تعمیر گیربکس اتوماتیک 206

گیربکس 206

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

گیربکس 206 اتوماتیک AL4 با توجه به قیمتی که دارد در دسته گیربکس‌های متوسط باکیفیت قابل‌قبول قرار می‌گیرد، این گیربکس می‌تواند کارکرد قابل‌قبول و عمر خوبی داشته باشد به شرطی که تعمیر و سرویس گیربکس 206 جدی گرفته شوند.

تعمیر گیربکس 206 هرچند تعداد این خودرو در ایران بیشتر از سایر خودروها است اما همچنان توسط افراد غیرمتخصص در اغلب تعمیرگاه‌های عمومی انجام می‌شود، به همین دلیل برای تعمیر گیربکس 206 باید به یک مرکز تخصصی تعمیر گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید.

 

مشکلات و نشانه‌های خرابی گیربکس 206

مشکلات گیربکس خودرو می‌تواند ازنظر شدت و هزینه تعمیر وسعت زیادی داشته باشد. درحالی‌که می‌توان با سرویس به‌موقع گیربکس 206 تا حد زیادی جلوی این هزینه‌های اضافی را گرفت.

 

هزینه تعمیر گیربکس 206

رایج‌ترین نوع خرابی‌های گیربکس 206 از عدم سرویس به‌موقع گیربکس ناشی می‌شوند، مدت‌زمان سرویس گیربکس معمولاً براساس میزان کیلومتر طی شده در دفترچه راهنمای همراه خودرو قید می‌شود، شما باید خودروی خود را برای سرویس در زمان مشخص‌شده به مراکز تخصصی ببرید، در این مراکز تمامی قسمت‌های خودروی 206 خصوصاً گیربکس خودرو به‌دقت بررسی و چک می‌شوند، در صورت بروز آسیب ، خرابی‌ها رفع می‌شوند و با توجه به اینکه خرابی‌ها در مراحل ابتدایی شناسایی و رفع می‌شوند هزینه تعمیر و سرویس بسیار پایین‌تر است و هم ازنظر زمان و هم به جهت هزینه این امر با سوددهی برای شما همراه است. به همین دلیل است که بر زمان سرویس به‌موقع گیربکس 206 تأکید می‌شود.

تعمیرات جزئی گیربکس شامل تعویض شیر برقی معیوب، آب‌بندی مجدد برای نشتی، تعویض قطعات و تنظیم کابل دریچه گاز است. تعمیر عمده گیربکس نیاز به جداسازی، بازرسی، تمیز کردن و بازسازی دارد. این کار فشرده و هزینه زیادی دارد.

خوشبختانه، خرابی گیربکس 206 معمولاً بدون هشدار اتفاق نمی‌افتد. چندین علامت هشداردهنده وجود دارد که نشان می‌دهد گیربکس اتوماتیک 206 شما خاموش است.

 

در اینجا 10 علامت خرابی گیربکس 206 وجود دارد که باید در ذهن خود نگه دارید.

  1. بوهای عجیب

سفرهای جاده‌ای پر از بوهای عجیب‌وغریب است، اما اگر به نظر می‌رسد هر یک از آن‌ها از موتور شما می‌آید، توجه کنید. اگر متوجه بوی سوزش شدید، این نشانه مطمئنی است که چیزی درست‌کار نمی‌کند.

باکم شدن یا تحلیل رفتن روغن گیربکس 206، بیش‌ازحد گرم می‌شود و شروع به سوختن می‌کند. این باعث می‌شود موتور شما داغ شود که به سایش زودهنگام، زباله‌های اضافی و خوردگی کمک می‌کند.

از دیگر دلایل بوی سوختگی می‌توان به محبوس شدن پلاستیک، چکیدن ضدیخ یا ذوب شدن هسته بخاری اشاره کرد. بدون توجه به علت، همیشه باید بوی سوزش را بررسی کنید.

  1. صداهای عجیب

خرابی ماشین در فیلم‌ها همیشه با صدای تق‌تق، اعم از پنچر شدن لاستیک یا استارت معیوب همراه است. در این مورد، فیلم‌ها دروغ نمی‌گفتند. صداهای عجیب می‌تواند به معنای مشکل گیربکس 206 باشد. صدای هق‌هق، زمزمه یا ناله نشانه مشکلات گیربکس اتوماتیک است. گیربکس‌های دستی معیوب نیز صداهای ماشینی بلندی را منتشر می‌کنند که به نظر می‌رسد از هیچ جا بیرون نمی‌آیند. وقتی دنده‌ها را عوض می‌کنید، صدا زمزمه‌ای می‌شنوید در این شرایط حتماً باید گیربکس توسط کی تکنسین بررسی شود.

  1. سروصدا

سروصدای زیاد نیز ممکن است نشان‌دهنده مشکل باشد. هنگامی‌که خودروی شما در حالت خنثی است، یک‌صدای پرسروصدا و ضربه زدن نیاز به بررسی موتور دارد. راه‌حل معمولاً بسیار ساده است. ممکنه مایعش کم باشِ همچنین ممکن است از نوع مایع اشتباه استفاده‌شده باشد، و این کار را انجام نمی‌دهد. از طرف دیگر، ممکن است مشکل از یاتاقان‌ها یا دندانه‌های چرخ‌دنده باشد که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

  1. چراغ موتور را بررسی کنید

اگرچه بسیاری از رانندگان به نادیده گرفتن چراغ چک موتور مزمن عادت دارند، اما مواقعی وجود دارد که باید آن را جدی گرفت. یک چراغ‌قرمز یا چشمک‌زن سعی می‌کند شمارا از یک مشکل فوری آگاه کند.

حسگرهای اطراف وسیله نقلیه شما می‌توانند سیستم هشدار را خاموش کنند. حتی چیزی به‌اندازه شل شدن درپوش گاز می‌تواند آن را خاموش کند. هنگامی‌که سانسورهای گیربکس چراغ چک موتور را روشن می‌کنند، باعث نگرانی می‌شود. حسگرها تکان‌ها و لرزش‌هایی را تشخیص می‌دهند که در غیر این صورت متوجه نمی‌شوید. منتظر نمانید تا زمانی که یک اسکن تشخیصی ساده می‌تواند به شما آرامش دهد.

  1. بدون پاسخ

یک گیربکس کارآمد مستقیماً به دنده مناسب می‌رود. اگر خودروی شما مردد است یا به شما پاسخی نمی‌دهد، مشکلی وجود دارد و اغلب گیربکس است.

در یک وسیله نقلیه دستی، این تعویض با تأخیر همراه با افزایش RPM و صدای موتور است که با سرعت شما مطابقت ندارد. ممکن است کلاچ شما باشد، اما تنها راه مطمئن شدن از آن این است  خودرو را برای سرویس به یک تعمیرگاه گیربکس تخصصی ببرید.

  1. نشت روغن گیربکس 206

6 مایع اصلی در وسیله نقلیه شما وجود دارد. آن‌ها روغن‌کاری می‌کنند، خنک می‌کنند و به شما در هدایت، ترمز و تمیز کردن شیشه جلو کمک می‌کنند. اگر مایعات شما نشت یا خراب شود و به‌اندازه کافی سریع آن‌ها را تعویض نکنید، موتور شما نمی‌تواند به‌درستی کار کند.

نشت سوخت گیربکس اتوماتیک بارنگ قرمز و بوی شیرین آن به‌راحتی قابل‌تشخیص است. همچنین می‌تواند رنگ تیره‌تری به خود بگیرد و بوی نان برشته‌تری به خود بگیرد، اگر از اوج خود گذشته باشد.

اگر متوجه مایعات مشکوک در راهروی خود شدید، می‌توانید نشت را خودتان بررسی کنید. موتور را با یک درایو کوتاه گرم‌کنید، سپس میله گیربکس را بررسی کنید. چوب برای علامت‌گذاری سطح مناسب مایع تورفتگی دارد.

  1. کلاچ کشیدن

اگرچه برای گیربکس‌های اتوماتیک مشکلی نیست، اما کشیدن کلاچ نشانه‌ای از مشکل برای خودروهای دستی است. شلی بیشتر در پدال کلاچ باعث می‌شود که دیسک کلاچ به‌سختی درگیر شود و کلاچ در حال چرخش باشد. چون کلاچ نمی‌تواند نیروی موتور را به پیشرانه منتقل کند، تعویض دنده غیرممکن است. شما همچنین متوجه صدای ساییدن همراه با کشش کلاچ خواهید شد.

  1. تکان خوردن خودرو

اگر ماشین شما در هنگام تعویض دنده تکان می‌خورد، چیزی درست نیست. انتقال عادی به‌آرامی، اغلب بدون اطلاع قبلی تغییر می‌کند. شما نباید از بزرگراه پرش کنید. درحالی‌که در ابتدا کم‌اهمیت جلوه دادن مشکل آسان است، اما با سایش بدتر می‌شود. افزایش تدریجی پرش ممکن است شمارا ازخودراضی کند تا زمانی که چرخ‌دنده‌های شما شلیک شود.

در یک کتابچه راهنمای کاربر، کلاچ شما ممکن است نیاز به تعویض یا تنظیم داشته باشد.

  1. خودرو وارد دنده نمی‌شود

شاید ماشین شما از دنده خودداری کند. همه ما هر از چند گاهی به استراحت نیاز داریم. این اغلب یک مسئله مایعات است.

اگر مایعات شما تمیز و پر هستند، ممکن است مشکل از کابل‌های تعویض دنده یا اتصال کلاچ باشد. سیستم کامپیوتری ماشین شما نیز می‌تواند مقصر باشد.

حداقل این‌یک راه‌حل آسان است. باتری خود را به مدت نیم ساعت قطع کنید و بااتصال مجدد کامپیوتر دوباره راه‌اندازی می‌شود.

  1. چرخ‌دنده‌های لغزنده

به‌طورمعمول، یک وسیله نقلیه برای اطلاع از تغییرات دنده به ورودی خارجی متکی است. با گیربکس دستی، راننده در هر تعویض دنده تصمیم می‌گیرد. در مورد گیربکس اتوماتیک، راننده دنده‌عقب، خنثی یا درایو را انتخاب می‌کند.

اگر ماشین شما بدون هیچ ورودی بین دنده‌ها می‌لغزد، برای شما خطرناک و برای موتور شما مضر است. مایعات کم و باندهای فرسوده انتقال می‌تواند باعث لیز خوردن دنده شود.

اگر خودروی شما هر یک از این علائم خرابی گیربکس را نشان می‌دهد، آن را بررسی کنید. یا اگر مورد غیرمعمولی را احساس می‌کنید، حتماً گیربکس عملکرد عادی خود را ازدست‌داده است و دچار مشکل شده است نادیده گرفتن بوها، صداها و نشانه‌های غیرمعمول ممکن است در درازمدت به ضرر شما تمام شود..

 

تعمیر یا تعویض گیربکس 206؟

تعمیر گیربکس یک تلاش پرهزینه است و یک گیربکس آسیب‌دیده اغلب دلیل این است که یک ماشین خوب قبل از زمان خود به خراب می‌شود. بااین‌حال، اگر زمان و تمایل دارید که گیربکس آسیب‌دیده را با گیربکس کارکرده یا بازسازی‌شده جایگزین کنید، از بین رفتن نابهنگام گیربکس شخص دیگری می‌تواند خبر خوبی برای شما باشد.

 

مدت‌زمان موردنیاز برای تعمیر گیربکس 206

قدرت به چرخ‌ها

گیربکس ماشین شما چیزی است که موتور را به محور محرک متصل می‌کند. وظیفه انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها را بر عهده دارد. موتورهای خودرو با حرکت میل‌لنگ با پیستون نیرو تولید می‌کنند. داشبورد خودروی شما معمولاً دارای یک سرعت‌سنج است که سرعت چرخش میل‌لنگ را در دور در دقیقه (RPM) نشان می‌دهد. موتور بین حداقل دور در دقیقه که از توقف آن جلوگیری می‌کند و حداکثر دور در دقیقه کار می‌کند.

هنگامی‌که خودرو به‌آرامی حرکت می‌کند، چرخ‌ها باید کندتر از میل‌لنگ بچرخند. وقتی ماشین با سرعت حرکت می‌کند، ممکن است لازم باشد چرخ‌ها سریع‌تر از میل‌لنگ بچرخند.

گیربکس این امکان را فراهم می‌کند. این شامل چندین چرخ‌دنده با اندازه‌های مختلف است که به یک چرخ‌دنده روی میل‌لنگ موتور متصل می‌شود. در دنده‌های پایین، گیربکس چرخ‌ها را کندتر از میل‌لنگ می‌چرخاند، درحالی‌که در دنده‌های بالا، چرخ‌ها را به‌سرعت یا سریع‌تر از میل‌لنگ می‌چرخاند.

 

نشانه‌های کم بودن روغن گیربکس 206 چیست؟

بسیاری از مردم با نیاز به بررسی منظم روغن‌موتور آشنا هستند. اما خودروها از مایع دیگری استفاده می‌کنند که اهمیت آن کمتر از روغن‌موتور نیست – روغن گیربکس. دارندگان خودروهای جدی و فداکار باید بدانند روغن گیربکس آن‌ها کم است یا خیر. در خودروهای دنده دستی به آن روغن دنده می‌گویند و در خودروهای اتوماتیک روغن گیربکس. اما صرف‌نظر از اینکه شما آن را چه می‌نامید، مشکل در این مایع ضروری خودرو می‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه زیادی شود.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، هر دو خودروی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک از نوعی مایع گیربکس برای خدمت به نحوه عملکرد خود استفاده می‌کنند. بااین‌حال، این دو نوع خودرو در هنگام نیاز به روغن گیربکس علائم متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

 

چگونه بفهمیم روغن گیربکس کم است – علائم

تأخیر در تعویض دنده‌ها

سطح پایین روغن گیربکس معمولاً باعث تأخیر ۲ تا ۳ ثانیه‌ای هنگام تعویض بین دنده‌ها می‌شود.

مکان خوردن‌های شدید خودرو

دلایل زیادی وجود دارد که ماشین شما دچار تکان‌ها می‌شود، اما اگر دلیل واضحی برای چنین حرکاتی نمی‌بینید – ممکن است بخواهید مقدار روغن گیربکس در گیربکس را به‌عنوان دلیل احتمالی بررسی کنید.

لرزش

مایع گیربکس به‌عنوان روان کننده عمل می‌کند، بنابراین اگر هنگام تعویض دنده لرزش‌هایی را در شیرتر احساس کردید، ممکن است نیاز به تعویض روغن گیربکس باشد.

مشکلات کلاچ

مردم فکر می‌کنند که فنرها پس از فشار دادن پدال، کلاچ را به حالت عادی بازمی‌گرداند. درواقع، سطح پایین مایع گیربکس ، حرکت آن را متوقف می‌کند و کلاچ شما حتی ممکن است در موقعیت غیرعادی گیر کند.

جدا از مشکلاتی که می‌توانید از طریق شیرتر یا پدال کلاچ احساس کنید، اتومبیل‌های اتوماتیک علائم مشابهی دارند. بااین‌وجود، این خودروها همچنین دارای برخی از شاخص‌های معمولی هستند که نشان می‌دهد مایع انتقال آن‌ها کم است.

مایع تیره‌رنگ

متخصصان گیربکس موافق هستند که رنگ معمولی مایع در گیربکس اتوماتیک باید صورتی باشد. بنابراین اگر مایع گیربکس شما قهوه‌ای یا مشکی است، گیربکس شما آسیب‌دیده است.

لغزش گیربکس

اگر وسیله نقلیه شما هنگام فشار دادن پدال شتاب ندهد، این ممکن است نشانه دیگری از نیاز به تعویض روغن گیربکس باشد.

سنگ‌زنی

مایع گیربکس باید روغن‌کاری شود، اما بدون مایع کافی، گیربکس به دلیل اصطکاک بیش‌ازحد گرم می‌شود و ممکن است درنتیجه این سنگ‌زنی صداهای مکانیکی بشنوید. بهترین گزینه این است که در اسرع وقت سرویس گیربکس را در نظر بگیرید.

 

تعویض گیربکس: روش حرفه‌ای

بنابراین اکنون می‌دانید که رانندگی با مایع گیربکس کم‌مصرف ممکن است منجر به مشکلات مختلفی شود و نیاز به تعویض گیربکس داشته باشد. برای جلوگیری از آن، چند علامت اضافی را به شما ارائه خواهیم داد که ممکن است به چنین نارسایی مرتبط باشد. امروزه  کارشناسان خودرو از دستگاه‌های الکترونیکی مختلفی برای تشخیص مشکلات استفاده می‌کنند. اعلان «بررسی موتور» روی داشبورد صرفاً برای مشکلات موتور محفوظ نیست. هنگامی‌که مایع گیربکس کم است، این نشانگر روشن می‌شود.

اصطکاک ناشی از کمبود روغن گیربکس ممکن است باعث ایجاد بوی سوختگی و حتی دود شود. ما صمیمانه امیدواریم که قبل از دیدن هرگونه دود متوجه عطرهای غیرمعمول شوید، این بدان معناست که شما باید پیاده شوید و با یک کامیون یدک‌کش یا امداد جاده‌ای تماس بگیرید.

 

آیا می‌توانید از تعویض گیربکس جلوگیری کنید؟

این امکان وجود دارد اما شما باید به‌دقت به ماشین خود توجه کنید. مواظب محل پارک خود باشید تا هر گودال و لکه‌ای وجود داشته باشد. آن‌ها معمولاً به دلیل نشت مایع انتقال ایجاد می‌شوند. همچنین مطمئن شوید که مایع گیربکس خودروی خود را به‌طور منظم چک کنید. به یاد داشته باشید که همیشه این کار رازمانی انجام دهید که خودرو در دمای کارکرد قرار دارد زیرا مایعات در هنگام گرم شدن منبسط می‌شوند و در هنگام سرد منقبض می‌شوند.

اگر در گاراژ خودرو با مشکل گیربکس مواجه شدید، به خاطر داشته باشید که همه‌چیز به شما بستگی ندارد. در بسیاری از مواقع، آسیب آب می‌تواند باعث نیاز به تعویض گیربکس شود و چنین مواردی به‌وضوح از کنترل شما خارج است. خوشبختانه، ما تخصص و ابزار لازم برای احیای هر خودرو را بدون توجه به شرایط بدی که ممکن است داشته باشد، داریم.

متخصصان گیربکس 206 ما همچنین در مورد تعویض یا عدم تعویض روغن گیربکس با شما مشورت خواهد کرد. برخی از افسانه‌های مکانیکی ادعا می‌کنند که خودروها فقط به مایع گیربکس موجودی خود نیاز دارند.

اسطوره‌های دیگر موعظه تعویض منظم روغن گیربکس هستند، بنابراین سود گاراژ محلی را با پر کردن مجدد روغن گاهی اوقات غیرضروری افزایش می‌دهند. رویکرد تخصصی ما متفاوت است. ما نیازهای مدل خودروی شما و وضعیت فعلی را ارزیابی خواهیم کرد تا مطمئن شویم که در جاده ایمن هستید بدون اینکه پول بیشتری خرج کنید.

 

انواع خدمات تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی برای گیربکس 206

چند فرآیند مختلف وجود دارد که ممکن است برای تعمیر گیربکس شما نیاز باشند:

جایگزینی روغن گیربکس 206

ساده‌ترین تعمیر، شستشوی روغن گیربکس 206 از سیستم و افزودن مایع جدید است.

آب‌بندی

برای رفع نشتی گیربکس 206 مکانیک شما می‌تواند واشرهای آب‌بندی سیال را جایگزین کرده و هر سوراخی را وصله کند.

کالیبراسیون مجدد

گیربکس‌های اتوماتیک مدرن با کامپیوتر کنترل می‌شوند. برخی از مشکلات را می‌توان با تنظیمات نرم‌افزار کنترل‌کننده آن‌ها برطرف کرد.

تعویض شیر برقی تعویض دنده

شیر برقی نوبت جریان سیال را از طریق گیربکس کنترل می‌کند. اگر یک یا چند مورد از این موارد خراب‌شده باشد، مکانیک شما می‌تواند آن‌ها را جایگزین کند.

بازسازی کامل

اگر دنده‌ها یا سایر قطعات اصلی آسیب‌دیده باشند، ممکن است گیربکس شما نیاز به بازسازی کامل داشته باشد. این به معنای جدا کردن آن و جایگزینی اجزای داخلی مانند چرخ‌دنده است.

اکثر تعمیرات نسبتاً سریع هستند. شستشوی مایع، آب‌بندی و کالیبراسیون مجدد را می‌توان در عرض یک روز انجام داد. تعویض شیر برقی نوبت یک یا دو روز طول می‌کشد. بااین‌حال، بازسازی کامل بسیار زمان‌بر و کار فشرده است و معمولاً سه تا چهار روز طول می‌کشد.

داشتن گیربکس خودروی شما در حالت خوب برای کارکرد روان و ایمن خودرو بسیار مهم است. در صورت مشاهده علائم مشکل، خودروی 206 خدو را برای بررسی به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی بیا روید. تکنسین‌های ما مشکل را زود تشخیص می‌دهند، خرابی گیربکس ممکن است در یک روز حل شود و احتمالاً در یک بازسازی کامل 3-4 روزه زمان موردنیاز باشد.

تضمین

کلیه خدمات در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی برای خودروهای 206 با تضمین کتبی یک‌ساله ارائه می‌شوند، هر نوع خرابی در این مدت در بخش تعمیر شده بدون دریافت بربنه مجدد بررسی می‌شود.

خودروبر رایگان

اگر برای انتقال خودروی خود به تعمیرگاه دچار مشکل هستید می‌توانید از خودروبر رایگان مجموعه‌ی ما استفاده کنید ما تمامی موارد ایمنی را برای حمل خودرو رعایت می‌کنیم تا هیچ آسیبی به خودروی شما در حین حمل وارد نشود.

امتیاز 4.9 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *