تعمیر گیربکس مزدا

گیربکس مزدا

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

مزدا یک برند ژاپنی چندملیتی فعال در ایران است، خودروهای این برند در مدل‌های مختلفی عرضه‌ می‌شوند و کارکرد و کیفیت‌های متفاوت اما هم‌رده‌ای دارند که برای تضمین نیاز بازار خودروسازی ایران کافی است. مزدا 3 تیپ 3، مزدا 3، مزدا 2، مزدا 3  تیپ 3، مزدا 323 رایج‌ترین مدل‌های خودرو مزدا در ایران هستند. همگی این خودرو از گیربکس اتوماتیک بهره می‌برند که بسته به مدل خودرو و سال تولید این گیربکس‌ها تفاوت‌هایی باهم دارند.

تعمیر گیربکس مزدا نسبت به سایر خودروهای ایرانی رواج بیشتری در ایران دارد، گیربکس‌های اتوماتیک به‌کاررفته در این خودرو در نسل‌های متفاوت تغییر کرده‌اند به همین دلیل استادکاران متخصص باید دانش خود را در حوزه تعمیر گیربکس مزدا به‌روز کنند تا بتوانند گیربکس مزدا به‌کاررفته در خودرو شما را به‌خوبی شناسایی و به‌درستی تعمیر و حتی سرویس کنند.

اغلب رانندگان دمای موتور خودرو را کنترل می‌کنند و مطمئن می‌شوند که همه‌چیز به‌درستی کار می‌کند، اما به‌ندرت دمای معمولی گیربکس اتوماتیک در نظر گرفته می‌شود. علیرغم اهمیت انتقال، به‌راحتی می‌توان از مراقبت اولیه آن چشم‌پوشی کرد. برای اطمینان از اینکه وسیله نقلیه شما همچنان شما را از نقطه A به نقطه B می‌برد، می‌خواهید موتور و گیربکس خوبی داشته باشید. به همین دلیل است که ما قصد داریم به دمای داخل انتقال نگاه کنیم و علائم گرمای بیش‌ازحد انتقال را مشخص کنیم. ما همچنین اقداماتی را ارائه خواهیم کرد که می‌توانید برای جلوگیری از سایش گیربکس انجام دهید.

 

دمای معمول گیربکس خودکاری مزدا چه قدر است؟

دمای معمولی گیربکس اتوماتیک باید بین 170 تا 225 درجه فارنهایت باشد. اگر گیربکس لیز بخورد یا به‌شدت به‌وسیله نقلیه فشار دهید، دما ممکن است به بالای 240 درجه برسد. بااین‌حال، با هر افت 20 درجه، انتقال شما بهتر محافظت می‌شود. دمای داخل مبدل گشتاور داغ‌ترین است. گاهی اوقات، دما می‌تواند به بیش از 350 درجه فارنهایت برسد درحالی‌که بارهای سنگین‌تر را می‌کشد. نظارت بر دمای مایع گیربکس می‌تواند دشوار باشد زیرا اکثر خودروهای مدرن مجهز به گیج نیستند. در عوض، خودروها از چراغ چک موتور یا چراغ هشدار دیگر استفاده می‌کنند تا به شما بگویند که آیا گیربکس بیش‌ازحد گرم شده است.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس فیدلیتی

 

علائم خرابی گیربکس مزدا

گیربکس از چرخ‌دنده برای ایجاد نیرو استفاده می‌کند. این سیستم هیدرولیک برای انتقال صحیح نیرو به مایع متکی است. مایع گیربکس اتوماتیک سیستم را به‌خوبی روغن‌کاری کرده و بهترین عملکرد خود را حفظ می‌کند. این مایع همچنین برای تنظیم دمای داخلی موردنیاز است. بااین‌حال، مایع با افزایش کارکرد تجزیه می‌شود. همان‌طور که اکسید می‌شود ، ترکیب داخلی شروع به شکستن می‌کند. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، سیال کمتر قادر به کاهش گرما و کاهش اصطکاک است. همچنین گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس را آسان‌تر می‌کند. هنگامی‌که مایع گیربکس دیگر قرمز نیست، متوجه بوی غیرعادی خواهید شد که از زیر کاپوت می‌آید. این مایع تیره‌تر شروع به سوختن می‌کند، که منجر به بوی شدیدی می‌شود که نمی‌توانید انکار کنید.

زمان پاسخ آهسته‌تر

هنگامی‌که سطح مایع کاهش می‌یابد، دما کنترل نمی‌شود و دنده‌ها آن‌طور که باید کار نمی‌کنند. به دلیل کمبود مایع، دنده‌ها نمی‌توانند به‌سرعت عادی پاسخ دهند.

هنگامی‌که گیربکس جابجا می‌شود، متوجه تأخیری خواهید شد زیرا مایع کافی برای انتقال فشار وجود ندارد. بااین‌حال، انتقال کندتر نیز می‌تواند نشانه‌ای از خرابی مکانیکی باشد که باید به‌سرعت تشخیص داده شود.

لغزش گیربکس مزدا

هنگامی‌که مایع توانایی خود را برای روان کاری اجزای داخلی از دست می‌دهد، چرخ‌دنده‌ها ممکن است بلغزند. اگر هرگونه آلاینده‌ای وارد سیال شود، همین امر صادق است.

بااین‌حال، لغزش گیربکس نیز نشانه فرسودگی دنده‌ها، خرابی کلاچ یا عملکرد نادرست باندهای انتقال است. برای اطمینان از اینکه مشکل مکانیکی اصلی نیست، باید گیربکس را ارزیابی کنید.

حالت لنگی

گاهی اوقات تا زمانی که خودرو در حالت لنگی قرار نگیرد، هیچ علامتی از انتقال گرمای بیش‌ازحد مشاهده نمی‌کنید. هر زمان که رایانه داخلی مشکلی را تشخیص دهد که می‌تواند به گیربکس یا موتور آسیب جدی وارد کند، این حالت لنگی فعال می‌شود. حالت Limp قدرت را کاهش می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که بار کمتری روی این قسمت‌های حیاتی وجود دارد. این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا به خانه یا نزدیک‌ترین مرکز خدمات رانندگی کنید.

 

جلوگیری از گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس مزدا

چراغ هشدار دمای گیربکس مزدا

هنگامی‌که گیربکس بیش‌ازحد گرم می‌شود، آسیب دائمی می‌تواند رخ دهد. به همین دلیل بسیار مهم است که در وهله اول از گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس جلوگیری کنید. در حالت ایدئال، می‌خواهید یک سنج دمای سیال گیربکس پس از فروش نصب کنید تا آنچه را که در داخل اتفاق می‌افتد پیگیری کنید. با دانستن زمان افزایش دمای سیال، می‌توانید برای جلوگیری از آسیب، اقدام سریعی انجام دهید.

علاوه بر این، مهم است که سطح مایع گیربکس را مرتباً بررسی کنید. همیشه باید بالای آن باشد و باید قرمز به نظر برسد. اگر شروع به تاریک شدن کرد، می‌خواهید مایع را تغییر دهید. به‌طورکلی، اکثر سازندگان توصیه می‌کنند روغن گیربکس مزدا را هر 30000 تا 60000 مایل تعویض کنید، مگر اینکه یک واحد آب‌بندی داشته باشید. می‌توانید برنامه پیشنهادی را در دفترچه راهنمای مالک خود بیابید. اگر مرتباً در حال یدک‌کشی یا حمل بار هستید، احتمالاً گیربکس خود را بیشتر فشار می‌دهید و ممکن است بخواهید مایع را به‌دفعات بیشتر تعویض کنید.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس آریزو

برای افزایش کارایی گیربکس، می‌توانید یک تشت خارجی عمیق‌تر نصب کنید. این سیستم ارتقا یافته به گیربکس اجازه می‌دهد تا از مایع بیشتری استفاده کند، که می‌تواند مفید باشد اگر آب‌وهوای شما در آن رانندگی می‌کنید گرم است یا اگر وسیله نقلیه خود را به سمت افراط سوق می‌دهید. به دنبال تابه‌ای باشید که از آلومینیوم ساخته‌شده است زیرا گرما را بهتر از فولاد دفع می‌کند. علاوه بر این، شما باید سیستم خنک‌کننده خودرو خود را به‌درستی حفظ کنید زیرا این امر برای سلامت گیربکس حیاتی است. سطح مایع خنک‌کننده باید همیشه بالا باشد و شما باید به‌طور منظم نشت یا سایش را بررسی کنید. مهم‌تر از همه، اگر متوجه شدید که موتور یا گیربکس خودرو شروع به گرم شدن بیش‌ازحد کرده است، آن را بکشید و بگذارید خنک شود. این مرحله ساده می‌تواند بعداً شما را از تعمیرات پرهزینه‌تر نجات دهد.

 

علت پایین بودن سطح خنک‌کننده گیربکس چیست؟

شایع‌ترین دلیل سطح پایین مایع خنک‌کننده تقریباً همیشه ناشی از نشتی سیستم خنک‌کننده است. نشتی می‌تواند ناشی از نشتی شیلنگ ها، سنسورها یا واشرها باشد. فقط بالا بردن سطح مایع خنک‌کننده هرگز نباید یک‌راه حل طولانی‌مدت باشد.

عواقب رانندگی با سطح پایین مایع خنک‌کننده موتور

شایع‌ترین پیامد رانندگی با مایع خنک‌کننده کم موتور، هوا در سیستم خنک‌کننده است که منجر به گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس می‌شود. گرمای بیش‌ازحد گیربکس می‌تواند منجر به دمیده شدن واشر سر یا آسیب دیدن بلوک گیربکس شود.

هوا در سیستم خنک‌کننده

اولین چیزی که ممکن است در صورت رانندگی با مایع خنک‌کننده کم اتفاق بیفتد این است که پمپ آب هوا را به سیستم خنک‌کننده پمپ می‌کند که باعث ایجاد قفل هوا در سیستم خنک‌کننده می‌شود.

قفل هوا باعث اختلال در جریان سیستم خنک‌کننده می‌شود که باعث گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس می‌شود که در قسمت بعدی بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

گرمای بیش‌ازحد گیربکس

به دلیل وجود قفل‌های هوا در سیستم خنک‌کننده که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، پمپ آب به دور مایع خنک‌کننده پمپ نمی‌کند تا موتور را در دمای خوبی نگه دارد و باعث گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس می‌شود.

بلوک گیربکس آسیب‌دیده

مشکل جدی‌تری که در صورت رانندگی با مایع خنک‌کننده کم گیربکس ممکن است رخ دهد، خرابی یا ترک‌خوردگی بلوک گیربکس است. همان‌طور که قبلاً به شما گفتیم، خنک‌کننده کم گیربکس می‌تواند نقاط داغی را در سیستم خنک‌کننده ایجاد کند.

 

آیا رانندگی با سطح مایع خنک‌کننده گیربکس پایین ایمن است؟

خیر، رانندگی با سطح مایع خنک‌کننده گیربکس پایین ایمن نیست. مایع خنک‌کننده گیربکس کم می‌تواند باعث ایجاد قفل هوا در سیستم خنک‌کننده شود و گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس می‌تواند قطعات گران‌قیمت مانند بلوک گیربکس را از بین ببرد یا آن را به‌طور کامل مسدود کند.

بیشتر بخوانید:  تعمیر گیربکس سانتافه

عوامل زیادی باهم کار می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که وسیله نقلیه شما همان‌طور که باید کار می‌کند. یکی از اجزای حیاتی گیربکس اتوماتیک است که نیرو را از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌کند. اگر خودرو در هیچ دنده‌ای از گیربکس اتوماتیک حرکت نمی‌کند، مشکلاتی دارید که باید به آن‌ها رسیدگی شود.

 

تعمیر عدم تعویض دنده گیربکس مزدا

شایع‌ترین دلیل این است که مایع انتقال کم یا نشتی است. در غیر این صورت، ممکن است خودرو به دلیل گرفتگی فیلتر، بدنه سوپاپ بد، شیر برقی تعویض دنده، خرابی مبدل گشتاور، سنسور وضعیت بد دنده، معیوب بودن واحد کنترل گیربکس یا به دلیل فرسوده بودن کلاچ، حرکت نکند.

 

نحوه تشخیص مشکلات گیربکس اتوماتیک

در ابتدا روغن گیربکس مزدا بررسی میشود و در صورت کم بودن پر می‌شود. اگر مایع کم است، باید به دنبال نشتی بود.

اگر فیلتر را تعویض نکرده‌اید، زمان آن فرارسیدهاست که تعویض مایع گیربکس و فیلتر را انجام دهید. فیلتر را بررسی می‌شود تا مشخص شود مسدود شده است یا خیر.

شیرتر بررسی می‌شود و تا کارشناس مطمئن شود که دنده مناسب روی داشبورد به‌عنوان موقعیت شیرتر نوشته‌شده است.

کدهای مشکل را در ماژول کنترل گیربکس با اسکنر OBD2 بررسی می‌شود کارشناس به دنبال کدهای مربوط به بدنه شیر یا شیر برقی شیرتر است.

اگر هیچ‌چیز دیگری کار نکرد، ولتاژ باتری بررسی می‌شود. اگر باتری شارژ نشود، ممکن است باعث ایجاد مشکل در واحد کنترل شود. مکانیک‌ها با تجهیزات تشخیصی گیربکس تخصصی می‌توانند مشکلات را سریع‌تر تشخیص دهند و مهارت تعمیر آن‌ها رادارند. اگر وسیله نقلیه شما نیاز به بازسازی گیربکس دارد، این کاری نیست که بخواهید در گاراژ خانه خود انجام دهید مگر اینکه جک گیربکس و سایر ابزارهای تخصصی داشته باشید.

 

تعمیر گیربکس مزدا در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

تعمیر گیربکس مزدا سال‌ها در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی در انواع مدل‌های مختلف این خودرو انجام می‌شود، کلیه مدل‌های مزدا در تعمیرگاه ما توسط استادکاران متخصص بررسی، عیب‌یابی و تعمیر می‌شوند. تعویض روغن گیربکس و سرویس دوره‌ای گیربکس مزدا نیز در مجموعه‌ی ما انجام می‌شود روغن به‌کاررفته برای جایگزینی درصد خلوص و کیفیتی برابر با روغن کارخانه‌ای گیربکس مزدا دارد و تولیدشده برند توصیه‌شده شرکت خودروسازی مزدا برای هر خودرو است.

ارائه ضمانت‌نامه کتبی مهرشده

پشتیبانی از خدمات

سرویس گیربکس

استفاده از روغن گیربکس و قطعات اصل

بررسی و تعمیر انواع خرابی‌های گیربکس

پوشش دهی طیف گسترده خودروهای گیربکس

خودروبر رایگان

ازجمله خدمات ما در حیطه تعمیر گیربکس مزدا هستند.

امتیاز 5 از 5
برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *