قبل از هرچیزی، ابتدا باید درباره زوزه کشیدن گیربکس بدانیم تا علل مختلف رخ دادن اش را برسی و تحلیل کنیم.

زوزه کشیدن گیربکس چیست؟

بسیاری از نمونه‌های خودروها، چه با گیربکس دستی و چه اتوماتیک، صداهای غیرعادی دارند که به نام زوزه معروف هستند. زوزه کشیدن یکی از اشکالات رایج و اما مخرب گیربکس ها می باشید. بعضی راننده ها در صورت پایین بودن صدای زوزه، از تعمیر آن خودداری میکنند. اما این اشتباه بزرگی است! زیرا زوزه کشیدن گیربکس عموما در کنار صدای نچندان خوب، به قطعه شما نیز آسیب میرساند. در واقع، زوزه کشیدن گیربکس یک ماشین، یک خرابی است که ممکن است سبب ایجاد خرابی های بعدی نیز بشود. 

در واقع عبارت “زوزه” ناله ای است که نسبتاً ناگهانی ظاهر می شود و در مدت زمان کوتاهی بسیار بلند می شود. زوزه کشیدن می تواند نشان دهنده آسیب به دندانه های دنده یا بلبرینگ هاب دنده باشد.

علت زوزه کشیدن گیربکس چیست؟

این صدا به دلایل مختلفی مانند کم بودن روغن گیربکس، خرابی قسمت های مختلف مانند کلاچ، بلبرینگ، شافت ورودی بلبرینگ، بلبرینگ چرخ و … ایجاد می شود. حال، میخواهیم به برسی هر یک بپردازیم.

کم بودن روغن گیربکس، از دلیل های رایج و اصلی زوزه کشیدن گیربکس های دستی و اتوماتیک می باشد. در صورتی که مقدار روغن کم باشد، روانکاری اجزای گیربکس به خوبی صورت نمی گیرد. در این حالت اصطکاک بین اجزا باعث تولید صدا می شود. این مشکل می تواند آسیب زیادی به خودرو وارد کند. اگر با این شرایط مواجه شدید، بهتر است نشتی روغن را برسی کنید.

خرابی کلاچ از دیگر دلایل زوزه های ناهنجار از گیربکس است. این نوع خرابی، معمولا در گیربکس های دستی بیشتر اتفاق می افتد. در این نوع گیربکس احتمال فرسوده شدن کلاچ زیاد است. به همین علت زمانی که کلاچ را فشار می دهید، صداهای غیر عادی می شنوید. برای تعمیر، بهتر است به تعمیرگاه گیربکس مراجعه کنید.

زوزه کشیدن گیربکس

اگر کلاچ درگیر نباشد و صدای زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک شنیده نشود، ممکن است مشکل مربوط به بلبرینگ باشد. این صدا بیشتر در زمانی شنیده می شود که روی پدال کلاچ فشار می آورید. برای تشدید نشدن، بهتر است هرچه سریعتر گیربکس تعمیر شود.

درون محفظه گیربکس، یاتاقان داخلی قرار دارد و در زمان خرابی می تواند صدای ناله یا زوزه تولید کند. به دلیل حساسیت بالا، این قسمت از گیربکس نیاز به دقت بالایی در تعمیر دارد، لزا توصیه میشود که توسط یک تعمیر کار مجرب صورت گیرد.

درون محفظه گیربکس نیز، یاتاقان داخلی قرار دارد و در زمان خرابی می تواند صدای ناله یا زوزه تولید کند. برخورد های ناگهانی میتواند از دلایل رخداد این خرابی ها باشند.

این مسئله ممکن است در اثر نشتی یا تبخیر ایجاد شود. واسکازین نقش مهمی در گیربکس خودرو دارد. به همین علت باید به طور منظم مقدار آن را چک و در صورت نیاز آن را تعویض کرد. در غیر این صورت، تماس بین اجزا و اصطکاک آنها می تواند منجر به زوزه کشیدن گیربکس شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.