هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در کرج

روغن گیربکس اتومات

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در کرج، اگر از روغن گیربکس اتوماتیک در خودروی شما استفاده شود معمولا بالاتر از مواردی است که تعمیرکاران از روغن گیربکس بی کیفیت در خودروی شما استفاده می‌کنند روغن گیربکس به عنوان روان کننده گیربکس در سلامت و حرکت خودرو نقش اصلی را ایفا می‌کند.

گیربکس خودرو یکی از مهم ترین اجزای یک وسیله نقلیه است. گیربکس اتوماتیک  قطعه‌ای است که قدرت را از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌کند. هنگامی که یک وسیله نقلیه متوقف می‌شود، گیربکس موتور را از چرخ‌های محرک جدا می‌کند تا زمانی که چرخ‌ها در حرکت نیستند، موتور بتواند در حالت آرام آرام بماند.

گیربکس‌ها همچنین شتاب گیری سریع از یک توقف را امکان پذیر می‌کنند و موتور را قادر می‌سازند تا در زمانی که خودرو با سرعت ثابت رانندگی می‌کند، آهسته تر کار کند تا فرسودگی آن کاهش یابد. هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با توجه به نقش و کارایی گیربکس در خودرو اهمیت زیادی دارد، روغن گیربکس اتوماتیک باید به صورت مرتب در خودرو بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

 

گیربکس‌های اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک چگونه کار می‌کند؟  تفاوت اصلی گیربکس اتوماتیک با گیربکس سنتی این است که با گیربکس اتوماتیک، فرآیندی که یک گیربکس سنتی را نیرو می‌دهد در خود گیربکس اتفاق می‌افتد. گیربکس‌های اتوماتیک معمولاً از کلاچ استفاده نمی‌کنند. در عوض، گیربکس اتوماتیک برای تعویض دنده به مبدل گشتاور متکی است.

اولین گیربکس اتوماتیک، که بیشتر شبیه یک گیربکس نیمه اتوماتیک بود، زیرا هنوز کلاچ داشت، از اوایل دهه 1900 به نوعی وجود داشت. اولین گیربکس اتوماتیک واقعی که در یک خودروی تولیدی استفاده شد، هیدروماتیک بود، در یک اولدزموبیل 1939 برای مدل سال 1940. مخترع آن ارل اوری تامپسون بود.

اکثر SUV‌ها و کامیون‌های بزرگ دارای گیربکس‌های اتوماتیک سنتی هستند. در اینجا برخی از اصطلاحاتی که معمولاً با گیربکس‌های اتوماتیک مرتبط هستند آورده شده است.

  • گیربکس دنده مستقیم:  گیربکس دنده مستقیم که DSG نیز نامیده می‌شود دارای دو کلاچ است که در تعویض دنده به طور متناوب از هم جدا می‌شوند. DSG‌ها شتاب نرم و جابجایی سریع را فراهم می‌کنند.
  • تیپترونیک:  گیربکس تیپ ترونیک امکان جابجایی گیربکس اتوماتیک را به صورت سنتی از طریق شیفتر و/یا کنترل‌های فرمان می‌دهد. اشکال این است که اگر گیربکس خارج از پارامترهای تنظیم شده باشد، رایانه حالت سنتی را لغو می‌کند/اجازه نمی‌دهد.
  • هیدرولیک:  هیدرولیک فشار/روغن درون گیربکس اتوماتیک است.

خودروهای برقی

سیستم‌های تک دنده‌ای در خودروهای الکتریکی استفاده می‌شوند. باند قدرت یک موتور الکتریکی مهندسان را قادر می‌سازد تا از گیربکس‌های تک سرعته فشرده برای انتقال نیرو به چرخ‌های محرک استفاده کنند. این می‌تواند با موتور یکپارچه شود یا یک پیچ و مهره باشد.

گیربکس‌های CVT

گیربکس‌های متغیر پیوسته که CVT نامیده می‌شوند، گیربکس‌های مبتنی بر قرقره هستند که عمدتاً در خودروهای کوچک با موتورهای کوچک استفاده می‌شوند. از CVT‌ها برای سال‌ها در ماشین‌های برف، ATV و ساید بای ساید استفاده می‌شود. آنها همچنین اخیراً در خودروهای هیبریدی محبوب شده‌اند.

راه‌اندازی اولیه یک درایو کوچک اولیه و یک کلاچ بزرگ ثانویه است که یک تسمه یا زنجیر برای اتصال این دو دارد. تسمه یا زنجیر در درایو اولیه پایین می‌نشیند و در درایو ثانویه در حالت توقف بالا می‌نشیند.

با افزایش سرعت، درایو اولیه منقبض می‌شود و باعث می‌شود تسمه یا زنجیر به سمت بالا راه برود، در حالی که در همان زمان ثانویه منبسط می‌شود و باعث می‌شود تسمه یا زنجیر پایین بیاید.

سرویس روغن گیربکس
سرویس روغن گیربکس

فلاش گیربکس چیست؟

هنگامی که صحبت از مراقبت از گیربکس شما می‌شود، اغلب اصطلاح “خطای گیربکس” را می‌شنوید.

اساساً، شستشوی گیربکس کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که عملاً هیچ روغن قدیمی در گیربکس، مبدل گشتاور یا در خطوط خنک کننده و خنک کننده روغن خودرو وجود ندارد. این یک راه عالی برای خلاص شدن از شر زباله و کثیفی است که می‌تواند در گیربکس اتوماتیک خودروی شما وارد شود.

در این فرآیند تعمیر و نگهداری از ماشین خاصی استفاده می‌شود که تمام روغن قدیمی و کثیف یک گیربکس را حذف می‌کند و آن را با روغن تمیز جدید جایگزین می‌کند و گاهی اوقات حتی یک محلول تمیز کننده برای بهبود فرآیند تمیز کردن معرفی می‌شود. هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با هزینه فلاش گیربکس اتوماتیک خودرو متفاوت است.

 

روغن گیربکس اتوماتیک چیست ؟

روغن گیربکس روغنی لغزنده است که به عنوان روان کننده برای تمام قسمت‌های متحرک داخل گیربکس شما عمل می‌کند. در گیربکس اتوماتیک، این روغن به عنوان خنک کننده و روغن چسبناک نیز عمل می‌کند که نیرو را از موتور به گیربکس منتقل می‌کند.

روغن محور گیربکس چیست؟

روغن ترانس اکسل نوعی روان کننده است که باعث می‌شود محور خودروی دیفرانسیل جلو روغن کاری شده و به درستی کار کند. اکسل یک قطعه خودکار است که برای ترکیب گیربکس با دیفرانسیل در یک محفظه استفاده می‌شود، بنابراین ماشین به طور خودکار دنده‌ها را تعویض می‌کند.

همانطور که تلاش برای افزایش بهره وری سوخت و آلایندگی کمتر ادامه دارد، گیربکس‌های اتوماتیک به تکامل خود ادامه می‌دهند که هر کدام مجموعه خاص و منحصر به فرد خود را از نیازهای عملکردی دارند. با توجه به الزامات فنی که هر گیربکس باید به آن دست یابد، ضروری است که روغن گیربکس اتوماتیک (ATF) صحیح مشخص شود تا اطمینان حاصل شود که گیربکس با پتانسیل خود عمل می‌کند و عملکرد کارآمد و قابل اعتماد را در طول عمر خود ارائه می‌دهد. این امر در مورد گیربکس‌های اتوماتیک در تمام سنین، چه مستقیماً خارج از خط تولید و چه آنهایی که چندین سال کار می‌کنند، صدق می‌کند.

 

شرایط مورد نیاز برای ATF

گیربکس‌های اتوماتیک با سرعت‌های بیشتر، سطح گشتاور روزافزون و با استفاده از مواد جایگزین و اغلب سبک‌تر در حال توسعه هستند. بنابراین، الزامات ATF در حال تغییر و افزایش است:

خنک کننده

روان کننده

انتقال نیرو و فشار

محافظ بپوشید

قابلیت پر کردن برای زندگی

کنترل اصطکاک بهبود یافته که عملکرد تعویض دنده عالی را ارائه می‌دهد

خاصیت ضد لرزش قوی

دوام بالا، اکسیداسیون و پایداری برشی

با توجه به تنوع الزامات عملکرد برای ATF و تنوع سخت افزار مورد استفاده، نمی‌توان یک راه حل جهانی برای ATF‌ها وجود داشت.

گیربکس‌های اتوماتیک از نوع خاصی از روغن به نام روغن گیربکس اتوماتیک یا ATF استفاده می‌کنند. این روغن وظایف متعددی در گیربکس دارد که از جمله آنها می‌توان به روانکاری، خنک کاری و اعمال کلاچ اشاره کرد.

ATF حتی ارتباط بین قدرت موتور و گیربکس را از طریق یک کوپلینگ هیدرولیک به نام مبدل گشتاور فراهم می‌کند. هنگامی که بین کلاچ‌ها فشرده می‌شود، ATF به عنوان “چسب” عمل می‌کند که اصطکاک بیشتری را ایجاد می‌کند و ظرفیت نگهداری برای رانندگی یا حرکت وسیله نقلیه را دارد.

ATF یک روغن بسیار همه کاره است و به همین دلیل است که حفظ آن روغن می‌تواند برای عمر گیربکس شما بسیار مهم باشد. با گذشت زمان و مسافت، روغن گیربکس اتوماتیک خودروی شما شروع به از بین رفتن می‌کند، زیرا مواد افزودنی کاهش می‌یابد. اکسید می‌شود و توانایی خنک سازی و روانکاری خود را از دست می‌دهد. توانایی آن در محافظت از گیربکس در برابر سایش و خرابی مکانیکی احتمالی نیز کاهش می‌یابد. هدف فیلتر جلوگیری از ورود آلودگی‌های موجود در روغن به اجزای کار است.

روغن گیربکس اتوماتیک، بخش کلیدی گیربکس‌های اتوماتیک، روغن کاری را برای کلاچ‌های داخلی، دنده‌ها و یاتاقان‌ها فراهم می‌کند. به عنوان یک روغن هیدرولیک، اکثر عملکردها را در گیربکس انجام می‌دهد. در مبدل گشتاور گیربکس، نیرو را از موتور به گیربکس منتقل می‌کند. ATF نیز خنک کننده گیربکس است. از آنجایی که گیربکس اتوماتیک یکی از قطعات پرهزینه تر برای تعمیر در خودرو یا پیکاپ است، حفظ روغن بسیار مهم است. رعایت مشخصات سازنده خودرو برای ATF برای عملکرد بلند مدت بسیار مهم است.

عملکرد گیربکس اتوماتیک خودروی خود را حفظ کنید

گیربکس به طور مداوم در حین حرکت خودرو کار می‌کند و جزء کلیدی در انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها است. بسیاری از برند‌های خودرو سازی فواصل سرویس 60000 کیلومتر یا بیشتر را در گیربکس‌های مدرن تعیین کرده‌اند، و سرویس منظم با استفاده از محصول توصیه شده توسط سازنده، گیربکس شما را در این فواصل طولانی کارایی نگه می‌دارد.

روغن گیربکس
روغن گیربکس

اهمیت روغن گیربکس اتوماتیک

استفاده از روغنی که برای گیربکس اتوماتیک خاص طراحی و آزمایش نشده‌اند می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند

از دست دادن شتاب،

مشکلات در تعویض دنده،

سایش بیش از حد قطعات و ….

برخی از آسیب‌ها بلافاصله پس از تعویض روغن قابل توجه نیستند، اما فقط در دراز مدت قابل توجه می‌شوند.

روغن گیربکس مناسب حاوی فرمول متعادلی از روغن پایه، افزودنی‌های عملکرد و اصلاح کننده‌های ویسکوزیته است که هر کدام عملکردهای بسیار خاص و حیاتی را انجام می‌دهند. آزمایش‌های استاندارد صنعتی و اختصاصی OEM باید برای تأیید عملکرد ATF قبل از اثبات نهایی آزمایش در آزمایش‌های گیربکس دوام طولانی مدت و خودرو انجام شود.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در کرج براساس نوغ روغن و میزان مورد نیاز روغن گیربکس اتوماتیک تعیین می‌شود، در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با توجه به اهمیتی که سلامت گیربکس شما برای کارشناسان ما دارد، هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک براساس گیربکس خاص خودروی شما تعیین می‌شود.

کلیه خدمات از تعویض روغن تا تعمیرات تخصصی داخلی وخارجی گیربکس در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با ضمانت نامه یکساله ارائه می‌شوند، تمامی خدمات توسط کارشناسان فنی و حرفه‌ای متخصص ما با ابزار‌های مدرن و به روز انجام می‌شوند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *