علائم خرابی گیربکس اتوماتیک | از کجا بفهمیم گیربکس خراب است

گیربکس اتومات

گیربکس واحد تحویل نیروی وسیله نقلیه شما است. درحالی‌که موتور شما نیرو تولید می‌کند، وسیله نقلیه شما یک اینچ حرکت نمی‌کند تا زمانی که گیربکس آن را به چرخ‌ها برساند. تعداد زیادی دنده در داخل جعبه‌دنده شما وجود دارد و هرکدام در عملکردهای متفاوتی عالی هستند. این دنده‌های متفاوت، توان خروجی را برای عملکردهای مختلف، از رانندگی با سرعت‌پایین گرفته تا شتاب و بهینه‌سازی راندمان سوخت، بهینه می‌کنند.

گیربکس اتوماتیک وسیله نقلیه شما این کار را به طرق مختلف انجام می‌دهد، اما به‌شدت وابسته به سنسورهایی است که اطلاعات دقیق TCM را تغذیه می‌کنند. به همین دلیل است که تعویض سنسورهای معیوب در اسرع وقت بسیار مهم است. در غیر این صورت، خطر آسیب به گیربکس خود را دارید که می‌تواند منجر به تعمیرات گران‌قیمت شود.

رایج‌ترین علائمی که نشان می‌دهد گیربکس شما در ماشین خاموش شده است:

 • چرخ‌دنده‌های لغزنده گیربکس
 • تعویض با تأخیر در دنده‌ها
 • نشت مایع انتقال
 • بوهای غیرمعمول و غیرمعمول
 • صداهای سنگ‌زنی و ناله
 • چراغ هشدار گیربکس روشن است

 

علائم اصلی گیربکس خراب چیست؟

قبل از اینکه مشکل به یک خطر ایمنی تبدیل شود و تعمیرات گران شود، تعمیر سیستم گیربکس اتوماتیک مهم است. به همین دلیل است که دانستن نشانه‌های یک سیستم گیربکس خراب می‌تواند به جلوگیری از تعمیرات پرهزینه گیربکس کمک کند. در اینجا علائم اصلی ازکارافتادن سیستم انتقال شما و دلیل وقوع آن وجود دارد:

دنده‌های لغزنده گیربکس – سیستم کلاچ به درگیر شدن و جداسازی دنده‌های جدید کمک می‌کند. کلاچ اغلب در طول عمر خود انتظار ساییدگی و پارگی را دارد که می‌تواند به معنای آسیب رساندن به گیربکس باشد. دنده‌ها راحت‌تر می‌لغزند و باعث می‌شوند به دنده دیگری تغییر کنند. سیال کم در سیستم انتقال نیز می‌تواند باعث لغزش بیشتر دنده‌ها شود.

تعویض با تأخیر در دنده‌ها – زمانی که تعویض دنده‌ها بیشتر طول می‌کشد، این می‌تواند ناشی از سطح پایین مایعات انتقال باشد. این مشکل می‌تواند منجر به گرم شدن بیش‌ازحد سیستم شود و به قسمت‌های داخلی گیربکس آسیب برساند.

نشتی روغن گیربکس – روغن گیربکس مایعی است که به روغن‌کاری سیستم کمک می‌کند و اطمینان می‌دهد که قطعات به‌آرامی حرکت می‌کنند. اگر نشتی در سیستم وجود داشته باشد، یک مایع قرمزرنگ زیر خودرو دیده می‌شود. اگر نشت مایع تعمیر نشود، احتمال دمیدن و آسیب‌دیدگی گیربکس افزایش می‌یابد. مایع انتقال نیز بسیار داغ است که بسیار خطرناک است.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس جیلی با ضمانت نامه 12 ماهه | تعمیرگاه گیربکس جیلی

بوهای غیرمعمول و غیرمعمول – بوهای غیرمعمول، به‌ویژه بوی سوزش، اغلب به دلیل نشت مایعات یا سطح پایین مایعات ایجاد می‌شوند. تشخیص زودهنگام بوها و نشت‌ها به کاهش احتمال آسیب رسیدن به گیربکس اتوماتیک کمک می‌کند.

صداهای سنگ‌زنی و ناله – صداهایی که از گیربکس می‌آیند اغلب به این معنی است که چرخ‌دنده‌ها آسیب‌دیده‌اند یا سطح مایع کم است.

چراغ هشدار گیربکس روشن است – اکثر خودروهای جدیدتر دارای سنسورهایی هستند که برای تشخیص مشکل در گیربکس، در داخل آن تعبیه‌شده است. مهم است که به‌طور منظم چراغ موتور را بررسی کنید زیرا ممکن است مشکلی در گیربکس مانند نشت مایع وجود داشته باشد.

 

هزینه تعویض گیربکس اتوماتیک

میانگین هزینه تعویض گیربکس بین 200 تا 6000 تومان است. درحالی‌که این پول زیادی است، خبر خوب این است که شما معمولاً نیازی به  تعویض  کل گیربکس خود ندارید. حتی اگر نیاز به تعمیرات قابل‌توجهی داشته باشید، بازسازی معمولاً این کار را انجام می‌دهد.

بازسازی گیربکس به‌طور متوسط ​​حدود 2500 تومان هزینه دارد. بار دیگر، این ارزان نیست، اما بسیار ارزان‌تر از یک گیربکس جدید است.

بااین‌حال، اگر به مشکل برخورد کردید، ممکن است بتوانید با یک تعمیر جزئی مانند تعویض سنسور موقعیت گیربکس یا شستشوی مایع گیربکس مشکل را رفع کنید. این تعمیرات معمولاً به ترتیب 300 و 150 تومان هزینه‌دارند.

 

قطعات سیستم گیربکس اتوماتیک خودرو

یک گیربکس نیمه اتوماتیک از شفت‌ها و چرخ‌دنده‌هایی با تعداد دندانه‌های مختلف تشکیل‌شده است. در گیربکس‌های مدرن، چرخ‌دنده‌های محورهای مجاور به‌طور مداوم در تماس هستند. درگیر کردن دنده موردنیاز با کمک سنکرونایزرهای ویژه انجام می‌شود. هم‌زمان کننده موردنیاز توسط دوشاخه تعویض دنده مربوطه فعال می‌شود که از طریق بازوها و مفاصل به اهرم دنده واقع در کابین متصل می‌شود.

یک گیربکس اتوماتیک شامل دنده‌هایی با اندازه‌های مختلف است که یک قطار دنده اپی سیکلیک را تشکیل می‌دهد. بسته‌های کلاچ وظیفه درگیر شدن دنده‌های موردنیاز را بر عهده‌دارند. اتصال آن‌ها با پمپاژ سیال کار به کانال‌های مربوطه واحد هیدرولیک تضمین می‌شود. گشتاور موتور با کمک مبدل گشتاور هیدرولیک به گیربکس منتقل می‌شود.

عناصر اصلی کار گیربکس اتوماتیک قرقره‌های مخروطی هستند که به‌صورت جفت روی شفت‌های ورودی و خروجی قرارگرفته‌اند و یک تسمه فولادی کشیده در اطراف آن‌ها قرار دارند. قرقره‌ها می‌توانند باهم جمع شوند یا از هم جدا شوند و قطر کار خود را به‌این‌ترتیب تغییر دهند و درنتیجه نسبت انتقال را تغییر دهند. طراحی آن‌ها همچنین دارای یک قطار دنده اپی سیکلیک است که مسئول رانندگی در معکوس است. حرکت قرقره‌ها توسط یک مبدل گشتاور هیدرولیک، یک کلاچ چندصفحه‌ای کنترل‌شده الکترونیکی یا مکانیسم‌های دیگر تضمین می‌شود.

بیشتر بخوانید:  تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی | تعمیر گیربکس چینی

 

مشاوره تعمیر و نگهداری گیربکس

 • فواصل تعویض روغن را نادیده نگیرید. سطح روغن را به‌طور مرتب چک کنید. روان کار آلوده به همراه مقدار ناکافی آن باعث سایش و پارگی زودرس قطعات متحرک و فرسودگی تدریجی گیربکس می‌شود.
 • اطمینان از عملکرد صحیح کلاچ در وسایل نقلیه با گیربکس دستی بسیار مهم است. اگر دمپرها معیوب باشند، بار روی گیربکس به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.
 • از شتاب گیری و ترمز خشن خودداری کنید. آن‌ها تأثیر مخربی بر اجزای انتقال دارند.
 • استفاده از خودرو با گیربکس اتوماتیک برای یدک کشی وسایل نقلیه دیگر توصیه نمی‌شود. گیربکس ممکن است بیش‌ازحد گرم شود و از کار بیفتد.
 • در طول زمستان، اگر گیربکس اتوماتیک دارید، باید قبل از راه‌اندازی گیربکس خود را کاملاً گرم‌کنید.

 

علائم سوء عملکرد گیربکس

اگر هنگام تعویض دنده‌ها در گیربکس مشکلاتی رخ دهد، ممکن است نشان‌دهنده فرسودگی سنکرون سازها یا دنده‌ها، مقدار ناکافی روغن در مجموعه، یا معیوب بودن میله، کابل یا اهرم انتخاب‌گر باشد. آستین‌ها و خطوط فرسوده یا شکستگی میله می‌تواند با جدا شدن خودبه‌خود کلاچ همراه باشد.

یک یاتاقان شفت ورودی فرسوده معمولاً در حالت خنثی صدا تولید می‌کند. در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک، صفحات اصطکاک و خطوط چرخ توربین ممکن است فرسوده شوند، ممکن است تیغه‌های چرخ مبدل گشتاور بشکند و سوپاپ‌ها مسدود شوند. این خرابی‌ها باعث سرخوردن می‌شود.

تکان خوردن در هنگام شتاب گیری در وسایل نقلیه با CVT ممکن است نتیجه خرابی دریچه‌های پمپ روغن باشد. صدای زمزمه یا غرغر نشان‌دهنده فرسوده بودن بلبرینگ است.

فرسودگی یاتاقان‌ها، اسپلاین‌ها و دنده‌ها، گرفتگی راه‌های یونیت هیدرولیک، گیرکردن سوپاپ‌ها و فرسوده‌شدن تسمه‌ها از شایع‌ترین عواقب عدم تعویض به‌موقع روغن گیربکس اتوماتیک هستند.

کثیفی انباشته‌شده کانال‌های واحد هیدرولیک را مسدود می‌کند و رسوبات کربنی را روی اجزا تشکیل می‌دهد که سپس به‌عنوان یک ساینده عمل می‌کند. استفاده نادرست از وسیله نقلیه شما ممکن است منجر به خراب شدن اتصالات توپ و یاتاقان‌ها شود و همچنین باعث گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس شود.

 

گیربکس‌های اتوماتیک جدید

با توسعه گیربکس 8 سرعته اتوماتیک جدید توسط ZF، تمرکز بر روی تعداد سرعت نیست، بلکه بر روی به حداقل رساندن مصرف سوخت است. گیربکس 8 سرعته اتوماتیک جدید 8HP که به‌گونه‌ای سبک‌تر طراحی‌شده است، استانداردهای جدیدی را برای انعطاف‌پذیری، کارایی و صرفه‌جویی تعیین می‌کند. این‌یک نمونه عالی از این است که چگونه قدرت نوآوری می‌تواند یک طراحی کلاسیک جدید ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس CVT با ضمانت 12 ماهه | تعمیرگاه گیربکس cvt در کرج

 

خودروهای رایج با مشکلات گیربکس

هنگام خرید خودرو به‌احتمال‌زیاد به دنبال خودرویی هستید که خراب نشود و هزینه تعمیر و نگهداری شما حداقل باشد. بااین‌حال، همیشه نمی‌توانید قبل از خرید از آن آگاه باشید. با انجام برخی تحقیقات می‌توانید بفهمید که چه خودرویی را بخرید که حداقل هزینه تعمیر خرابی گیربکس را داشته باشید.

نیسان سنترا

به‌طورکلی، خودروهای نیسان قابل‌اعتماد هستند، اما وقتی نوبت به نیسان سنترا می‌رسد، چند سال مدل تحت تأثیر قرار می‌گیرد. مشخص‌شده است که سال‌های 2012، 2013 و 2015 مشکلات انتقال در حدود 77000 تا 123000 مایل داشتند. بااین‌حال، جایگزین‌های رایج برای این خودرو هوندا سیویک 2011-2015، تویوتا کرولا 2011-2015 و مزدا3 2013-2015 خواهد بود.

فورد فوکوس

خودروهای فورس نیز قابل‌اعتماد هستند و تا 100000 مایل کار می‌کنند. فورد فوکوس از سال 2012 تا 2017 با مشکلات گیربکس اتوماتیک بین 31000 تا 60000 مایل پیداشده است. به‌جای انتخاب این خودرو، می‌توانید به مزدا3 2013-2015 یا هوندا سیویک 2012-2015 نگاه کنید .

کیا فورته

اگر به دنبال خودروی جدیدتری هستید، سراغ کیا فورته 2019 نروید. اگر کیا فورته را دوست دارید، جایگزین‌های خوبی برای  تویوتا کرولا  2017، 2018 و 2020 و همچنین کیا سول 2017، 2018 و 2019 است .

گیربکس ماشین شما برای رساندن شما از A به B ضروری است. بدون گیربکس، نیرویی که از چرخ‌ها خارج می‌شود و درواقع آن‌ها را به حرکت درمی‌آورد، ندارید. گیربکس شما با تعویض دنده‌ها به‌طور مشابه با دوچرخه کار می‌کند. وقتی صحبت از دوچرخه می‌شود، اگر زنجیر خاموش باشد، دوچرخه نمی‌رود. اگر زنجیر در دنده خیلی زیاد باشد، حرکت نمی‌کند، به این معنی که اساساً دوچرخه نمی‌تواند  استارت بزند این را می‌توان برای گیربکس خودرو نیز اعمال کرد.

به خاطر داشته باشید که این هزینه‌ها می‌تواند بسته به نوع وسیله نقلیه‌ای که رانندگی می‌کنید و جایی که آن را برای تعمیر می‌برید متفاوت باشد. علاوه بر این، اگر قطعات پس از فروش را انتخاب کنید ، احتمالاً پول کمتری نسبت به‌جایگزینی OEM خرج خواهید کرد.درنهایت، نمایندگی‌ها معمولاً در مقایسه با تعمیرگاه‌های محلی، هزینه بیشتری برای تعمیرات از شما دریافت می‌کنند.

ما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی هر نوع خرابی در گیربکس اتوماتیک خودروی شمارا به کمک استادکاران متخصص خود شناسایی و رفع مکنیم، کلیه خدمات ما با ضمانت یک‌ساله ارائه می‌شوند.

امتیاز 5 از 5
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *