تعمیر گیربکس آریزو

گیربکس آریزو

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

گیربکس خودروی شما، از نیروی وسیله نقلیه شما برای حرکت موتور در سرعت‌های مختلف استفاده می‌کند. به زبان ساده، گیربکس یک وسیله مکانیکی بسیار پیچیده در خودروی شماست که برای افزایش گشتاور خروجی یا تغییر سرعت خودرو استفاده می‌شود. گیربکس گشتاور بالایی تولید می‌کند که ماشین شما برای شروع از حالت سکون، شتاب گرفتن، کشیدن بار و بالا رفتن از تپه به آن نیاز دارد.

گیربکس و موتور به‌عنوان قلب و مغز ماشین شما عمل می‌کنند و برای هماهنگی با عملکرد ماشین شما نیاز به تعمیر و نگهداری به‌موقع دارند. مشکلات گیربکس اغلب در مراحل اولیه موردتوجه قرار نمی‌گیرند، اما بسیاری از موارد زیر سطح اتفاق می‌افتد. اگر در مراحل ابتدایی خدمات گیربکس هستید و چه زمانی باید آن را انجام دهید، این مقاله برای شما مناسب است.

نکته اصلی امروز کمک به رانندگان در هنگام نیاز به مراجعه به متخصص گیربکس خودرو است. ما هشت نشانه مهم را فهرست کرده‌ایم که حکایت از این دارد که گیربکس آریزو شما نیاز به تعمیرات اساسی گیربکس دارد.

تکان‌های ناخواسته

تغییر دنده ناهموار نشانه اصلی این است که ممکن است مشکل جدی در انتقال داشته باشید! ممکن است تکان‌ها و تکان‌های ناخواسته‌ای را تجربه کنید، اما تجربه رانندگی شما باید نرم و راحت باشد. همه این‌ها زنگی را به صدا درمی‌آورد که به شما نشان می‌دهد گیربکس آریزو شما به تعمیر نیاز دارد.

صدای سنگ‌زنی

اگر هنگام تعویض دنده متوجه صدای خراشیدگی شدید، باید یک سرویس تعمیر گیربکس خودرو جدی داشته باشید. صداهای عجیب‌وغریب هرگز نشانه خوبی نیستند. گیربکس خود را با یک متخصص گیربکس خودکار چک کنید اگر در هنگام تعویض دنده صدای ضربه زدن احساس کردید.

بوی عجیب سوزش

انتقال سوختن بوی منحصربه‌فردی آزاد می‌کند. اگر هنگام رانندگی احساس کردید چیزی می‌سوزد، گیربکس شما بیش‌ازحد گرم شده است. بلافاصله رانندگی را متوقف کنید تا ماشین شما خنک شود و برای کمک بیشتر با یک متخصص گیربکس خودکار تماس بگیرید.

چرخ‌دنده‌های لغزنده

شما باید سرویس گیربکس را به‌موقع دریافت کنید زیرا دنده‌های گیربکس ممکن است فرسوده شوند و لیز بخورند. لیز خوردن چرخ‌دنده‌ها طبیعی نیست. آن را بررسی کنید که آیا وسیله نقلیه شما در حین رانندگی پریده است یا بیرون می‌لغزد.

نشت مایع غیرقابل مشاهده

درست مانند روغن‌موتور، مایع گیربکس نیز نشت می‌کند و کم می‌شود. اگر با این مشکل مواجه هستید، نشتی در سیستم گیربکس وجود دارد. اگر به‌سرعت موردتوجه قرار نگیرید، می‌توانید از مشکلات عمده دیگری استقبال کنید.

چراغ موتور

اگر متوجه چراغ‌قرمز موتور روی صفحه داشبورد خود شدید، ممکن است دلایل زیادی پشت آن باشد. یکی می‌تواند این باشد که مایع گیربکس شما نشت می‌کند. باید فوراً به متخصص گیربکس مراجعه کنید.

کلاچ کشیدن

هنگامی‌که پدال کلاچ را فشار می‌دهید دیسک کلاچ نمی‌تواند  ماشین شمارا جدا کند، کلاچ کشنده است کلاچ کششی عمدتاً به دلیل خرابی مکانیکی رخ می‌دهد.

 

انواع مختلف گیربکس خودرو

با گیربکس خودکار، راننده نیازی به تعویض دنده به‌صورت دستی ندارد. این بزرگ‌ترین امتیازی است که دارد. گیربکس خودکار بهتر از گیربکس دستی است، به‌خصوص در ترافیک توقف و حرکت، زیرابه ورودی راننده زیادی نیاز ندارد.

 

چهارراه برای مراقبت از گیربکس آریزو

اگر در مراحل اولیه تضعیف یا دست‌کم گرفته شود، تعمیرات گیربکس می‌تواند پرهزینه باشد. اما چند کار وجود دارد که می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه خدمات تعمیر گیربکس انجام دهید. این پنج نکته مهم نگهداری گیربکس را بخوانید-

فقط از نوع مناسب مایع انتقال استفاده کنید

برخلاف روغن‌موتور، روغن گیربکس دومین مایع حیات‌بخش ضروری برای خودروی شماست. قبل از استفاده از هر نوع روغن گیربکس برای وسیله نقلیه خود، مشورت با متخصص گیربکس خودرو غیرقابل‌انکار مهم است.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس تویوتا

روغن گیربکس خود را به‌موقع بررسی کنید 

مایع انتقال خود را به‌صورت دوره‌ای کنترل کنید. به‌آسانی بررسی روغن است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که میله را بکشید، آن را پاک‌کنید، دوباره آن را وارد کنید، منتظر بمانید و آن را بیرون بکشید تا به قرائت دقیق برسید. سطح کم مایع باعث نشتی می‌شود. وضعیت مایع خوب قرمز است و بوی شیرین می‌دهد. اگر آن را کدر، تیره یا بوی ماهی فاسد پیدا کردید.

اجازه دهید ماشین شما قبل از اینکه جرقه را روشن کنید گرم شود. 

روی صندلی راننده و موتور خود نپرید. قبل از شروع رانندگی، مدتی را برای گرم کردن موتور خود اختصاص دهید، مخصوصاً در زمستان.

در حین رانندگی هرگز دنده را عوض نکنید

همیشه هنگام تعویض دنده از حالت دنده به دنده یا بالعکس، ماشین خود را به صفر برسانید. تعویض دنده در حین سرعت زیاد می‌تواند به گیربکس فشار وارد کند و منجر به یک مشکل جدی شود.

 

گیربکس آریزو چیست؟

گیربکس وسیله‌ای است که گشتاور خودروی شمارا تنظیم می‌کند که به‌نوبه خود منجر به افزایش یا کاهش سرعت می‌شود. ازآنجایی‌که اصطکاک زیادی با استفاده از آن درگیر است، گیربکس مستعد فرسودگی و پارگی است و نیاز به نگهداری و خدمات مناسب دارد.
انواع مختلفی از مشکلات برای گیربکس وجود دارد که می‌توانید با گیربکس خود مواجه شوید و خدمات خودرو اکنون اینجاست تا همه آن‌ها را حل کند.

یکی دیگر از مشکلات رایج در گیربکس نشت مایع گیربکس است. ازآنجایی‌که این مایع وظیفه روان کاری، تمیز کردن و تهویه آب‌بندی را بر عهده دارد، نشت آن مشکلات زیادی را برای کار خودروی شما ایجاد می‌کند.
اطمینان حاصل کنید که در صورت نشتی مایع گیربکس خود را دوباره پرکنید.

همچنین می‌توانید در اتصال گیربکس خود که مسئولیت انتقال نیرو از موتور خودرو به چرخ‌ها را بر عهده دارد، با مشکل مواجه شوید. حرکت چرخ‌دنده به گیربکس منتقل می‌شود که سپس امکان درگیری دنده را فراهم می‌کند. اتصال دنده باعث موفقیت این انتقال می‌شود.
برخی از علائم رایج مشکل اتصال گیربکس عبارت‌اند از: حرکت بیش‌ازحد در دسته‌دنده، مشکل در تعویض دنده، سفت شدن یا خرد شدن دنده‌ها و غیره.

گیربکس بخش جدایی‌ناپذیر یک خودرو را تشکیل می‌دهد و هر مشکلی که با آن مواجه می‌شود قابل‌چشم‌پوشی نیست. اگر در مورد عملکرد گیربکس خود نگران هستید، به خدمات اکنون خودرو بیایید، جایی که تکنسین‌ها و مکانیک‌های متخصص ما نگاهی کامل به خودروی شما خواهند داشت. نگران نباشید، تا زمانی که از قیمت و کارهای موردنیاز مطلع نشوید، کاری را شروع نمی‌کنیم.

احتمال دارد چند روز طول بکشد تا بتوانید گیربکس خود را توسط مکانیک بررسی کنید. در این مدت باید از رانندگی با وسیله نقلیه خود اجتناب کنید. این به دلیل خطراتی است که با یک انتقال غیرقابل‌پیش‌بینی همراه است. اگر مشکلی در درگیر نشدن یا لیز خوردن دنده‌ها وجود داشته باشد، این می‌تواند باعث شود که وسیله نقلیه به‌طور غیرمنتظره‌ای در هنگام رانندگی شروع به لرزیدن کند. اگر با وسیله نقلیه خود با سرعت‌بالا کار می‌کنید، این می‌تواند بسیار خطرناک باشد. وسیله نقلیه همچنین می‌تواند به‌سرعت به دنده دیگری تغییر مکان دهد، که می‌تواند باعث شود به جلو خم شود و به‌وسیله نقلیه دیگری برخورد کند یا شمارا از جاده خارج کند.

با مراقبت صحیح، هر گیربکس خوش‌ساخت می‌تواند سال‌ها در داخل خودرو دوام بیاورد. همین امر در مورد گیربکس‌هایی که در مغازه خود بازسازی می‌کنید نیز صدق می‌کند. تمام‌کارهای بیرون کشیدن گیربکس از خودرو، تعویض قطعات قدیمی یا فرسوده و نصب مجدد در خودروی اصلی می‌تواند ارزش باورنکردنی را برای مشتریان شما فراهم کند. و فقط به این دلیل که یک انتقال درگذشته خراب‌شده است، به این معنی نیست که تعمیرگاه شما نمی‌تواند نتایج بلندمدتی را با بازسازی‌های شما ارائه دهد.

اما چقدر می‌توانیم از یک گیربکس بازسازی‌شده بخواهیم؟ چه مدت می‌توانیم انتظار اجرای آن را داشته باشیم؟ همه‌چیز بستگی به روشی دارد که شما برای تعمیر و سرویس گیربکس آریزو خود در نظر دارید. امروز، ما در مورد مدت‌زمانی که یک انتقال بازسازی‌شده می‌تواند به‌طور بالقوه دوام بیاورد و چگونه اطمینان حاصل کنیم که کارهای بازسازی شما ادامه خواهند داشت، بحث خواهیم کرد.

چه مدت می‌توانید انتظار داشته باشید که انتقال‌های بازسازی‌شده دوام بیاورند؟

اگر به‌درستی انجام شود، بازسازی یک انتقال باید نتایجی را به همراه داشته باشد که انتقال را دوباره شبیه به جدید کند. تمام قطعات فرسوده تعویض می‌شوند، مهروموم و قطعات نرم دوباره نصب می‌شوند و همان بدنه در همان وسیله نقلیه‌ای که از آن آمده است قرار می‌گیرد. یک کار بازسازی خوب نباید هیچ هزینه یا نیروی کار اضافی برای فروشگاه شما ازنظر بازگشت ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس دابل کلاچ DCT

یک معیار شروع عالی برای موفقیت در انتقال مجدد، علامت 30000 تا 40000 مایل است. حداقل، یک واحد بازسازی‌شده باید این مدت طول بکشد. بااین‌حال، اگر به یک واحد بازسازی‌شده توجه و مراقبت بیشتری ازنظر کارهای تعمیر و نگهداری کوچک و منظم شود، این واحد “مثل جدید” می‌تواند تا زمانی که هر واحد جدید دوام بیاورد – به‌طور متوسط حدود 150000 تا 200000 مایل. اما چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کارهای بازسازی شما برای مشتریانتان تا مدت‌ها گذشته از حداقل انتظار ادامه می‌یابد؟

 

چگونه طول عمر یک گیربکس بازسازی‌شده را افزایش دهید

شاید بهترین راه برای اطمینان از دوام گیربکس بازسازی‌شده توجه به کیفیت قطعات جایگزینی است که در طول سرویس نصب می‌کنید. کوتاه کردن گوشه‌ها در مورد کیفیت یا کامل بودن مطمئناً بر نتایج کار شما تأثیر می‌گذارد. کیفیتی که در یک بازسازی قرار می‌دهید بر عملکرد آن در جاده تأثیر می‌گذارد، بنابراین مطمئن شوید که فقط از قطعات باکیفیتی استفاده می‌کنید که همگی برای برنامه خاصی که با آن کار می‌کنید در نظر گرفته‌شده‌اند (و مطمئن شوید که فناوری‌های شما در این زمینه به‌روز هستند. آخرین نوآوری‌های انتقال).

بازسازی گیربکس یک سرویس کامل خودرو است. برخلاف تعمیر، که در آن تنها قطعه شکسته یا مشکل‌ساز جایگزین می‌شود، بازسازی نیاز به جداسازی کامل و مونتاژ مجدد واحد با استفاده از کیت بازسازی و تعویض قطعات سخت در صورت نیاز دارد. اساساً، ارزش بازسازی برای یک مشتری، کارایی یک گیربکس جدید باقیمت کمتر است.

 

افزایش ارزش بازسازی گیربکس آریزو برای مشتریان

راه شماره یک برای افزایش ارزش بازسازی شما این است که هر باریک بازسازی کامل انجام دهید. این بدان معناست که هر بخش نرم دستگاه را تعویض کنید، نه‌فقط قطعاتی که ازکارافتاده یا فرسوده شده‌اند. یک گیربکس بازسازی‌شده با قطعات بازسازی‌شده باکیفیت بالا باید انتظار داشت که مسافت پیموده شده مشابه واحد اصلی را اجرا کند، اما اگر هر جزء مشکوک جایگزین نشود، نمی‌توان همان مقدار را انتظار داشت.

قبل از مونتاژ مجدد تمیز کنید. زباله‌های قبل و یا در حین بازسازی می‌تواند باعث خرابی‌های غیرمحتمل انتقال پس از خروج خودرو از مغازه شود. همیشه باید قبل از مونتاژ مجدد دستگاه و تمام اجزای آن را تمیز کنید تا از آلودگی، زنگ‌زدگی و سایر آلاینده‌ها در سرویس شما تداخل نکنند. یک تمیز کردن واحد خوب می‌تواند بازسازی را برای مدت طولانی‌تری در حالت عالی نگه دارد. فراموش نکنید که سیستم خنک‌کننده را بشویید زیرا آلاینده‌های قدیمی از کولر خارج می‌شوند و به واحد بازسازی تازه شما می‌روند و باعث ازکارافتادن آن یا طول عمر بسیار کمتری می‌شوند.

به‌روزرسانی‌های خدمات فنی را بررسی کنید. درنهایت، با بررسی بولتن‌های خدمات فنی، بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید تا ببینید آیا قطعات یا تغییرات جدیدی برای کاربرد آن‌ها منتشرشده است یا خیر. اگر یک سازنده نقص طراحی را در واحد اصلی تشخیص دهد، ممکن است شرکت قطعات یا فناوری جدیدی را برای اصلاح این مشکل در واحدهای آینده منتشر کند. این شامل هرگونه به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای همه ماژول‌های کنترل است. با به‌روزرسانی واحد آن‌ها با فناوری که ممکن است از زمان ساخت واحد آن‌ها معرفی‌شده باشد، بهترین ارزش بازسازی را به مشتریان خود بدهید.

 

درباره خودرو آریزو بیشتر بدانید

چری آریزو 5 یک سدان کام پکت تولیدشده توسط چری است. چری آریزو 5 از سال 2019 تا 2020 به چری آریزو EX تغییر نام داد و نام آن به چری آریزو 5 تغییر یافت. GX که در نمایشگاه خودرو پکن 2018 معرفی شد، با تغییر نام مدل دوباره به Arrizo 5 Plus پس از گام لیفت در سال 2021 عرضه شد. خودرو آریزو در مدل‌های مختلفی عرضه می‌شود تا بتواند نیاز مالکان در حوزه‌های مختلف را پوشش دهد.

آریزو 5 توسط Chery Concept Alpha که در نمایشگاه خودروی پکن 2014 معرفی شد و مفهوم Chery Alpha 5 که در نمایشگاه خودرو شانگهای 2015 رونمایی شد، پیش‌نمایش داده شد.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس اتوماتیک تارا

موتورهای موجود شامل یک موتور 1.5 لیتری باقدرت 116 اسب بخار و 148 نانومتر است که به گیربکس پنج سرعتِ دستی یا CVT متصل می‌شود. بعداً یک موتور 1.2 لیتری تور بو باقدرت 132 اسب بخار و 212 نانومتر و یک موتور 1.5 لیتری تور بو با 145 اسب بخار و 220 نانومتر اضافه شد. نسخه تولیدی سدان چری آریزو 5 در نمایشگاه خودرو  2015 معرفی شد.

آریزو EX

از سال 2019 تا 2020، مدل فیس لیفت آریزو 5 برای مدت کوتاهی به‌عنوان آریزو EX فروخته شد و آریزو GX کمی گران‌تر و به‌عنوان یک گزینه برتر به فروش رسید. این نام در سال 2020 به آریزو 5 تغییر کرد و آریزو GX برای فیس لیفت مدل سال 2021 به آریزو 5 Plus تغییر یافت.

آریزو 5 Sport

آریزو 5 Sport نوع عملکردی آریزو 5 است. موتور 1.5 لیتری توربو باقدرت 144 اسب بخار (107 کیلووات، 146 اسب بخار) و گشتاور 210 نیوتن متر (155 پوند فوت) است که به یک موتور پنج سرعته متصل می‌شود. دستی یا CVT آریزو 5 Sport دارای کیت بدنه‌ای شامل سپر جلوی بازطراحی شده، رکاب‌های جانبی، آلیاژهای جدید 5 پره، کالی پرهای ترمز قرمز، اسپویلر در عرشه عقب و تزئینات داخلی قرمزرنگ است.

 

سؤالات متداول

چگونه بفهمم ماشین من دارای دنده‌های سیاره‌ای است؟

اگر یک ماشین مدرن با گیربکس اتوماتیک رانندگی می‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که دنده‌های سیاره‌ای داشته باشد. اگر به دنبال یافتن این موضوع هستید، دفترچه راهنمای تعمیر و نگهداری خودرو خود را برای اطلاعات در مورد گیربکس بررسی کنید، با بخش خدمات فروشنده خود تماس بگیرید یا نوار جستجوی همه‌جانبه‌ای را که همه ما به آن وابسته هستیم، امتحان کنید.

 

آیا چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای گران‌تر از انواع دیگر هستند؟

به‌طورکلی بله. آن‌ها گران‌تر هستند زیرا پیچیده‌تر هستند و از قطعات بیشتری نسبت به سایر انواع انتقال تشکیل‌شده‌اند.

 

آیا چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای نیاز به روغن‌کاری دارند؟

بله. درست مانند هر چرخ‌دنده یا جزء مکانیکی دیگری در وسیله نقلیه شما، چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای برای عملکرد روان و جلوگیری از آسیب یا سایش نیاز به روغن‌کاری دارند، گیربکس‌ها، مانند سایر قسمت‌های وسیله نقلیه شما، نیاز به مراقبت و سرویس منظم دارند که می‌تواند شامل کارهای جزئی مانند تعویض مایعات باشد. باگذشت زمان، دنده‌های داخل گیربکس ممکن است فرسوده شوند، که منجر به سرخوردن یا صداهای عجیب‌وغریب می‌شود، بنابراین مهم است که با روغن‌کاری و تعمیر و نگهداری منظم همراه باشید تا در سریع‌ترین زمان ممکن مشکلات را برطرف کنید.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی، تعمیر تخصصی گیربکس آریزو

تعمیر گیربکس آریزو مانند گیربکس سایر خودروهای چینی اهمیت زیادی دارد و حتی تعمیرکاران خودروهای بزرگ را هم با چالش‌های جدی مواجه می‌کند، به همین دلیل در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی تیمی متخصص در حوزه تعمیر گیربکس خودروهای چینی قرار دارند و شما می‌توانید با خیال راحت گیربکس آریزو خود را در مجموعه‌ی ما تعمیر و سرویس کنید. بدون اینکه نگران بروز آسیب در گیربکس خودرو یا سایر بخش‌های خودرو خود باشید.

به  تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی  ، یک مرکز تعمیر گیربکس با خدمات کامل، خوش‌آمدید. ما خدمات باکیفیت بالا و تضمینی را انجام می‌دهیم که می‌توانید باقیمت منصفانه به آن اعتماد کنید. ما وسایل نقلیه داخلی و خارجی را تعمیر می‌کنیم و بهترین انتخاب شما برای نگهداری گیربکس خودرو هستیم.

تکنسین‌های آموزش‌دیده

تمی کارشناسان و تکنسین‌های ما دوره‌های مختلفی را در حوزه گیربکس خودرو گذرانده‌اند، آن‌ها ا رعایت کامل شیوه‌نامه و دستورالعمل‌ها گیربکس آریزو شمارا با بالاترین کیفیت تعمیر می‌کنند.

قطعات اصل

در تعمیرگاه ما تمامی قطعات به‌کاررفته اصل آریزو بوده و با استانداردها دقیق آزمایش و طراحی می‌شوند، تا تعمیر گیربکس آریزو شما به بهترین شکل ممکن و بدون مشکل انجام شود.

خودروبر رایگان

با توجه به شرایط خاص خرابی گیربکس جهت رفاه حال شما مشتریان گرامی امکان حمل خودرو از هر نقطه شهر با خودروبر رایگان به مجموعه فراهم‌شده است.

آزمودن و عیب‌یابی رایگان

عیب‌یابی و بررسی مشکل در گیربکس آری وز در مجموعه‌ی ما بدون دریافت هزینه و به‌صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود، اگر ایرادی در گیربکس خودروی اتوماتیک خود احساس می‌کنید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید و برای بررسی خودرو به ما مراجعه کنید.

امتیاز 5 از 5
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *