زمان تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک h30کراس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

یکی از موارد مهم در امر تعمیر گیربکس اتوماتیک، شناسایی زمان تعمیرات گیربکس اتوماتیک است، تعمیر هر بخش از گیربکس اتوماتیک اگر در زمان مناسبی انجام شود نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

زمان فرارسیدن تعمیرات گیربکس اتوماتیک

فرقی نمی‌کند که شما یک گیربکس استاندارد رانندگی کنید یا اتوماتیک، گیربکس شما یک مکانیسم بسیار پیچیده است که برای گیربکس مؤثر نیرو به بسیاری از قطعات متحرک تکیه می‌کند تا بدون نقص باهم کار کنند. در اولین نشانه مشکل گیربکس ، باید برای بازرسی کامل به فروشگاه بروید. ازآنجایی‌که مشکلات به‌ظاهر جزئی گیربکس می‌تواند به‌شدت در عرض چند مایل بدتر شود، شما باید به‌سرعت عمل کنید، بنابراین امیدواریم که هر مشکلی می‌تواند در جوانی قبل از نیاز به تعمیرات بسیار گران‌تر برطرف شود. در برخی موارد، بازسازی کامل ازنظر مالی معقول‌ترین گزینه است.

در طی بازسازی، گیربکس از خودرو خارج می‌شود، جدا می‌شود و دوباره با قطعات کارخانه کنار هم قرار می‌گیرد. پس از پر شدن مجدد با روغن گیربکس، مجدداً در خودروی شما نصب می‌شود. در اینجا نگاهی به چهار نشانه که ماشین شما نیاز به بازسازی گیربکس دارد.

گیربکس تغییری در دنده ندارد

در برخی موارد، گیربکس به یک‌دنده خاص تغییر نمی‌کند. در موارد دیگر، اصلاً در هیچ دنده‌ای تغییر نمی‌کند. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که دندانه‌های فرسوده دنده اجازه نمی‌دهند گیربکس به‌درستی درگیر شود.

بوی سوختگی از گیربکس به مشام می‌رسد

بوی سوختن روغن گیربکس شبیه بوی سوختن پلاستیک است. این بو نشانه گرم شدن بیش‌ازحد دستگاه است. با رسیدن سریع به فروشگاه، امیدواریم بتوانید از بازسازی کامل جلوگیری کنید.

گیربکس صداهایی غیرعادی می‌دهد

اگر وسیله نقلیه شما در حالت خنثی است و به نظر می‌رسد که گیربکس شما در حال سنگ‌زنی است، باید برای رفع این علامت، روغن گیربکس را شستشو دهید. اگر فلاش گیربکس این کار را انجام ندهد، احتمالاً این مشکل به مراقبت پیچیده‌تری از یک مکانیک نیاز دارد. این می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی مانند فرسودگی یاتاقان‌ها یا مشکل دنده بیکار معکوس باشد.

روغن گیربکس دچار نشتی است

هوشمندانه است که به‌طور دوره‌ای به پیاده‌روهایی که معمولاً وسیله نقلیه شما در آن پارک شده است نگاهی بیندازید و شواهدی از نشت روغن خودرو را بررسی کنید. روغن گیربکس را اغلب می‌توان بارنگ قرمز آن تشخیص داد. نشت روغن گیربکس باید به‌سرعت برطرف شود تا مشکلات عمده ایجاد نشود. گاهی اوقات، تنها چیزی که لازم خواهد بود، تعویض مهروموم نشتی است. اما اگر نشت برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، ممکن است آسیبی وجود داشته باشد که نیاز به بازسازی داشته باشد.

اهمیت روغن گیربکس

روغن گیربکس برای روان کاری اجزای گیربکس خودرو برای عملکرد بهینه استفاده می‌شود. در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک، این روغن به‌عنوان خنک‌کننده نیز عمل می‌کند. درحالی‌که عملکرد اصلی روغن گیربکس خودکار روان کاری قسمت‌های مختلف گیربکس است، می‌تواند عملکردهای دیگری را نیز انجام دهد:

 1. سطوح فلزی را در برابر سایش تمیز و محافظت کنید
 2. واشرهای حالت دار
 3. بهبود عملکرد خنک‌کننده و کاهش دمای عملیاتی بالا
 4. سرعت چرخش و محدوده دما را افزایش دهید

شما می‌توانید روغن گیربکس خود را به همان روشی که روغن‌موتور خود بررسی می‌کنید، بررسی کنید، با این تفاوت که هنگام انجام این کار، خودرو باید روشن باشد. می‌توانید از میله اندازه‌گیری برای بررسی سطح روغن گیربکس خود استفاده کنید، و اگر متوجه شدید که در حال اتمام است، می‌خواهید فوراً سرویس را انجام دهید. همچنین باید مطمئن شوید که روغن رنگ مناسبی دارد. روغن گیربکس صورتی شفاف است. اگر روغن قهوه‌ای است یا بوی سوختگی می‌دهد، زمان تعویض آن فرارسیدهاست. روغن گیربکس خود را هر یکتا سه ماه یک‌بار چک کنید. باید هر 50000 تا 100000 مایل تعویض شود.

 

تعویض سنسور سرعت گیربکس چیست؟

در این سرویس، یک مکانیک بررسی می‌کند که سنسور سرعت گیربکس شما معیوب است و سپس سرویس تعویض را انجام می دهد.

سنسور سرعت گیربکس یک سنسور مغناطیسی است که سرعت مبدل گشتاور یا شفت ورودی گیربکس را محاسبه می‌کند. اگر سنسور آسیب ببیند، واحد کنترل گیربکس قادر به تشخیص سرعت واقعی نخواهد بود، و تعویض دنده‌ها را سخت یا غیرممکن می‌کند.

نحوه تعویض سنسور سرعت گیربکس

یک مکانیک معمولاً هنگام انجام تعویض سنسور سرعت گیربکس مراحل زیر را انجام می‌دهد:

 • بررسی کنید که سنسور سرعت گیربکس نیاز به تعویض دارد
 • سنسور را در واحد محفظه گیربکس قرار دهید و آن را بردارید
 • یک سنسور جدید در محفظه جعبه‌دنده نصب کنید
 • سنسور سرعت گیربکس را وصل کنید
 • جاده ماشین را آزمودن کنید و مطمئن شوید که سنسور سرعت گیربکس به‌درستی کار می‌کند

سنسور سرعت گیربکس قطعه‌ای نیست که بتوان آن را در طول تعمیر و نگهداری معمولی بازرسی کرد و فاصله زمانی تعویض مشخصی ندارد.

به‌محض اینکه چیزی غیرعادی به نظر می‌رسد، حتماً یک بازرسی انجام دهید.

 

چگونه بفهمم که نیاز به تعویض سنسور سرعت گیربکس دارم؟

در اینجا چند علامت کلیدی وجود دارد که به شما می‌گوید که آیا نیاز به تعویض سنسور سرعت گیربکس دارید:

 • گیربکس تقریباً در حال تغییر است
 • گیربکس به دنده‌های بالاتر تغییر نمی‌کند
 • سرعت‌سنج و/یا کیلومتر شمار شما کار نمی‌کند
 • کروز کنترل به‌درستی کار نمی‌کند

 

تعمیر سنسور سرعت گیربکس اتوماتیک

سنسورهای سرعت گیربکس خودروی شما برای عملکرد پیشرانه آن حیاتی هستند. اکثر خودروهای مدرن دارای دو سنسور سرعت گیربکس هستند، یکی در شفت ورودی و دیگری در شفت خروجی.

این سنسورها به‌صورت پشت سر هم کار می‌کنند تا به ماژول کنترل پیشرانه (یعنی رایانه‌ای که موتور و گیربکس را مدیریت می‌کند) اختلاف سرعت بین میل‌لنگ موتور و شفت خروجی گیربکس و درنتیجه نسبت دنده را ارسال کنند. این داده‌ها به همراه داده‌های سایر سنسورهای اطراف خودرو برای تنظیم نقاط تعویض دنده، تنظیم کالیبراسیون موتور و حتی مدیریت کروز کنترل استفاده می‌شوند. اگر آن سنسورها به‌درستی کار نکنند، گیربکس ممکن است تقریباً یا کند تغییر کند، کروز کنترل ممکن است کار نکند، یا سرعت‌سنج ممکن است خراب شود.

تشخیص سنسور سرعت گیربکس اتوماتیک معیوب مانند تعویض آن بسیار ساده است، اما برای تشخیص کامل مشکل، باید راحت از یک مالتی متر برای بررسی ولتاژ استفاده کنید.

 

تعویض سنسور سرعت گیربکس چقدر مهم است؟

در حین تعویض سنسور سرعت گیربکس ، مکانیک سنسور معیوب شمارا برمی‌دارد و آن را با یک سنسور کارآمد جایگزین می‌کند .

اگر سنسور سرعت گیربکس خراب باشد، می‌تواند تعویض دنده را دشوار یا غیرممکن کند. بسته به مدل، مدل و سال وسیله نقلیه شما، تعویض سنسور سرعت گیربکس متغیر خواهد بود.

اگر سنسور سرعت گیربکس خراب باشد، واحد کنترل گیربکس قادر به تشخیص سرعت واقعی نخواهد بود. این کار تعویض دنده را بسیار دشوار می‌کند .

درنتیجه این کار، خودرو غیرقابل استفاده خواهد شد، بنابراین بسیار مهم است که به‌محض اینکه سنسور معیوب است، تعویض شود.

نکاتی برای تعویض سنسور سرعت گیربکس

به خاطر داشته باشید که سنسورهای سرعت گیربکس قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند. و برای دسترسی به قسمت خراب در برخی مدل‌ها، ممکن است نیاز باشد یکی از پایه‌های موتور را جدا کنید.

درحالی‌که خرابی سنسور سرعت گیربکس نادر نیست، مشکلات اضافی متعددی ازجمله خرابی سنسور ABS ممکن است رخ دهد. برای کشف منشان واقعی مشکل، احتمالاً یک بازرسی حرفه‌ای کامل لازم است.

 

سؤالات متداول

 هرچند وقت یک‌بار باید سنسور برد گیربکس خود را عوض کنم؟

سنسورهای گیربکس برای هیچ مسافت پیموده شده رتبه‌بندی نمی‌شوند و به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که تمام طول عمر خودروی شمارا دوام بیاورند. بااین‌حال، احتمال بروز مشکلات بعد از حدود 10 سال بیشتر است.

اگر سنسور شما از کار بیفتد، این کار را به‌صورت تصادفی انجام می‌دهد. یک قانون کلی خوب این است که هر 50000 مایل یک‌بار سنسور را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

 

آیا می‌توانم با سنسور برد گیربکس بد رانندگی کنم؟

بستگی به‌وسیله نقلیه شما دارد. اکثر خودروهای مدرن در صورت خرابی سنسور کاملاً در حالت خنثی قفل می‌شوند یا پارک می‌شوند، بنابراین شما نمی‌توانید ماشین خود را حرکت دهید.

حتی اگر بتوانید ماشین خود را روشن کنید، احتمالاً در حالت لنگی خواهد بود بنابراین نمی‌توانید دنده را عوض کنید.

 

تعویض سنسور برد گیربکس چقدر طول می‌کشد؟

اگر از یک متخصص برای انجام کار استفاده کنید، تعویض سنسور برد حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد

آزمودن سنسورهای سرعت گیربکس اتوماتیک

با استفاده از یک اسکنر OBD2، بررسی کنید که آیا کدهای خطا مربوط به سنسور سرعت گیربکس وجود دارد یا خیر.

اگر وجود دارد، مشکل شماست. قطعه نیاز به تعویض دارد.

اگر هیچ کدی وجود ندارد، یا اگر خودروی شما متعلق به سال‌های ریگان است، باید سنسور را به‌صورت فیزیکی آزمودن کنید.

برای جابجایی بهتر، قسمت جلویی وسیله نقلیه خود را بلند کنید.

سنسورهای سرعت گیربکس را پیدا کنید، آن‌ها نزدیک جلو و عقب محفظه جعبه‌دنده خواهند بود. به دفترچه راهنمای تعمیر خودرو خود مراجعه کنید.

سطل یا ظرف تخلیه روغن را زیر سنسور قرار دهید، مقداری روغن وجود دارد که تخلیه می‌شود.

همان‌طور که در دفترچه راهنمای تعمیر ماشین شما ذکرشده است، سنسور را از محفظه روی جعبه‌دنده جدا کنید.

سیم سنسور را جدا کنید.

کلید احتراق را روشن کنید، اما موتور را خاموش‌کنید، در موقعیت (یک کلیک بعد از لوازم جانبی)

با استفاده از ولت‌متر مالتی متر، پر وب‌ها را به زمین و سیم‌های مرجع در  متصل کنید.

در صورت عدم دریافت ولتاژ، سنسور معیوب است.

در صورت دریافت ولتاژ، ممکن است لازم باشد خودرو را توسط یک متخصص واجد شرایط تشخیص دهید.

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی
تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

تعمیرات گیربکس اتوماتیک در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

اگر نیاز به تعمیرات گیربکس اتوماتیک دارید، حتماً وسیله نقلیه خود را نزدیک متخصص معتبر ببرید. برای بازسازی گیربکس در کرج، با کارشناسان متخصص ما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی تماس بگیرید. به‌راحتی می‌توانید امروز با متخصصان گیربکس اتوماتیک دشتی تماس بگیرید تا برای هر یک از نیازهای گیربکس خودروی خود قرار ملاقات تعیین کنند!

تنها چیزی که ما نیاز داریم اعتماد شما به ما برای ارائه خدمات نگهداری و تعمیرات موردنیاز شماست. ما برای کسب و حفظ اعتماد شما از همه‌چیز فراتر می‌رویم. کارشناسان ما اینجا هستند تا نیازهای تعمیر را به‌کلی برطرف کند. چندین دهه تخصص کارشناسان ما در امر تعمیر و سرویس گیربکس اتوماتیک به ما نشان داده است که می‌توان از تعمیرات پرهزینه، خرابی، و مسائل مربوط به عملکرد با سرویس به‌موقع و تعمیر اصولی جلوگیری کرد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *