زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در هر خودرو متفاوت با سایر خودرو‌ها است، زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک معمولا در دفترچه راهنمای همراه خودرو به صورت کامل براساس مسافت یا سال استفاده از خودرو ذکر می‌شود.

روغن‌های حیاتی وسایل نقلیه معمولاً دو وظیفه مهم را انجام می‌دهند: روانکاری و تمیز کردن. همانطور که روغن در میان قطعات گردش می‌کند، خاک و براده‌های فلزی را که می‌تواند در طول زمان انباشته شود، جمع می‌کند. اگر خوش شانس باشید، این زباله‌ها در کف ظرف یا محفظه می‌نشینند و در سیستم گردش نمی‌کنند. به همین دلیل است که برخی از مغازه‌های خودروسازی از ماشین‌هایی استفاده می‌کنند که شستشوی روغن گیربکس را انجام می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند که قبل از ریختن هر روغن گیربکس جدید، مقدار بیشتری از این زباله‌ها پاک می‌شوند.

هیچ چیز به اندازه تعویض منظم روغن عمر خودرو را افزایش نمی‌دهد. در گیربکس‌های اتوماتیک / گیربکس، فاصله سرویس توصیه شده تقریباً هر 30000 کیلومتر یا 30 ماه است. (برای اطلاع از مشخصات خودروی خود، دفترچه راهنمای مالک یا دفترچه راهنمای خدمات را بررسی کنید.) در صورتی که نشانگر آن روغن تیره یا بوی سوخته را نشان دهد، روغن گیربکس اتوماتیک (ATF) باید زودتر تعویض شود.

 

تعویض روغن و فیلتر گیربکس DIY

حتی آنهایی از ما که روغن خود را عوض می‌کنیم، اغلب از چشم انداز تخلیه ATF دچار ترس می‌شویم. از آنجایی که بسیاری از مخزن گیربکس شمع تخلیه ندارند، تغییر روغن می‌تواند یک پیشنهاد کثیف باشد – کل ظرف باید برداشته شود. اما حتی در وسایل نقلیه‌ای که دارای شمع تخلیه هستند، برای تعویض فیلتر باید تابه را جدا کنید.

تعویض روغن گیربکس یکی از آن کارهای کثیف است که یک نفر باید انجام دهد. انجام این کار توسط خودتان باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، احتمالاً در زمان و ATF جدید می‌تواند گیربکس شما را بیش از سال‌های عمر خود جوان کند. همچنین تشخیص اینکه چه زمانی ممکن است ATF شما پایین باشد، نسبتاً آسان است. اگر علائم زیر را در مورد کم بودن روغن گیربکس مشاهده کردید، یک سرویس گیربکس اتوماتیک را در نظر بگیرید:

 • گیربکس می‌لغزد
 • گیربکس تقریباً تغییر می‌کند
 • گیربکس پر سر و صدا
 • عدم درگیری درایو در دنده‌های جلو یا عقب

روغن دنده شما دائماً در تلاش است تا تنش‌های وارد شده به گیربکس شما را کاهش دهد و آن را در اوج کار خود نگه دارد. اما مانند بسیاری از روانکارها، ممکن است در نهایت نیاز به تعویض داشته باشد، در غیر این صورت تجمع آهسته رسوبات می‌تواند منجر به مسدود شدن فیلتر گیربکس روغن شما شود و به طور بالقوه به اجزای آن آسیب برساند و در نتیجه تعمیرات هزینه بر باشد. در این راهنما، دستورالعمل‌های ساده و گام به گام در مورد زمان و نحوه بررسی و تعویض روغن و فیلتر دنده خود را مشاهده کنید تا مطمئن شوید گیربکس شما به بهترین شکل کار می‌کند.

سرویس روغن گیربکس
سرویس روغن گیربکس

چه زمانی باید روغن و فیلتر گیربکس خود را تعویض کنم؟

اگر وسیله نقلیه یا ماشین آلات شما دارای سیستم نظارت بر عمر روغن نیست که به طور خودکار زمانی که روغن دنده شما نیاز به تعویض دارد به شما هشدار می‌دهد، دانستن زمان تعویض روغن دنده و فیلتر می‌تواند علم ناقصی باشد، اما راهنماهایی برای انواع مختلف خودرو وجود دارد:

 • گیربکس‌های دستی معمولاً هر 30000 تا 50000 مایل (48000 تا 80000 کیلومتر) نیاز به تعویض روغن گیربکس دارند.
 • گیربکس‌های اتوماتیک معمولاً فواصل تعویض روغن دنده بین 60000 تا 100000 مایل (96000 تا 160000 کیلومتر) دارند.
 • بهتر است فیلتر روغن گیربکس خود را همزمان با روغن تعویض کنید.
 • اگر نشتی گیربکس تعمیر شده است، پس از تعمیر همیشه روغن خود را تعویض کنید تا مطمئن شوید که به طور کامل پر شده است.

 

نحوه بررسی سطح روغن گیربکس

از آنجایی که این محدوده‌ها بسیار زیاد هستند، یک راه خوب برای سنجش سلامت روغن، بررسی رنگ آن است. روغن‌های جدید رنگ‌های روشن (معمولا قرمز) و نیمه شفاف هستند، اما با تخریب یا تجمع رسوب، رنگ تیره‌تری پیدا می‌کنند، شفافیت خود را از دست می‌دهند و در اثر اکسیداسیون بوی سوختگی می‌دهند.

برای بررسی روغن گیربکس:

 1. کاپوت را باز کنید و میله گیربکس را بیابید (محل آن باید در دفترچه راهنمای مالک نشان داده شود). اگر مدل شما فاقد آن است، احتمالاً مجبور خواهید بود اتومبیل خود را با استفاده از جک یا بالابر بالا بیاورید، سپس درپوش پرکننده گیربکس را که روی مجموعه گیربکس قرار دارد را به دقت بردارید.
 2. میله اندازه گیری را از لوله پرکننده بیرون بکشید. اگر ماشین خود را بالا آورده‌اید، یک خط کش، پیچ گوشتی یا ابزار دیگر را برای نمونه گیری روغن در سیستم قرار دهید.
 3. رنگ روغن را بررسی کنید.

اگر روغن شما قهوه‌ای تیره، سیاه یا صورتی روشن است (معمولاً به دلیل آلودگی آب)، پس باید آن را تعویض کنید. روغن نیمه شفاف قرمز-قهوه‌ای اغلب کمی تخریب می‌شود، اما لزوماً به معنای نیاز به تغییر نیست.

اگر تعویض روغن گیربکس در برنامه تعمیر و نگهداری نباشد به این معنی است که مادام العمر پر شده است؟ ما می‌دانیم که باید توصیه‌های سازنده را با کمی نمک بپذیریم. آنها می‌خواهند هزینه‌های نگهداری کمتری را نشان دهند. بله، کیفیت روغن و فناوری گیربکس بهبود یافته است، اما نه، این امر سایش مکانیکی را از بین نمی‌برد.

مشکلات گیربکس، چه به دلیل فرسودگی و چه به دلایل دیگر، هنوز در بسیاری از خودروها رایج است. این واقعیت که خودروسازان در تلاش برای کاهش اندازه و وزن (و هزینه!) گیربکس‌های خود هستند نیز کمکی نمی‌کند. مغازه‌های بازسازی گیربکس به این زودی‌ها از بین نمی‌روند.

سرویس روغن دبل کلاچ
سرویس روغن دبل کلاچ

اگر در برنامه تعمیر و نگهداری ذکر نشده است، باید روغن گیربکس را تعویض کنید؟

اگر می‌خواهید خودروی خود را برای مدت طولانی‌تری نگه دارید، باید مطمئن شوید که وضعیت خوبی دارد. می‌توانید نظر فروشنده خود را در مورد تعویض روغن گیربکس بپرسید. اگر آنها آن را توصیه می‌کنند، می‌دانید که می‌توانند آن را به درستی انجام دهند و از روغن مناسب استفاده خواهند کرد. قیمت تعویض روغن گیربکس متغیر است. اگر مشکلی پیش بیاید، نمایندگی‌های معتبر خودرو نیز بیشتر از مغازه‌های کوچک روغن‌کاری سریع پشت خدمات خود می‌ایستند.

آیا هنگام تعویض روغن گیربکس نیاز به تعویض فیلتر دارید؟  اکثر خودروها دارای صفحه نمایش مشبک هستند که نیازی به تعویض ندارند. خودروهایی هستند که دارای فیلتر روغن گیربکس هستند که باید تعویض شوند.

در برخی از خودروها، یک فیلتر روغن گیربکس در قسمت بیرونی جعبه دنده نصب شده است، در برخی دیگر، برای تعویض فیلتر باید ظرف گیربکس را جدا کنید. آیا آهنربای داخل ظرف گیربکس هنگام تعویض روغن گیربکس نیاز به تمیز کردن دارد؟  هر زمان که ظرف گیربکس را جدا کنید، آهنربا باید تمیز شود. اگر می‌توان روغن را بدون برداشتن ظرف تغییر داد، تمیز کردن آهنربا ضروری نیست.

 

اضافه کردن روغن گیربکس اتوماتیک

چرا تعویض روغن گیربکس در خودروهای پرمصرف خطرناک است؟  اگر روغن هرگز تغییر نکرده باشد، ممکن است توسط محصولات سایش آلوده شده باشد. در یک گیربکس فرسوده، این محصولات فرسوده می‌توانند به طور موقت پیستون‌ها و حلقه‌های O-رینگ‌های مختلف را “آب‌بندی  کنند. هنگامی که تمام کثیفی‌ها خارج می‌شوند، گیربکس ممکن است شروع به لیز خوردن یا جابجایی متفاوت کند. مواردی از این دست نادر است، اما ما شاهد این اتفاق بوده‌ایم.

به همین دلیل، اگر گیربکس قبلاً تغییر مکان داده باشد، بلغزد یا مشکلات دیگری داشته باشد، بعید است که تعویض روغن این مشکلات را برطرف کند.

آیا تخلیه و پر کردن مجدد ایمن‌تر از شستشو با دستگاه است؟ شستشوی گیربکس با استفاده از ماشین زمانی رایج بود که روغن گیربکس کم و بیش جهانی بود. در حال حاضر، هر تولید کننده روغن خاص خود را دارد که نمی‌توان آن را با هیچ چیز دیگری مخلوط کرد. از آنجایی که تعمیرگاه‌ها معمولا فقط یک دستگاه فلاش را دارند، ممکن است از آن برای ماشین‌های مختلف استفاده کنند.

به همین دلیل، انجام سرویس تخلیه و شارژ مجدد ایمن‌تر است. اگرچه دستگاه فلاش روغن بیشتری را به یکباره تغییر می‌دهد. اگر تخلیه و دوباره پر کنید، فقط می‌توانید حدود 30 تا 45 درصد از روغن را تخلیه کنید.

مکانیک‌ها چگونه سطح و وضعیت روغن را بدون یک میله معمولی بررسی می‌کنند؟  برخی از گیربکس‌ها دارای یک فیلر پرکننده روغن (شاخه سرریز یا دوشاخه بازرسی) هستند، برخی دیگر دارای یک میله میله پیچ کوچک هستند.

تبلیغات

در برخی از خودروها و کامیون‌ها، یک لوله اندازه گیری وجود دارد، اما نه میله. فروشندگان میله اندازه گیری را به عنوان یک ابزار ویژه دارند. روش معمولی شامل گرم کردن خودرو در حین اندازه‌گیری دمای روغن گیربکس با ابزار اسکن است. هنگامی که به دمای معینی رسید، روغن گیربکس اتوماتیک باید از دوشاخه پرکننده روغن (بازرسی یا سرریز) خارج شود، یا سطح آن را با میله کوچک یا ابزار مخصوص اندازه گیری کنید.

اگر تسمه خودرو بشکند چه اتفاقی برای خودرو می‌افتد؟  اگر تسمه درایو پاره شود، نمی‌توانید ماشین خود را برانید. این به این دلیل است که اگر پمپ آب کار نکند، موتور بیش از حد گرم می‌شود.

شکستگی تسمه محرک.

اگر ماشین شما دارای فرمان هیدرولیک باشد، کمک فرمان را نیز از دست خواهید داد، زیرا پمپ برق فرمان غیرفعال می‌شود. علاوه بر این،  دینام تولید برق مورد نیاز برای شارژ گیربکس را متوقف می‌کند. این باعث می‌شود که چراغ هشدار سیستم شارژ (نماد قرمز باتری) روی پانل ابزار روشن شود.
در واقع در صورت پاره شدن تسمه در حین رانندگی، چراغ هشدار سیستم شارژ اولین علامت احتمالی است که می‌تواند به راننده هشدار دهد

روغن گیربکس اورجینال
روغن گیربکس اورجینال

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی براساس زمان استاندارد برای هر خودرو مشخص و تعیین می‌شود. در مواردی که گیربکس به دلیل آسیب یا مشکل دچار خرابی شده است تعویض روغن گیربکس می‌تواند خارج از برنامه‌ریزی زمانی مندرج و استاندارد انجام شود.

کلیه خدمات در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با ضمانت نامه یکساله ارائه می‌شوند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *