علت جا نرفتن دنده خودرو

جا نرفتن دنده

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تصور کنید برای رسیدن به جایی عجله دارید، سوار ماشینتان می‌شوید، موتور را روشن می‌کنید و دنده را از پارک به درایو یا دنده عوض می‌کنید، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد. این می‌تواند یک موقعیت مشکل ساز باشد و ممکن است شما را در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید سردرگم کند. اگر ماشین شما با هیچ دنده‌ای حرکت نمی‌کند و از گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کند، باید برای تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروی خود اقدام کنید.

 

گیربکس اتوماتیک چیست؟

گیربکس اتوماتیک یک سیستم گیربکس است که در خودروهای مدرن یافت می‌شود و برای تغییر دنده‌های جلو در هنگام رانندگی عادی نیازی به ورودی راننده ندارد. مانند نام، خودرو به طور خودکار دنده را در صورت نیاز تغییر می‌دهد و رانندگی را راحت تر از خودروهای سنتی دنده دستی می‌کند.

 

چرا ماشین گیربکس اتوماتیک شما با هیچ دنده‌ای حرکت نمی‌کند؟

اگر ماشین یا کامیونی دارید که با هیچ دنده‌ای حرکت نمی‌کند و از گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کند، در اینجا برخی از دلایل احتمالی وجود دارد:

  1. واحد کنترل گیربکس اتوماتیک معیوب

این یک دلیل رایج است که چرا ماشین اتوماتیک شما با هیچ دنده‌ای حرکت نمی‌کند. به راحتی می‌توان علامت یک واحد کنترل گیربکس اتوماتیک بد را تشخیص داد، زیرا داشبورد دنده نادرستی را در مقایسه با موقعیت شیفتر نشان می‌دهد.

  1. مبدل گشتاور بد

مبدل گشتاور بخش مهمی از سیستم انتقال قدرت است و وظیفه انتقال نیرو از گیربکس به چرخ‌ها و موتور را بر عهده دارد. اگر ایراد پیدا کند، می‌تواند مشکلات جدی مانند حرکت نکردن ماشین در هیچ دنده‌ای، صداهایی در گیربکس هنگام استارت زدن ماشین، و توقف هنگام تعویض دنده به دنده دیگر ایجاد کند.

  1. کلاچ‌های فرسوده

کلاچ وظیفه فعال و غیرفعال کردن انتقال نیرو در خودرو را بر عهده دارد و زمانی که کلاچ به دلیل ساییدگی آسیب ببیند، انتقال نیرو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کلاچ معیوب یا آسیب دیده می‌تواند منجر به عدم حرکت خودرو در هیچ دنده‌ای به خصوص خودروهای گیربکس اتوماتیک شود. اگر مشکل از کلاچ‌ها باشد، متوجه می‌شوید که خودروی شما نمی‌تواند در هنگام دنده عقب حرکت کند، به دنده سوم بروید و هنگام تعویض دنده صدای ضربه‌هایی را بشنوید.

  1. روغن گیربکس اتوماتیک ناکافی

از روغن گیربکس برای انتقال نیرو در خودروی شما استفاده می‌شود، در صورت کمبود روغن گیربکس، سیستم دنده نمی‌تواند نیروی مورد نیاز برای حرکت را ارائه دهد و می‌تواند منجر به عدم حرکت خودرو در هیچ دنده‌ای شود.

  1. بدنه سوپاپ گیربکس اتوماتیک معیوب

یکی دیگر از دلایلی که ماشین شما در هیچ دنده‌ای حرکت نمی‌کند، بدنه سوپاپ گیربکس اتوماتیک معیوب است. بدنه سوپاپ گیربکس اتوماتیک یک مرکز کنترل پیچ و خم مانند است که از سوپاپ‌ها، شیر برقی‌ها و گذرگاه‌ها تشکیل شده است که روغن گیربکس، مورد نیاز برای تعویض دنده را ارسال می‌کند. به عنوان رسانه توزیع روغن گیربکس، در صورت بروز ایراد، انتقال نیرو از سیستم دنده به قسمت‌های مختلف خودرو مختل می‌شود و می‌تواند مسئول عدم حرکت خودرو در هیچ دنده‌ای باشد.

 

چگونه می‌توانم ماشین گیربکس اتوماتیک خود را تعمیر کنم که در هیچ دنده‌ای حرکت نمی‌کند؟

متأسفانه، هیچ راه حل سریع و آسانی برای خودرویی که در هیچ دنده‌ای حرکت نمی‌کند، به خصوص در خودروی گیربکس اتوماتیک، وجود ندارد، به جز تعویض کل گیربکس. تعمیر یک گزینه برای وسایل نقلیه قدیمی است، اما به طور کلی تعویض بهترین گزینه است.

چگونه می‌توان از مشکلات گیربکس اتوماتیک جلوگیری کرد و از حرکت نکردن ماشین من در هر دنده جلوگیری کرد

اگر ماشین گیربکس اتوماتیک شما با هیچ دنده‌ای حرکت نمی‌کند، می‌تواند یک مشکل پرهزینه باشد که نیاز به تعویض کل گیربکس دارد. در اینجا چند اقدام وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از این اتفاق برای ماشین خود انجام دهید.

در زمستان، همیشه قبل از شتاب گیری، ماشین خود را گرم کنید. مدتی طول می‌کشد تا سیستم گیربکس گرم شود و در ظرفیت بهینه کار کند، بنابراین در حالی که منتظر هستید، بهتر است با دنده اول کار کنید تا دور موتور افزایش نیابد.

قبل از اینکه ماشین را حرکت دهید، شیفتر گیربکس را به همه حالت‌ها تغییر دهید و هر کدام 5 تا 10 ثانیه در حالت بمانید. این اجازه می‌دهد تا روغن وارد تمام کانال‌های هیدرولیک در سیستم گیربکس شود.

سطح و کیفیت روغن گیربکس خودروی خود را به طور مرتب بررسی کنید. اگر متوجه شدید که سطح روغن گیربکس پایین است، آن را پر کنید. همچنین وجود رسوبات سایش و پارگی به صورت براده‌های فلزی نشان دهنده نیاز به تعویض روغن است.

از یدک‌کشیدن سایر وسایل نقلیه یا تریلر خودداری کنید. در موارد شدید، فقط برای یک مسافت کوتاه یدک کش کنید. این به این دلیل است که گیربکس‌های اتوماتیک برای کار با وزن‌های خاص خودرو طراحی شده‌اند. بکسل کردن یک وسیله نقلیه بزرگ منجر به افزایش قابل توجه جرم می‌شود و باعث می‌شود ماشین شما در هیچ دنده‌ای حرکت نکند.

روغن گیربکس را در زمان مقرر تعویض کنید. فاصله تعویض روغن مناسب در دفترچه راهنمای خودرو شما نشان داده خواهد شد. با این حال، به طور متوسط ​​باید روغن گیربکس را هر 60 تا 100 هزار کیلومتر یا 37000 تا 62000 مایل تعویض کنید.

 

چه چیزی باعث می‌شود خودروهای اتوماتیک دنده را عوض نکنند؟

یکی از دلایل احتمالی می‌تواند پایین بودن سطح روغن گیربکس باشد. چک‌آپ‌های منظم را انجام دهید تا متوجه شوید که سطح روغن پایین است و آن را دوباره پر کنید.

آموزش تعمیر گیربکس
آموزش تعمیر گیربکس

نشانه‌هایی که گیربکس اتوماتیک شما خاموش می‌شود چیست؟

برخی از علائمی که به شما می‌گوید گیربکس اتوماتیک شما خاموش می‌شود عبارتند از:

صداهای ساییدن هنگام تعویض دنده

بوی سوزش

چراغ هشدار گیربکس

تاخیر در تعویض دنده

نشت روغن گیربکس

همه این علائم می‌تواند به مشکل در گیربکس اتوماتکی اشاره کند و باید در اسرع وقت اصلاح شود

 

چگونه می‌توان مشکل گیربکس اتوماتیک را تشخیص داد؟

چند نشانه وجود دارد که گیربکس شما نیاز به تغییر دارد. مشکل در تعویض دنده، روشن ماندن چراغ «چک موتور»، کشیدن کلاچ، بوی سوختن و نشت روغن. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، باید سریعاً خودروی خود را بررسی کنید.

 

چرا گیربکس اتوماتیک خودروی من به درستی تعویض نمی‌شود؟

این می‌تواند به دلیل عوامل متعددی باشد که برخی از آنها شامل مسافت پیموده شده بالای گاز و نگهداری ضعیف است. معاینات منظم راه زیادی برای مبارزه با این موضوع خواهد داشت.

 

چرا وقتی ماشینم را در دنده قرار می‌دهم حرکت نمی‌کند؟

این می‌تواند نتیجه پایین بودن سطح روغن گیربکس یا خرابی کلاچ باشد.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

علت جا نرفتن دنده خودرو باید توسط کارشناسان خبره و حرفه‌ای شناسایی و بررسی شود، در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی کارشناسان ما به دقت گیربکس و دنده خودروی شما را بررسی و بهترین روش تعمیر را برای خودروی شما در نظر می‌گیرند.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط کرج، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

—————————————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

نمونه کار تعمیرگاه گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیرگیربکس فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *