک معمولاً فقط زمانی انجام می‌شود که گیربکس شروع به احساس کردن کند، به‌عنوان‌مثال از طریق تکان دادن، تأخیر در تعویض دنده یا استارت ضعیف.

گیربکس اتوماتیک بارهای زیادی را تحمل می‌کند. روی گیربکس اتوماتیک استهلاک وجود دارد که خود را به‌صورت ساییدگی نشان می‌دهد. این رسوبات می‌توانند مشکلات زیادی ازجمله آسیب به گیربکس را ایجاد کنند. تنها راه برای خارج کردن این کثیفی از جعبه‌دنده، شستشوی گیربکس است. گیربکس به‌طور بهینه تمیز می‌شود و درنتیجه عمر مفید آن افزایش می‌یابد.

برای جلوگیری از بروز این مشکلات در وهله اول، سازندگان وسایل نقلیه توصیه می‌کنند که هر 60000 کیلومتر را شستشو دهید. روغن تازه پرشده می‌تواند به‌طور بهینه روغن‌کاری کند و بنابراین عملکرد عالی تعویض دنده تضمین می‌شود.

 

هزینه‌های تعویض گیربکس (AT)

هزینه‌های تعویض متشکل از قیمت خود گیربکس و زمان مونتاژ موردنیاز برای این کار است و بسته به مدل خودرو و نوع گیربکس متفاوت است.

در بسیاری از موارد، گیربکس نیازی به تعویض کامل ندارد، و تنها تعمیر کافی است. در تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک دشتی گیربکس ابتدا جداشده و قطعات معیوب توسط ما تعویض می‌شود.  تکنسین‌های ما در ابتدا عملکرد کلی گیربکس دستی یا اتوماتیک را بررسی می‌کنیم، یک جداسازی حرفه‌ای انجام می‌دهیم و از طریق تجزیه‌وتحلیل خطا، آسیب را دقیقاً تعیین می‌کنیم. مهروموم گیربکس فرسوده و قطعات معیوب توسط ما تعویض می‌شود، در تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک دشتی گیربکس‌های جدید به‌صورت حرفه‌ای نصب می‌شوند. به دنبال آن گیربکس (AT) تعمیر شده و بررسی عملکرد جامع انجام می‌شود.

گیربکس یکی از پیچیده‌ترین قطعات پیشرانه در یک خودرو است. انواع مختلفی در میان گیربکس‌ها وجود دارد، از گیربکس دستی تا گیربکس اتوماتیک کلاسیک تا گیربکس دوکلاچه. هر یک از نوع خود در طول مسافت پیموده شده روزبه‌روز در معرض بارهای زیادی قرار می‌گیرند.

در صورت بروز ایرادات گیربکس اتوماتیک قابل تعمیر، تعمیرات را با مقرون‌به‌صرفه ترین قیمت و در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. در صورت نیاز به قطعات یدکی، ما انواع امکانات را از جدیدترین ابزار تعمیر گرفته تا قطعات یدکی اورجینال را برای تعویض گیربکس AT شما در اختیارداریم.

 

خدمات تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک دشتی

 1. تشخیص عیب در گیربکس اتوماتیک
 2. حذف گیربکس معیوب یا معیوب
 3. جداسازی گیربکس حذف‌شده
 4. تمیز کردن و بررسی تمام قسمت‌های جداگانه گیربکس جداشده
 5. تعویض قطعات معیوب
 6. مونتاژ گیربکس
 7. بررسی تمام عملکردهای انتقال و تنظیمات انتقال
 8. نصب گیربکس
 9. پر کردن با روغن دنده مشخص‌شده – طبق مشخصات سازنده
 10. خودروی تعمیر شده را تست کنید
 11. بررسی نهایی نشتی و سطح روغن
 12. کنترل کلیه اتصالات پیچی و اتصالات

تاریخچه گیربکس AT

تاریخچه تمام چرخ متحرک در وسایل نقلیه موتوری به قدمت خود وسیله نقلیه موتوری است. آئودی کواترو از سال 1980، به اصطلاح Urquattro، اولین خودرویی بود که در آن از تمام چرخ محرک در تولید در مقیاس بزرگ استفاده شد.. از آن زمان، فناوری تمام چرخ محرک برای خودروهای سواری به‌طور فزاینده‌ای محبوب شده است. امروزه، عملاً هر سازنده خودرو، وسایل نقلیه چهارچرخ متحرک خود را دارد، از خودروهای اسپورت گرفته تا لیموزین و شاسی بلندهای محبوب. گیربکس اتوماتیک در خودروهای چهارچرخ متحرک مدرن 4WD یا وسایل نقلیه تمام چرخ متحرک (AWD) استفاده می‌شود. گیربکس‌های ویژه همیشه دوام نمی‌آورند و دلیل تعمیر کیس ترانسفر در تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک دشتی هستند.

 

کارکرد گیربکس AT چیست؟

گیربکس اتوماتیک که به معنای واقعی کلمه یک شگفتی مهندسی است، قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سیستم است. گیربکس‌های اتوماتیک متشکل از مبدل گشتاور، سیستم چرخ‌دنده سیاره‌ای، واحد کنترل الکترونیکی و هیدرولیک را “خودکار کلاسیک” می‌نامند. این گیربکس‌ها که توسط بسیاری از برندها استفاده می‌شود، عموماً 4 دنده جلو هستند و با ساختار مقاوم، عدم استفاده از اتصال فلزی مستقیم با موتور، تعویض دنده نرم و عدم تعویض دنده به راننده اعتمادبه‌نفس می‌دهند.

گیربکس یکی از مهم‌ترین اجزای محرک هر خودروی چهارچرخ محرک است. معمولاً در پشت گیربکس دستی نصب می‌شود و نیروی محرکه حاصل از موتور و گیربکس را به محورهای جلو و عقب در اتومبیل‌ها و به سایر محورهای محرک در کامیون‌ها توزیع می‌کند. گیربکس اجزای محرک را در یک سیستم پیچیده ترکیب می‌کند که تحرک خارج از جاده، ایمنی و راحتی رانندگی را افزایش می‌دهد.

وسایل نقلیه مختلف به گیربکس‌های فعال برای توزیع گشتاور محرک مجهز هستند که با شرایط رانندگی سازگار می‌شوند. این امر دینامیک رانندگی را بهبود می‌بخشد و درعین‌حال مصرف سوخت را کاهش می‌دهد. گیربکس‌ها تضمین می‌کنند که وسایل نقلیه تمام چرخ محرک می‌توانند به‌صورت جهانی استفاده شوند و بسته به نوع وسیله نقلیه، می‌توانند با خیال راحت و مطمئن هم در داخل و هم در خارج از جاده مورداستفاده قرار گیرند.

 

با ترانسفر گیربکس معیوب چه کنیم؟

برای اینکه موتور کار کند، گیربکس باید سرعت موتور را به‌سرعت ورودی تبدیل کند. درحالی‌که این کار به‌صورت دستی با گیربکس‌های دستی انجام می‌شود، نیازی به تعویض دنده با گیربکس‌های اتوماتیک نیست. بنابراین خودرویی با گیربکس اتوماتیک فاقد کلاچ است.

اگر اولین باری است که با خودروی دنده‌اتوماتیک رانندگی می‌کنید، مراقب باشید از روی عادت کلاچ را فشار ندهید . در بدترین حالت، به‌طور تصادفی ترمز را فشار می‌دهید و ناگهان به‌شدت ترمز می‌کنید.

در خودروهای اتوماتیک معمولاً از مبدل (مبدل گشتاور) به‌عنوان عنصر اتصال بین گیربکس و موتور استفاده می‌شود. این امر گشتاور میل‌لنگ را به گیربکس منتقل می‌کند. سپس تغییر بین گشتاورها یا دنده‌های لازم به‌صورت خودکار انجام می‌شود

ایرادات گیربکس اغلب با تکان خوردن وسیله نقلیه در هنگام شتاب گیری از یک پیچ نمایان می‌شوند. علائم دیگر صداهای خراش در حین رانندگی است. کارگاه‌های برند معمولاً تعویض گیربکس را توصیه می‌کنند، حتی اگر امکان تعمیر وجود داشته باشد.

بهتر است در صورت مشاهده نقص در گیربکس خود فوراً به ما مراجعه کنید. با تعمیر جعبه ترانسفر در کارگاه تخصصی ما می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی زیادی کنید. کارکنان آموزش‌دیده ما پس از مشاوره با شما گیربکس، تعویض قطعات معیوب، قطعات فرسوده و آب‌بندی قطعات جدید را بررسی کرده و گیربکس را مطابق با مشخصات سازنده ریست می‌کنند. اجازه دهید به شما مشاوره رایگان و بدون تعهد بدهیم! ما مطمئن هستیم که می‌توانیم در تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک دشتی ترانسفر گیربکس شمارا در با هزینه کم تعمیر کنیم و در اسرع وقت علل عیب را برطرف کنیم.

آیا در مورد تعمیر و نگهداری یا تعمیر گیربکس اتوماتیک خود به دنبال یک مخاطب قابل‌اعتماد و قابل‌اعتماد هستید؟  شما به‌جای مناسب آمده‌اید! با خدمات همه‌جانبه شایسته خود، خدمات فوری و کیفیت اصلی را باقیمت‌های مقرون‌به‌صرفه به شما ارائه می‌دهیم. هدف ما این است که گیربکس اتوماتیک را دوباره تغییر دهیم، زیرا معتقدیم که اصلاً لازم نیست گیربکس اتوماتیک معیوب را با یک گیربکس جدید و بسیار گران‌قیمت جایگزین کنیم.

دشتی
دشتی

ما با مهروموم‌ها تجربه، گزینه‌ای ارزان‌قیمت برای تعمیرات اساسی و تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک برای شما ایجاد کرده‌ایم. دانش ما و تجهیزات ما مزیت شماست: گیربکس‌های اتوماتیک شکسته تنها در صورتی تعویض می‌شوند که تعمیر با استفاده از آخرین تجهیزات دیگر امکان‌پذیر نباشد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *