روغن گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس اتومات

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

کارایی کامل و جامع گیربکس اتوماتیک، وابسته به روغن گیربکس اتوماتیک و میزان کیفیت و کارایی آن است. روغن گیربکس اتوماتیک با روغن گیربکس‌های عادی متفاوت است به همین دلیل باید در مراکز تخصصی و با روغن گیربکس اتوماتیک متناسب جایگزین شود تا مشکلی در گیربکس اتوماتیک ایجاد نشود.

 

انواع روغن گیربکس اتوماتیک تخصصی

روغن گیربکس اتوماتیک DTF-1 Ravenol

Ravenol یک شرکت آلمانی است و روغن محفظه گیربکس آن در خودروهای آلمانی مؤثرتر عمل می‌کند: با مشخصات OEM برای فولکس‌واگن‌ها و بی‌ام‌وها، همراه با لندرورها، نیسان‌ها و برخی دیگر مطابقت دارد. این روغن برای جعبه‌های گیربکس فعال الکترونیکی طراحی شده است، بنابراین اگر وسیله نقلیه شما دارای یک سیستم الکتریکی مدرن باشد، بهترین نتایج را خواهید گرفت.

روغن محفظه گیربکس Ravenol DTF-1 یک روان کننده قوی با ضریب اصطکاک کم است که هم قدرت و تلفات فوری و هم فرسودگی طولانی مدت را کاهش می‌دهد..

قبل از استفاده از آن به شما هشدار داده شود که در محدوده کوچکتری از خودروها نسبت به سایر محصولات موجود در این لیست کار می‌کند و همچنین حاوی مواد شیمیایی بالقوه سمی است. همچنین، کاربران غیر اروپایی ممکن است با مونتاژ درپوش، که حاوی یک سیلندر داخلی است که باید قبل از قرار دادن بطری در جعبه گیربکس، آن را به درستی در جای خود قرار دهید.

Mobil ATF 3309

موبیل بخشی از یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های نفتی جهان است، بنابراین دلیل آن است که آن‌ها رقیبی قوی برای عنوان بهترین روغن گیربکس اتوماتیک باشند. این فرمول خاص، ATF 3309، روشی ارزان و قدرتمند برای آرام کردن گیربکس و قابل رانندگی کردن وسیله نقلیه شما مانند زمانی است که کاملاً نو بود.

برای شروع، در طیف وسیعی از وسایل نقلیه کار می‌کند – به‌ویژه مدل‌های تویوتا، لکسوس و ولوو، اما سایر خودروها نیز. همچنین با بودجه مقرون به صرفه، با 12 کوارت (برای دو تا چهار فلاش گیربکس کافی) برای خرید عمده در دسترس است. به اندازه کافی به ATF کارخانه نزدیک است تا خطری ایجاد نکند، اما برای تعویض دنده راحت‌تر و عمر گیربکس بیشتر به طور قابل توجهی بهتر عمل می‌کند.

چیزی که خریداران باید مراقب آن باشند؟  خوب، این معامله انبوه یک شمشیر دولبه است: اگر فقط به چند لیتر نیاز دارید، دو برابر بیشتر برای آنها می‌پردازید. همچنین، این یک روغن گیربکس مصنوعی نیست، بنابراین اگر متوجه شده‌اید که مصنوعی در گیربکس شما بهتر عمل می‌کند.

نکات

 • سطح روغن گیربکس خود را به طور منظم بررسی کنید. اگر کم است، فراموش نکنید که آن را تا علامت مشخص شده با نوع روغن توصیه شده پر کنید تا همه چیز به خوبی کار کند.
 • برای بررسی صحیح سطح روغن گیربکس، مطمئن شوید که موتور گرم است زیرا این نوع روغن در هنگام گرم شدن منبسط می‌شود. افزودن کمی روغن در یک زمان به جلوگیری از سرریز شدن آب کمک می‌کند.
 • تغییر روغن گیربکس به سبک DIY ممکن است کثیف شود. اطمینان حاصل کنید که یک ظرف گیر به اندازه کافی بزرگ برای جلوگیری از آشفتگی از کف گاراژ خود دارید.
 • حدود 4 تا 6 لیتر روغن گیربکس جدید برای انجام یک تغییر مناسب مورد نیاز است. اگر خودتان این کار را انجام می‌دهید، مطمئن شوید که می‌دانید چگونه تمام اجزای لازم را به درستی تخلیه و تمیز کنید تا به گیربکس آسیب نرسد.
 • به یاد داشته باشید که بسته به نوع و مدل شما، هرگونه تغییر روغن گیربکس باید با یک فیلتر جدید و یک واشر تابه یا مهر و موم RTV همراه باشد. این اطمینان حاصل می‌کند که همه اجزا دوباره به طور یکپارچه کار می‌کنند.
سرویس روغن گیربکس
سرویس روغن گیربکس

افزایش عمر گیربکس اتوماتیک

نکات

 1. بررسی منظم روغن گیربکس اتوماتیک

شما باید هر 6 ماه یا بیشتر وضعیت روغن گیربکس خود را بررسی کنید و هر 30000 مایل یا بیشتر، روغن گیربکس را شستشو دهید می‌توانید با نگاهی به رنگ و وضعیت روغن گیربکس خود بر روی میله اندازه گیری مناسب آن را بررسی کنید.

میله اندازه گیری را بیرون بکشید و سطح، رنگ و وضعیت روغن گیربکس را بررسی کنید. وقتی نو و تازه باشد، رنگ قرمز عمیق، تمیز و غنی می‌شود. پس از مدت طولانی استفاده و آلوده شدن، بیشتر نارنجی می‌شود و در نهایت قهوه‌ای و کثیف می‌شود. وقتی رنگ آن قهوه‌ای به نظر می‌رسد و به وضوح حاوی کثیفی، شن و سایر آلاینده‌ها است، وقت آن است که آن را تغییر دهید. شبیه چک کردن روغن است.

همه مدل‌های خودرو دارای یک میله برای روغن گیربکس نیستند. اگر ندارید، تنها راه برای بررسی روغن این است که ماشین را روی پایه جک یا بالابر هیدرولیک بلند کنید و به خود گیربکس نگاهی بیندازید.

 1. سرویس دهی حداقل هر 30000 مایل

شما حدوداً هر 6 ماه یکبار مراقب روغن گیربکس خواهید بود و همیشه مراقب علائم دیگر مشکلات گیربکس خواهید بود باید مطمئن شوید که سرویس گیربکس کامل و مناسب هر 30000 مایل یا بیشتر. برای اکثر رانندگان، این تقریباً هر سه سال یک بار است، اما اگر مسافت پیموده شده را در یک سال بیشتر از میانگین طی کنید، ممکن است تکرار شود.

ضروری است که گیربکس توسط متخصصان بررسی شود و اغلب بهترین مکان نمایندگی است زیرا آنها دانش بیشتری در مورد گیربکس در مارک خاص خودروی شما دارند. یک سرویس هرگونه علائم آسیب یا خرابی را نشان می‌دهد و می‌توانید قبل از تبدیل شدن به عیب‌های جدی‌تر  آنها را به سرعت تعمیر کنید.

 1. یک فیلتر خارجی نصب کنید

تمیز نگه داشتن فیلتر گیربکس یک چیز است، اما افزودن یک فیلتر خارجی به خطوط خنک کننده نیز یک لایه محافظ اضافه می‌کند که آلاینده‌ها را از روغن گیربکس شما دور نگه می‌دارد. این به حفظ سلامت هر دسته از روغن برای مدت طولانی تری کمک می‌کند.

حتی اگر هنوز روغن گیربکس را هر 30000 مایل شستشو می‌دهید، که هنوز هم تمرین خوبی است، در تمام این مدت می‌تواند کار خود را در روانکاری و خنک کردن گیربکس به طور موثرتری انجام دهد. تمام قدرت فیلتری که می‌توانید اضافه کنید به گیربکس شما کمک می‌کند.

 1. مراقب سیستم خنک کننده باشید

علاوه بر آلاینده‌ها و اصطکاک بیش از حد، گرمای بیش از حد دشمن بزرگ دیگر گیربکس و جعبه دنده است. گیربکس دارای روغن گیربکس است، اما همچنان به شدت به سیستم خنک کننده عمومی برای دور نگه داشتن گرمای اضافی متکی است. بنابراین، اطمینان از داشتن سطح مناسب روغن خنک‌کننده و عدم وجود نشتی که مستقیماً به گیربکس نفوذ کند، هر دو از وظایف مهم هستند.

 1. عادت‌های بد رانندگی را در خود ایجاد نکنید

بیشتر آسیب‌های غیرضروری به گیربکس اتوماتیک ناشی از نقص مکانیکی یا نقص سازنده نیست، بلکه ناشی از رانندگی نادرست از طرف مالک خودرو است. به عنوان مثال، بسیاری از رانندگان هستند که در حالی که خودرو هنوز در جهت جلو حرکت می‌کند، گیربکس اتوماتیک را به عقب پرتاب می‌کنند. این یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید با گیربکس انجام دهید.

یکی دیگر از عادت‌های بد این است که خودروی خود را تا حد ممکن مالیات برسانید، پدال گاز را تا حد ممکن فشار دهید، و به دنبال آن ترمز شدید (برای اطلاعات بیشتر در مورد ترمز به نکته بعدی مراجعه کنید)، و حرکت وسیله نقلیه در نوعی چرخه شتاب-ترمز شدید. این برای گیربکس بسیار ناسالم است، به غیر از سایر قسمت‌های خودرو نیز. برای افزایش عمر گیربکس، به درستی و پیوسته رانندگی کنید.

 

 1. از ترمزها به درستی استفاده کنید

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، تهاجمی بودن بیش از حد با ترمزها یک راه مطمئن برای کاهش طول عمر گیربکس اتوماتیک است. با این حال، یکی دیگر از عادت‌های بد ترمزها، زمانی است که به جای ترمزگیری یا رانندگی عادی، ترمز می‌گیرید. برای مثال، ترمز سواری در سراشیبی کار خوبی نیست، حتی اگر فشاری که وارد می‌کنید زیاد نباشد.

 

یکی دیگر از مواردی که در ترمزگیری باید مراقب آن باشید، استفاده نکردن از ترمز دستی است. برخی از رانندگان فقط ماشین خود را در پارک می‌گذارند و آن را رها می‌کنند. همیشه بهترین کار این است که ترمز دستی خودروی اتوماتیک خود را درگیر کنید، به هر شکلی که باشد، یا ترمز دستی یا الکترونیکی. با استفاده از این ابزار، فشار را از روی ترمز و گیربکس خود بردارید.

روغن گیربکس اورجینال
روغن گیربکس اورجینال

سوالات متداول

چرا باید روغن گیربکس ماشینم را عوض کنم؟

روغن گیربکس، مانند سایر روغن موجود در ماشین شما، با گذشت زمان از کیفیت خود کاسته می‌شود. هرچه بیشتر از خودروی خود استفاده کنید، سرعت خراب شدن آن بیشتر می‌شود. برای اینکه خودروی خود به خوبی کار کند و از تعمیر جعبه دنده بسیار پرهزینه جلوگیری کنید، باید روغن گیربکس خود را تعویض کنید.

 

هر چند وقت یکبار باید روغن گیربکس ماشینم را عوض کنم؟

پاسخ:  زمان تعویض روغن گیربکس کمی بحث برانگیز است. هیچ دستورالعمل روشنی در مورد اینکه بهترین زمان چه زمانی است وجود ندارد. کتابچه راهنمای مالک خودروی شما توصیه‌ای در مورد زمان انجام این کار دارد، اما یک قانون کلی خوب بین 30000 تا 60000 مایل است. هر چه ماشین خود را خشن‌تر رانندگی کنید، اغلب به تغییر نیاز خواهید داشت.

 

آیا روغن گیربکس و روغن موتور یکسان هستند؟

با انواع مختلف روغن موجود، به راحتی می‌توان همه آنها را کمی مخلوط کرد. روغن گیربکس و روغن موتور یکسان نیستند – اولی برای نرم نگه داشتن گیربکس ماشین شما (معروف به دنده) استفاده می‌شود، در حالی که دومی اطمینان می‌دهد که موتور به خوبی کار می‌کند.

تعویض روغن گیربکس
تعویض روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

تعویض روغن گیربکس اتوماتی کدر تعمیرگاه ما توسط کارشناسان پس از مشخص کردن نوع گیربکس اتوماتیک شما و روغن مورد نیاز انجام می شود. تمامی خدمات با ضمانت نامه یکساله کتبی ارائه می شوند ما می دانیم گیربکس در خودرو چه نقشی دارد و اهمیت سلامتی آن را درک میکنیم به همین دلیل بهترین خدمات را به شما ارائه می دهیم.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *