تعمیر گیربکس amt

تعمیر گیربکس amt

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

گیربکس دستی خودکار یا AMT، همچنین به‌عنوان گیربکس نیمه اتوماتیک (SAT) یا گیربکس دستی بدون کلاچ (CMT) نیز شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام آن پیداست، عملکرد اصلی AMT این است که گیربکس‌های دستی را خودکار کند، به این معنی که کار فشار دادن کلاچ و تعویض دنده از طریق یک چوب دیگر بر عهده راننده نیست. دو نوع AMT وجود دارد – تک کلاچه و دو کلاچه. درحالی‌که دوکلاچه عملکرد بهتری را ازنظر تعویض دنده نرم و واکنش سریع دریچه گاز ثابت کرده است، گزینه تک کلاچه اقتصادی‌تر است. این به سازندگان تجهیزات اصلی (OEM) کمک می‌کند تا قیمت‌ها را کنترل کنند.

 

گیربکس دستی اتوماتیک چیست؟

AMT یا گیربکس دستی خودکار ازنظر مکانیکی شبیه به گیربکس دستی است، با این تفاوت که سنسورها و محرک‌ها کار کلاچ را انجام می‌دهند و دنده‌ها را تعویض می‌کنند. خودرویی با AMT پدال کلاچ ندارد. فقط پدال گاز و ترمز وجود دارد. AMT همچنین امکان تعویض دستی دنده را در صورت نیاز با فشار دادن اهرم دنده به سمت جلو برای تعویض دنده و کشیدن آن به سمت عقب برای تعویض دنده امکان‌پذیر می‌کند.

 

گیربکس اتوماتیک AMT چگونه کار می‌کند؟

گیربکس AMT برای افزایش عملکرد از هیدرولیک و کامپیوترهای مرتبط با واحد کنترل الکترونیکی یا ECU خودرو استفاده می‌کند. الگوهای تعویض دنده از قبل روی ECU برنامه‌ریزی‌شده‌اند و عمدتاً در محدوده RPM از پیش تعیین‌شده (دور در دقیقه) کار می‌کنند. هنگامی‌که سیستم دورهای بهینه را اندازه‌گیری می‌کند، ECU محرک‌هایی را که کلاچ و گیربکس را کار می‌کنند درگیر می‌کند. در برخی موارد، ممکن است یک گیربکس در کابین وجود نداشته باشد و فقط یک انتخاب‌گر حالت رانندگی روی داشبورد وجود داشته باشد و گزینه‌ای برای تعویض دنده دستی نیز وجود نداشته باشد.

مزیت قابل‌توجه AMT نسبت به گیربکس دستی، راحتی آن است. ازآنجایی‌که کار با کلاچ جزء وظایف راننده نیست، خستگی را کاهش می‌دهد. در مقایسه با گیربکس اتوماتیک یا اتوماتیک معمولی، AMT در مصرف سوخت کارآمدتر است این امر اجازه می‌دهد تا انرژی بیشتری از موتور به سمت چرخ‌ها جریان یابد زیرا ازنظر مکانیکی، آن‌ها عمدتاً با یک گیربکس دستی یکسان هستند.

خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک AMT نسبتاً ارزان‌تر و نگهداری آسان‌تر هستند. تعمیر یا هزینه قطعات در حال تعویض در مقایسه با انواع دیگر گیربکس‌های اتوماتیک مانند CVT، DCT یا مبدل گشتاور نسبتاً ارزان‌تر است. در زیر چند واقعیت در مورد خودروهای AMT آورده شده است:

  1. اتومبیل‌های AMT رانندگی آسان‌تر هستند

برخلاف خودروهای گیربکس دستی، خودروهای AMT دارای عملکرد “خزش” هستند که بدون دخالت راننده خودرو را با سرعتی در حدود 5 تا 6 کیلومتر در ساعت به حرکت درمی‌آورد. این امر رانندگی را آسان‌تر می‌کند، به‌خصوص در شرایط ترافیکی توقف و حرکت مانند هند. برای راندن خودرو نیازی به استفاده از پدال کلاچ یا تعویض چند دنده نیست زیرا گیربکس AMT بیشتر کارها را بر عهده می‌گیرد.

  1. تعمیر و نگهداری خودروهای AMT آسان‌تر است

گیربکس در خودروهای AMT اساساً یک گیربکس دستی با یک محرک هیدرولیک است که کار کلاچ و تعویض دنده را انجام می‌دهد. ازاین‌رو، هیچ بخش پیچیده‌ای در ساخت AMT استفاده نمی‌شود. بنابراین هزینه تعمیر و نگهداری ارزان‌تر از نگهداری انواع دیگر گیربکس‌ها مانند CVT، DCT یا مبدل گشتاور است.

  1. خودروهای AMT دارای سوخت کارآمد هستند

برخلاف باور عمومی که خودروهای اتوماتیک مسافت پیموده شده کمتری را برمی‌گردانند، گیربکس AMT مانند خودروهای گیربکس دستی از مصرف سوخت بالایی برخوردار است. ازآنجایی‌که AMT یک گیربکس دستی با قطعات مکانیکی اضافی برای کمک به آن است، خودروهای AMT در مقایسه با سایر نسخه‌های اتوماتیک از مصرف سوخت استفاده می‌کنند.

  1. AMT عملکرد را مختل نمی‌کند

ایده AMT برای اولین بار در اتومبیل‌های فرمول 1 برای رقابت در مسیرهای مسابقه استفاده شد. تعویض دنده الکترونیکی و اتوماتیک در مقایسه با نیروی انسانی دقیق‌تر است و عملکرد عالی را در هنگام رانندگی با خودروی AMT ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید دنده را به گیربکس دستی تغییر دهید تا راننده بدون استفاده از کلاچ دنده را تعویض کند.

  1. خودروهای AMT مقرون‌به‌صرفه هستند

با قطعات مکانیکی کمتر در مقایسه با CVT یا DCT، ساخت AMT بسیار ارزان‌تر است و سود آن به خریدار منتقل می‌شود. ازاین‌رو، خودروهای AMT در مقایسه با سایر انواع خودروهای اتوماتیک ارزان‌تر هستند.

هدف از خرید خودرو

ممکن است خودرویی را برای رانندگی در شرایط ترافیکی توقف و حرکت بخرید یا ممکن است بخواهید آن را بخرید زیرا می‌خواهید کنترل بیشتری بر خودرو در هنگام رانندگی در شرایط مختلف داشته باشید. مطمئناً رانندگی با یک خودروی اتوماتیک در ترافیک‌های توقف و حرکت آسان‌تر است زیرا به نیروی ورودی بیش‌ازحد راننده نیاز ندارد. یک خودروی دستی می‌تواند در ترافیک پر هرج‌ومرج دست‌وپا گیر باشد و به دانش بیشتری در حوزه رانندگی برای کار با این خودروها نیاز است.

یادگیری رانندگی با ماشین اتوماتیک در مقایسه با ماشین‌های دستی آسان‌تر است. این به این دلیل است که ماشین دستی برای رانندگی ماشین به چندین ورودی راننده نیاز دارد. برای مبتدیانی که اولویتشان رانندگی با ماشین است و نگران نباشند گیربکس اتوماتیک یا دستی است، ماشین‌های اتوماتیک شروع خوبی هستند زیرا رانندگی را به‌ویژه در جاده‌های شهری آسان می‌کنند.

اگر به دنبال خودرویی مقرون‌به‌صرفه هستید و بودجه ندارید یا بیشتر برای خرید خودرو خرج نمی‌کنید، خودروهای دستی نسبت به خودروهای اتوماتیک نسبتاً ارزان‌تر هستند. بااین‌حال خودروهای AMT با ارائه خودروهای اتوماتیک مقرون‌به‌صرفه بازار را تغییر داده‌اند. در حال حاضر، خودروهای AMT محدود به وسایل نقلیه سطح پایه هستند و در خودروهای لوکس و گران‌قیمت به‌کاربرده نمی‌شوند.

 

نگهداری و کار با گیربکس (AMT)

اگر از یک خودروی گیربکس اتوماتیک AMT استفاده می‌کنید، ممکن است احساس کنید که درجه‌بندی خود را کاهش داده‌اید. دلیل این امر این است که AMT ها مانند سایر خودروهای اتوماتیک مثل خودروهای CVT عمل نمی‌کنند. همین تفاوت در کارکرد سبب تفاوت در نوع تعمیر گیربکس (AMT) می‌شود.

AMT مخفف Automated Manual Transmission است، به این معنی که دقیقاً یک گیربکس تمام‌اتوماتیک نیست. در عوض، یک گیربکس اتوماتیک AMT همان قطعات اولیه کاری و مکانیکی مانند جعبه‌دنده دستی را دارد. تفاوت در استفاده از پدال کلاچ است. درحالی‌که گیربکس دستی شما را ملزم به استفاده منظم از کلاچ می‌کند، AMT خودش این کار را برای شما انجام می‌دهد. آن‌ها به‌طور خودکار کلاچ را اعمال می‌کنند، بنابراین پاهای شما را از انجام برخی کارها بازمی‌دارند.

خرید و نگهداری مقرون‌به‌صرفه

به زبان ساده، AMT ها گیربکس‌های دستی با عملکرد گیربکس اتوماتیک هستند. ازآنجایی‌که آن‌ها چندان پیچیده نیستند، بسیاری از هاچ بک‌های مقرون‌به‌صرفه اکنون به گیربکس AMT مجهز شده‌اند. این فقط چند ویژگی اضافی به‌جای یک گیربکس کاملاً جدید دارد که هزینه را پایین نگه می‌دارد. در مقایسه با نگهداری گیربکس دستی، AMT هزینه کمتری در درازمدت متحمل می‌شود.

گیربکس اتوماتیک معمولی معمولاً تأثیر منفی بر بازده سوخت خودرو دارد. با صرف‌نظر از چند نوع خاص از گیربکس اتوماتیک پیشرفته و عالی، تقریباً تمام گیربکس‌های ‌اتوماتیک‌ از این مشکل رنج می‌برند. بااین‌حال، دستی بودن AMT بازده سوخت خودرو را کاهش نمی‌دهد. تقریباً تمام نمونه‌های خودروهای AMT همان راندمان سوخت خودروهای دستی خود را نشان می‌دهند. بسیاری از مردم این تصور غلط را در مورد AMT دارند، اما این درست نیست.

هر چیزی مزایا و ضررهای خاص خود را دارد و درحالی‌که خودروهای مجهز به AMT کارایی یکسانی را ارائه می‌دهند، آن‌ها نیز دارای کاستی‌هایی هستند. AMT ها ویژگی‌هایی مانند حالت پارک، نگه‌داشتن تپه و فرود از تپه را از دست می‌دهند. اگر صاحب خودروی مجهز به AMT هستید یا قصد دارید، استفاده از ترمزدستی را به عادت تبدیل کنید. این به این دلیل است که در یک ماشین AMT، همیشه باید ترمزدستی رازمانی که ماشین پارک شده است و همچنین در هنگام مقابله با شیب‌های تپه، کشید.

تقریباً تمام خودروهای مجهز به AMT دارای چوب معمولی هستند که هر زمان که نیاز به در دست گرفتن امور باشد می‌توان از آن استفاده کرد. رنو Kwid یک استثنا در این مورد است، زیرا دارای یک انتخاب‌گر دنده AMT مبتنی بر دستگیره است. بااین‌حال، چنین گزینه‌ای برای گرفتن چیزهایی در دست شما در بسیاری از گیربکس‌های اتوماتیک معمولی که با خودروهای مقرون‌به‌صرفه در بازار هند ارائه می‌شوند، ارائه نمی‌شود. این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که انتخاب تغییر دنده و کاهش دنده باعث کنترل بیشتر خودرو می‌شود.

 

AMT های مدرن بسیار پیشرفته‌تر هستند

فناوری هرروز با سرعت شگفت‌انگیزی درحال‌توسعه است. فناوری فقط گوشی هوشمند یا رایانه شخصی شما نیست، بلکه همه‌جا است، و اتومبیل‌ها نیز با سرعت بسیار بالایی در حال تکامل هستند. خودروهای مدرن با گیربکس AMT با ویژگی‌های پیشرفته مانند نگه‌داشتن در تپه عرضه می‌شوند. تاتا نکسون و رنو داستر نمونه خوبی برای این موضوع هستند. این نه‌تنها باعث می‌شود وسایل نقلیه کمتر خسته شوند، بلکه به راننده کمک می‌کند هنگام توقف درشیب تپه‌ها استراحت کند.

بدون نیاز به ورودی‌های شتاب‌دهنده در ترافیک

این یک موهبت دیگر برای افرادی است که از رانندگی در ترافیک متنفرند. تقریباً خودروهای مجهز به AMT که در کشور ما فروخته می‌شوند، اکنون با عملکرد “خزش” عرضه می‌شوند. همان‌طور که از نام آن پیداست، این اجازه می‌دهد تا خودرو به‌آرامی در ترافیک بدون هیچ ورودی گاز حرکت کند. این به‌ویژه در شرایط ترافیک سنگین که اتومبیل‌های دستی اغلب با دنده اول خاموش می‌شوند مفید است. عملکرد خزش با هر ماشین گیربکس اتوماتیک موجود است.

ترمز موتور وجود ندارد!

ترمز موتور تکنیک خوبی برای استفاده است و از استفاده غیرضروری از ترمز جلوگیری می‌کند. به‌ویژه هنگام پایین آمدن از تپه یا توقف خودرو در مسافت کوتاه‌تری مفید است. بااین‌حال، گیربکس AMT به این معنی است که نمی‌توان کلاچ را به‌دلخواه کنترل کرد، بنابراین ترمز موتور را غیرممکن می‌کند. ترمز موتور به معنای نگه‌داشتن خودرو در دنده‌های پایین‌تر در حین پایین آمدن از شیب یا سطح صاف است که درنهایت سرعت خودرو را کاهش می‌دهد. اما در مورد خودروهای انتقال قدرت AMT امکان‌پذیر نیست.

سبقت نیاز به برنامه‌ریزی دارد

اگر از طرفداران این شعار “یک‌دنده پایین بیاوریم و دنیا را پشت سر می‌گذاریم” هستید، ممکن است AMT راکمی خسته‌کننده بدانید. دلیلش این است که AMT ها هرچقدر هم که پیشرفته باشند کمی کند هستند. AMT ها ممکن است به شما اجازه دهند دنده‌ها را به‌صورت دستی تعویض کنید، اما نمی‌توانند با سرعت‌های گیربکس دستی یا سایر گیربکس‌های اتوماتیک پیشرفته مطابقت داشته باشند. بنابراین سبقت گرفتن می‌تواند دردسر بزرگی در خودروهای مجهز به AMT باشد. با فشار دادن پدال گاز، دنده پایین می‌آید اما نه فوراً.

 

مزایای گیربکس دستی خودکار (AMT):

  1. راحتی: مطمئناً سهولت رانندگی اولین ویژگی مفید گیربکس AMT است. این گیربکس مانند هر گیربکس اتوماتیک دیگری کار می‌کند و شما می‌توانید پای چپ و دست خود را نیز شل کنید، مگر اینکه تصمیم به تغییر حالت دستی داشته باشید. این ویژگی واقعاً در موقعیت‌های ترافیکی سپر به سپر ساعت شلوغ می‌درخشد. عملکرد داخلی “Creep” اضافه‌شده با این امکان را به شما می‌دهد که با رها کردن پدال ترمز و بدون دادن هیچ ورودی گاز، با سرعت آهسته حرکت کنید.
  2. اقتصاد: بهره‌وری سوخت یکی دیگر از نکات مهم AMT است، برخلاف سایر خودکارها. بیشتر AMT ها در کشور ما در هاچ بک‌ها استفاده می‌شوند و الگوی تعویض دنده آن‌ها به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده است که حداکثر بهره‌وری سوخت در اولویت قرار گیرد. کامپیوتر آن کار می‌کرد، بنابراین در انجام آن نیز بسیار دقیق است.

 

هزینه تعمیر گیربکس AMT

تعمیر گیربکس AMT گران است. هزینه تعمیر گیربکس درنهایت به نوع خرابی گیربکس و شدت آسیب بستگی دارد. علاوه بر این، این امر عمدتاً به این بستگی دارد که چه نوع گیربکس در خودرو نصب‌شده است و کدام قسمت از سیستم انتقال دیگر نمی‌تواند وظیفه خود را انجام دهد. گیربکس یک سیستم پیچیده است و بنابراین می‌تواند در طول زمان در مکان‌های مختلف آسیب ببیند. بسته به گستردگی آسیب، در برخی موارد هزینه‌ها آن‌قدر زیاد است که تعمیرات دیگر ارزشی ندارد. توصیه می‌شود خودرو را در یک کارگاه تخصصی بررسی کنید و در صورت لزوم گیربکس خراب را تعویض کنید

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک دشتی تمامی خدمات تعمیر و سرویس تعمیر گیربکس AMT به‌صورت تخصصی ارائه می‌شوند. برخی از تعمیرگاه‌های گیربکس تخصصی خدمتی را ارائه می‌دهند که به‌عنوان تعمیر ارزش منصفانه شناخته می‌شود. این به معنای نصب گیربکس دست‌دوم در خودروی قدیمی است. این می‌تواند در هزینه‌های قابل‌توجهی صرفه‌جویی کند.

دشتی
دشتی

در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی کلیه خدمات با ضمانت ارائه می‌شوند، تعویض گیربکس با گیربکس کارکرده دست‌دوم نیز بر اساس نظر مالک انجام می‌شوند و اگر شما تمایلی به انجام این کار نداشته باشید از گیربکس نو در خودروی شما به‌عنوان جایگزین استفاده می‌شود. رضایت شما از خدمات ما در اولویت قرار دارد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *