خودرو های امروزی، سیستم و پیچیدگی های بسیاری دارند. برای عمل های ساده اعی مانند گاز دادن و یا ترمز کردن در ماشین، چند صد جز کوچک و بزرگ تشکیل شده از تعداد فراوان ماشین های ساده و پیچیده، در فرایند مورد نظر ایفای نقش میکنند. گیربکس خودرو یکی از آن اجزا است. این قسمت بسیار مهم خودرو، در کنار کلاچ و دیفرانسیل قرار میگیرد تا چرخ های خودرو را به حرکت در بیاورد. امروز میخواهیم درباره مزایا و معایب گیربکس های نوع CVT صحبت کنیم. با گیربکس دشتی همراه باشید.

خرید گیربکس اتوماتیک

ابتدا، برای شناسایی معایب و مزایا گیربکس CVT ، باید درباره تعریف آن صحبت کنیم.

 

ما در مقاله ای وسیع تر، درباره تاریخچه، و انواع گیربکس های CVT صحبت کرده ایم. برای مشاهده، روی لینک زیر کلیک کنید.

گیربکس اتوماتیک CVT

گیربکس CVT

گیربکس های continuously variable transmission یا به اختصار CVT ، یکی از گیربکس های محبوب و مهم دنیای خودرو است. قطعه مذکور در تعریف ساده دارای یک تسمه است که دنده بینهایت دارد و از این رو به صورت خودکار دنده را عوض میکند.

حال، میخواهیم به مزایا و معایب گیربکس CVT بپردازیم.

مزایا گیربکس CVT

  • بهینه سازی نیروی خودرو

در این نوع از گیربکس ها، به دلیل تجهیزات معین خود، نیروی استفاده شده در خودرو بسیار بهینه شده و قدرت و سرعت نیروی پیشرانه، به بازدهی نسبتا خوبی میرسد

  • مزایا اقتصادی خودرو

خودرو هایی که از این نوع گیربکس در ساختار خود بهره میبرند، از لحاظ اقتصادی بسیار مفید هستند. به طوری که در مسافت ها طولانی و بین شهری، عقربه دور موتور در پایین ترین حالت ممکن نگهداری میشوند که در مصرف سوخت ماشین تاثیر مطلوبی دارند

  • دیرتر خراب شدن

گیربکس های انتقال نیروی متغیر، به دلیل داشتن ساختار ساده تر از گیربکس های عادی، دیر تر خراب میشوند. در ضمن، قابلیت های متفاوت تر این نوع گیربکس در همین موضوع نیز قابل تشخیص است که ساختار کلی آن ساده تر و بهینه تر است.

  • وزن کمتر نسبت به باقی گیربکس ها

از مزایای دیگر جعبه دنده CVT، وزن کمتر نسبت به باقی رقبا است. این قطعه به دلیل ساختمان ساخت ساده تر، جمع و جور و کوچک است که وزن تمام شده خودرو را کاهش میدهد.

  • تعویض دنده راحت تر

در این نوع گیربکس، تعویض ضرایت دنده بسیار سریع و نرم انجام میشود. دلیل اش نیز این است که در ساختار و پروسه اصلی این گیربکس، هیچ گونه چرخنده اعی به کار نرفته است و نرمی و لغزندگی مطلوبی را به ارمغان میاورد.

معایب گیربکس CVT

  • سر و صدا نسبتا بالا

یکی از معایب اصلی این گیربکس، سر و صدای نسبتا بالای آن است. در صورت خرابی، ممکن است به صورت آزار دهنده ای صدا از خود بوجود بیاید.

  • القا نشدن حس هیجان رانندگی

یکی از معیار هایی که برای بسیاری از دوستداران خودرو ها اولیت بالایی دارد، هیجان رانندگی است. این نوع از جعبه دنده ها با وجود مزیت فراوان، غرش مخصوص گاز و دستی کشیدن را القا نمیکنند و به همین دلیل است که اکثرا در ماشین های روزمره استفاده میشوند تا خودرو های اسپورت و تندرو

نظر شما چیست؟ آیا تجربه استفاده از گیربکس CVT را داشته اید؟ حتما نظر خودتون رو با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.